Strani nogometbundesliga

Neviđena drama: Šok, tuga i suze u Dortmundu, prosuli nevjerojatnu priliku, Bayern ipak prvak u zadnjoj minuti!

Piše Sport SD
27. svibnja 2023. - 17:25

Nogometaši Bayerna 11. put zaredom, a 32. put u klupskoj povijesti postali su prvaci Njemačke u dramatičnom raspletu zadnjeg kola Bundeslige, u kojem su Bavarci slavili sa 2-1 u Koelnu, a Borussia Dortmund pred svojim navijačima odigrala samo 2-2 protiv Mainza.

Bavarcima je samo pobjeda mogla donijeti naslov, uz uvjet da Borussia u Dortmundu ne uspije pobijediti Mainz. I upravo se to dogodilo.

Bayern je Koelnu poveo u 8. minuti pogotkom Kingsleyja Comana, dok je prvih 25 minuta dvoboja u Dortmundu odredilo sudbinu domaće momčadi. Mainz je do tada već vodio 2-0 golovima Andreasa Hanche-Olsena (15) i Karima Onisiwa (24), a Sebastien Haller u 19. minuti nije uspio iskoristiti kazneni udarac za domaću momčad.

Ono što nisu uspjeli nogometaši Borussije, nakratko im je nadoknadio Dejan Ljubičić koji u 81. minuti pogodio iz penala za 1-1 u Koelnu. Borussia je sljedećih osam minuta bila prvak, sve dok u 89. minuti Jamal Musiala nije poslao loptu u mrežu, a pobjednički trofej u Muenchen.

Borussia je u drugom poluvremenu uspjela postići dva pogotka, Raphael Guerreiro u 69. minuti i Niklas Suele u šestoj minuti dodatka za konačnih 2-2 i za još jedno veliko razočaranje za "žuto-crnu" armiju navijača.

Uz Bayern, Borussiju Dortmund i RB Leipzig u Ligi prvaka sljedeće godine igrat će Union Berlin koji je s 1-0 svladao Werder te osvojio četvrto mjesto. Freiburg je poražen u Frankfurtu od Eintrachta s 2-1 i ostao na petoj poziciji pa će igrati u Europskoj ligi.

Uz Herthu, Bundesligu ponovno napušta Schalke koji je poražen u Leipzigu sa 4-2, a Stuttgart je nakon remija 1-1 protiv Hoffenheima pred domaćim navijačima završio u doigravanju za ostanak u Bundesligi protiv trećeplasiranog drugoligaša.

KOLN - BAYERN 1:2 (Ljubičić 80‘/Coman 8‘, Musiala 89‘)

KOLN: Schwabe - Schmitz?(od 62. Huseinbašić), Hubers, Chabot, Hector - Martel, Skhiri - Ljubičić ⚽(od 82. Pedersen), Kainz (od 62. Schindler), Maina (od 82. Lemperle) - Selke (od 62. Thielmann).

BAYERN: Sommer - Pavard, Upamecano, De Ligt, Mazraoui (od 85. Musiala⚽) - Kimmich, Gravenberch (od 72. Goretzka od 85. Tel) - Sane, Muller (od 62. Cancelo), Coman⚽(od 71. Choupo-Moting) - Gnabry.

B. DORTMUND - MAINZ 2:2 (Guerreiro 69‘/Hanche-Olsen 15‘, Onisiwo 24‘)

B. DORTMUND: Kobel - Wolf (od 46. Moukoko), Sule, Hummels, Ryerson - Malen (od 62. Reyna), Brandt (od 63. Duranville), Can, Guerreiro?⚽, Adeyemi (od 40. Reus) - Haller

MAINZ: Dahmen - Hanche-Olsen⚽, Bell, Fernandes? - Caci, Barreiro Martins, Kohr, Martin - Stach, Lee (od 66. Ingvartsen) - Onisiwo⚽.