HajdukBijeli slave

Sve počinje i završava s Livajom: promašio je penal, ali je zabio dva prekrasna zgoditka za rutinsku pobjedu Hajduka

Piše R. R.
13. kolovoza 2023. - 22:12

Nogometaši Hajduka na rasprodanom su Poljudu pobijedili Slaven Belupo s 3-0 (0-0) u utakmici 4. kola SuperSport HNL-a i tako zadržali maksimalan učinak u ovogodišnjem prvenstvu te izbili na čelo ljestvice.

Najzaslužniji za pobjedu Hajduka bio je kapetan Marko Livaja koji se golovima u 55. i 64. minuti iskupio za neiskorišteni kazneni udarac u 38. minuti. Konačnih 3-0 postavio je Leon Dajaku u 89. minuti.

Splićani su s devet bodova iz tri nastupa vodeći na ljestvici, ispred Osijeka sa sedam bodova te Rijeke i Varaždina koji imaju po šest bodova. Gorica ima pet bodova, a po četiri su osvojili Dinamo i Slaven Belupo. Lokomotiva i Istra 1961 imaju po dva boda, a bez bodova je Rudeš.

Hajduk je, očekivano, bio nadmoćan u dvoboju sa Slaven Belupom, a zašto su "bijeli" ostali bez pogotka u prvom poluvremenu najzaslužniji je bio gostujući vratar Antun Marković i VAR soba. Naime, u 15. minuti je Marko Livaja postigao pogodak, dokopavši se lopte između dvojice gostujućih obrambenih igrača, ali je pregledom snimke utvrđeno da je neposredno prije udarca povukao Antonija Boseca i tako došao do lopte.

Livaja je novu priliku za pogodak dobio u 38. minuti, kad je bio izvođač kaznenog udarca za koji su zaslužni Benrahou i Melnjak te Račić kojega je lopta pogodila u ruku. Livajin udarac u lijevu stranu gola Marković je pročitao i obranio.

Samo tri minute poslije Ivan Dolček je dobio idealnu loptu od Livaje u kaznenom prostoru, ali je njegov udarac s desetak metara iskosa Marković sjajno obranio.

I početak drugog dijela prošao je u znaku gostujućeg vratara. U 47. minuti opet brani Livajin udarac, minutu poslije pokušao je Odjidja-Ofoe, ali i to je Marković "skinuo". U nastavku akcije Sahiti je odlično ubacio na peterac, ali je Livajin udarac bio neprecizan pa je lopta otišla preko grede.

Konačno, u 54. minuti, ni do tada svemogući Marković nije mogao ništa. Odličnu akciju odigrali su domaći nogometaši. Livaja je propustio loptu koja je išla prema Melnjaku i sjurio se prema kaznenom prostoru. Melnjak je to znao i uposlio svog kapetana koji je nakon prvog dodira poslao loptu u mrežu.

U 63. minuti se Hajdukov kapetan izvukao na lijevu stranu, primio loptu od Sigura, ušao u kazneni prostor, a onda iznimno preciznim udarcem pogodio malu mrežu na suprotnoj strani. No, pomoćni sudac je signalizirao da je Livaja bio u zaleđu. No, VAR je ovoga puta bio na strani domaće momčadi i glavni sudac Zdenko Lovrić pokazao je na centar.

U 70. minuti gosti su imali priliku smanjiti zaostatak. Ante Crnac je išao sam prema vrataru Hajduka, ali je Ivan Lučić zaustavio njegov udarac.

U 89. minuti ponovno se zatresla mreža Koprivničana. Leon Dajaku je primio loptu na dvadesetak metara, naciljao i pogodio donji desni kut i tako nakon više od 600 dana prekinuo svoj golgeterski post.

Tijek susreta pratite ovdje.

