KošarkaPušu Zadru za vratom

Uvjerljiva pobjeda Splita protiv ‘mamurnih‘ gostiju, ali izborena teže nego što rezultatski izgleda

Piše Frane Vulas
13. ožujka 2024. - 20:56

Na koncu je Split rezultatski uvjerljivo slavio protiv Alkara 89:68, ali lomili su ‘žuti‘ Sinjane tri četvrtine. Ovim trijumfom momčad trenera Slavena Rimca nastavila je pritisak na Zadar, ‘žuti‘ imaju skor 21-3, a vodeća momčad domaće Favbet Premijer lige s Višnjika je na omjeru pobjeda i poraza 22-2. Alkar je na skoru 7-17.

Split je utakmicu otvorio onako, a Alkar niti tako. Nakon tri minute i 19 sekundi igre trener gostiju Damir Milačić već je pozvao minutu odmora. Semafor je pokazivao 6:0 za domaćina, a statistika 2:5 u izgubljenim loptama za Sinjane. Dotad su gosti imali šut 0:2, a pet izgubljenih lopti. Kao da su još bili mamurni od fešte nakon u subotu izborene prve pobjede nad Cibonom poslije 29 godina.

Probudio se potom Alkar, a ulaskom ‘Maligana‘ u dvoranu unatoč tome što je bilo i 8:0 okrenuli su ekspresno na 10:11. Uzvratio je domaćin serijom 14:2 za novo uvjerljivo vodstvo 24:13, nije pomogla ni pjesma gostujućih navijača. Imali su potom domaći i 13 poena viška, bilo je 29:16. No, zona gostiju nije ‘legla‘ Splićanima. Napadački su Anderson, Brocić i bivši kapetan Splita Marčinković povukli pa je na početku treće četvrtine bilo tek 42:41 za ‘žute‘.

Perković je imao za njega neuobičajeno tihu večer, ali i cijela momčad djelovala je uglavnom kao da je zapela negdje u trećoj brzini. Tek kada su se Funderburku priključili Vuko i Kučić, prodisao je napadački ponovno Split. S dvije trice Vuke (tri ukupno) otišao je Split na 59:48 u 27. minuti. A onda je Alkar zadnju dionicu utakmice otvorio kao i njen početak.

Sullivan je zabio, Gurley izgubio loptu, pa je zabio i Kalajžić. Nakon samo 16 sekundi igre Split je realizirao dva napada za vodstvo 69:54, a Milačić morao zvati ‘time out‘. Potom je Milačić morao iskoristiti i zadnju minutu odmora nakon samo dvije minute igre u zadnjoj četvrtini zbog toga što je tricom Shortera otišao domaćin na nedostižnih 74:56. Amerikanac je do zadnje četvrtine djelovao rezervirano, a utakmicu je svejedno završio sa 18 postignutih poena i šutem za tricu 4/5. Gosti su pak na kraju ukupno skupili čak 19 izgubljenih lopti.

Split – Alkar 89:68

Split – Dvorana na Gripama. Gledatelja 300. Utakmica 24. kola Favbet Premijer lige košarkaša: Split – Alkar 89:68 (19:13, 23:26, 23:15, 24:14). Suci: Tomislav Vovk, Krešimir Katić (obojica Slavonski Brod) i Dino Vukušić (Split).

Split: Funderburk (14), Perković (1), Shorter (18), Sullivan (13), Kalajžić (12), Tišma (4), Runjić (2), Kučić (12), Vuko (9), Dubravčić, Pavin, Ljubičić (4).

Alkar: Alok (11), Brocić (9), Anderson (12), Blatančić (9), Nazor, Matulina (4), Boban (3), Marčinković (10), Gurley (5), Tomašević, Vučić (5), Jukić.