Gotovo puna dva tjedna uranila je ovogodišnja berba grožđa u imotskim vinogradima.
Poznata vinarska obitelj Grabovac iz Prološca Donjeg, nekoliko dana uoči blagdana Velike Gospe, počela je sa svojim aktivnostima na dva lokaliteta u Imotskom Polju - Podvornica i Čanjevice, u kojima beru sorte pinot sivi, pinot crni i chardonnay koje se koriste u proizvodnji njihova pjenušca.
Agronom Nikola Grabovac rekao nam je kako je ovogodišnja jematva uranila zbog neuobičajenih klimatskih prilika te da je jedini ispravan recept za zadovoljavajuću kvalitetu – prilagoditi se situaciji:
- Ako se ovako toplo vrijeme nastavi, ranija berba trebala bi se odnositi i na druge sorte koje imaju nešto kasnije dozrijevanje od ovih koje trenutno beremo. Berba je uranila zbog blage zime i ranijeg kretanja vegetacije, koje se u prosjeku dogodilo gotovo dva tjedna ranije od uobičajenog pa se samim time reflektiralo i na ovakve rokove.
Zato vinogradari trebaju biti pripravni i pratiti parametre zrelosti grožđa kako ne bi došlo do pretjerane zriobe grožđa što može uvelike smanjiti prinose.
Ipak, kako kažu iz vinarije "Grabovac", zadovoljni su onim što vide na terenu, unatoč situaciji koja malo odskače od školskih datuma trganja grožđa na kakve su inače naviknuti:
- Urod je zadovoljavajući. Kvaliteta grožđa je vrhunska, ali s obzirom na netipičnu godinu, trebat će se pripremiti na nešto raniju berbu iako se plodovi namijenjeni proizvodnji pjenušca uvijek beru ranije od redovnih termina jer se traži niži udio šećera, a veća koncentracija kiselina.
Ipak, ova prološka vinarija je trenutno jedina koja je počela jematvu, no kako kaže Grabovac, i ostali kolege s kojima se znanja i iskustva svakodnevno dijele u udruzi vinara i vinogradara Imotske krajine "Cvit razgovora" su u stanju pripravnosti:
- I druge kolege su pripravni te prate parametre zrelosti i spremni su za početak kroz nekoliko dana. Inače, suradnja u udruzi je izvrsna među nama vinogradarima i vinarima - razmjena iskustava, informacija i svega onoga što dovodi do kvalitetnije proizvodnje, ali i plasmana je od krucijalne važnosti za revitalizaciju vinogradarstva u imotskom vinogorju. Udruga je pozitivan primjer sektorske suradnje i vjerujem da postoji prostora za slična okupljanja i u drugim granama gospodarstva.
Koliko je "Cvit razgovara" sjajan primjer struke i realizacije dobrih projekata, svjedoči i manifestacija istoimenog naziva, festival autohtonog bijelog vina kujundžuše koji se održava svake godine dva dana uoči Velike Gospe u centru grada, kada Imotski postaje naveliko poznato i priznato okupljalište za zaljubljenike u dobra vina:
- Naša udruga je jedan od svijetlih primjera suradnje unutar određenog sektora koje je dovelo do povećanja i poboljšanja ukupne proizvodnje vina u imotskom vinogorju u što se svi mogu i osobno uvjeriti na "Cvitu razgovora", festivalu Kujundžuše, večeras u 20 sati.
Inače, Imotski se posljednjih godina strelovitom brzinom profilira u turističkom smislu kao gastronomska i vinarska destinacija, a tog dojma su i u vinariji "Grabovac". No istaknut će da se to nije dogodilo slučajno:
- Primjetan je nastavak tog trenda iz godine u godinu, a ono što možda i najviše veseli je činjenica da domaći turisti, ali i ljudi iz Imotskog sve više cijene naša vina i samim time podižu svijest o potencijalima Imotske krajine kao enogastro destinacije. To su prvi rezultati koji će iz godine u godinu biti sve bolji, a proizašli su iz godina, čak i desetljeća truda i zalaganja istaknutih pojedinaca i organizacija kao što je "Cvit razgovora".
Ovo samo pokazuje da Imotska krajina ima ogroman potencijal razvoja u ovom smjeru te da se ti rezultati mogu postići samo suradnjom na više razina, kako pružatelja usluga smještaja, vinara, ugostitelja tako i svih drugih kao što je lokalna samouprava, sportski i rekreacijski klubovi i ostali.
Znanjem i bez panike, nazdravit će najvrućem ljetu otkada su mjerenja, sortama koje zriju kada one žele, a vinari ih trgaju baš onda kada treba.