Tijek susreta

90‘ + 3 Kraj susreta

90‘ Igrat će se još tri minute sudačke nadoknade

88‘ Zabio je Dajaku, Odjidja Ofore je donio loptu do kaznenog prostora, dobro podvalio do Dajakua koji je precizno pogodio s ruba kaznenog prostora

86‘ Iz igre je izašao Melnjak, a u igru je ušao Elez

85‘ Umirila se malo utakmica

81‘ Umjesto Mioča u igru je ušao Štrkalj

79‘ Iz igre je izašao Dolček, a na travnjaku je Dajaku

76‘ Crnac se zaputio u nepoznato, dugo je vukao loptu pa na kraju završio izvan terena u gol-autu

73‘ Sahiti je pokušao izvana, ali neprecizno

72‘ Neodlučni su bili u obrani Slavena, Livaja je ukrao loptu Bosecu, no nitko nije bio na metar-dva od gola da je gurne u mrežu

70‘ Diallo je odigrao kratku loptu, ali je Lučić pravovremeno ušao u udarac Crnca i otklonio opasnost

69‘ Sramežljivo su došli gosti naprijed, Hoxha je pokušao glavom, ali neprecizno

64‘ Fantastična dijagonala Sigura, našao je na lijevoj strani Livaju koji je ostao sam s Račićem i onda briljatnim udarcem zatresao malu mrežicu nemoćnog Markovića

62‘ Igru je napustio Ortiz kod gostiju, novi igrač je Manaj

61‘ Pokušao je Dolček još jednom, ali neprecizno

57‘ Dolček je odlično odigrao povratnu za Benrahoua koji je pucao previsoko

54‘ Konačno vodstvo, odlična kacija Bijelih, nekoliko kratkih brzih pasova, posebno zadnji Melnjaka izbacila su Livaja u idealnu poziciju i tu niti Marković nije više mogao spasiti

Tom Dubravec/Cropix

50‘ Ponovno je Dolček ušao prema sredini, ali je njegov pokušaj blokiran

48‘ Nova velika prilika Hajduka, Odjidja Ofoe se odlično izborio za prostor, snažno pucao, ali je Marković obranio, u nastavku akcije Livaja je pokušao glavom s par metara ali preko gola

46‘ Trostruka je izmjena u redovima Hajduka, ušli su Sahiti, Odjidja Ofoe i Moufi, a igru su napustili Mlakar, Kalik i Krovinović, kod gostiju je umjesto Hlevnjaka u igru ušao Cascini

46‘ Počelo je rdrugo poluvrijeme

45‘ + 5 Kraj prvog poluvremena

45‘ + 4 Pucao je Hoxha, krzo živi zid, ali je Lučić bio na mjestu

45‘+ 3 Žuti karton je dobio Kalik zbog faula nad Miočem

45‘ Igrat će se četiri minute sudačkog dodatka

42‘ Ortiz je dobio žuti karton

40‘ Livaja je odigrao izvrnu dijagonalu prema Dolčeku, ostao je sam napadač Hajduka, ali je golman gostiju i ovo obranio

38‘ Provjeravao je VAR kretanje vratara Markovića, ali je igra nastavljena kornerom za Bijele

37‘ Livaja je pucao, mlako, Marković je sačekao i loptu odbio u korner

36‘ Penal za Hajduk, brza akcija Bijelih, Melnjak i Benrahoua, uklizao je Račić kojeg je lopta pogodila u ruku i sudac Lovrić je pokazao na kazneni udarac

33‘ Odlična akcija gostiju, dubinska lopta do Hlevnjaka koji nije uspio svladati Lučića

32‘ Brza kontra Hajduka, Livaja je pronašao Dolčeka čiji je pokušaj Bosec blokirao

25‘ Žuti karton je dobio Hoxha, neoprezno je startao laktom

24‘ Velika prilika za goste, Martinaga je odlično ubacio, stoperi Bijelih su zaboravili Ortiza koji je pucao glavom, ali pored gola

19‘ Dolček je odlično otvorio prostor, pucao, Marković je kratko odbio, a onda je Hlevnjak ispucao daleko u polje

15‘ Odlična lopta Sigura, dubinska dijagonala u kojoj je Livaja nadskočio Račića, Bosec se zagradio, ali nekako mlako, u suelu je Livaja rukama zadržao za dres obrambenog igrača Belupa i VAR je ponštio zgoditak

10‘ Odlična prilika za Hajduk, Dolček je poslao oštru loptu u kazneni prostor, Livaja je pucao iz prve, ali je Račić uspio blokirati

4‘ Ortiz je zaprijetio, Krovinović je na centru izgubio loptu, Crnac je dobro povukao, ali završnica nije bila dobra