stdClass Object ( [id] => 468239 [title] => Ako se o tome ne govori, ne znači da ne postoji: evo što znači biti žena u tijelu muškarac i muškarac u tijelu žene... [alias] => ako-se-o-tome-ne-govori-ne-znaci-da-ne-postoji-evo-sto-znaci-biti-zena-u-tijelu-muskarac-i-muskarac-u-tijelu-zene [catid] => 265 [published] => 1 [introtext] => [fulltext] =>

Rodna disforija nije česta, procjenjuje se da u Hrvatskoj živi do tristotinjak transseksualnih osoba. Okolina u kojoj smo odrasli očekuje se da se ponašamo u skladu sa svojim spolom, te kad se to ne dogodi, ove su osobe izložene ruglu, zadirkivanju, odbacivanju, izolaciji, piše portal Živim.hr.

Primjer:

Ivana ima 29 godina. Nakon toliko godina odlučila se da će se ponašati onako kako se stvarno i osjeća, da više neće i ne može glumiti. Od kad zna za sebe, zna da je morala biti ono što nije. Zna da se rodila u pogrešnom tijelu, da iz nekog njoj nepoznatog razloga rođena je u muškom tijela, a zna za sebe da je žena. Još prije osnovne škole osjećala je da je različita od druge djece. Roditelji su je uvijek nagovarali da se igra "muškim" igračkama. Osobito je u tome bio uporan tata, koji joj je zabranjivao da se igra lutkama. Kad je htjela obući suknju ili haljinu, nikad joj to nisu dozvoljavali. U školi, osobito u višim razredima osnovne škole, za nju je bio pakao.

Druga su je djeca (posebno dječaci) ismijavali, vikali joj da je curica, a u osmom razredu da je peder. Puno bolje nije bilo ni u srednjoj školi. Nakon što se zaposlila i sada, nakon što radi šest godina i ima nešto ušteđevine, odlučila je da više neće glumiti. Prvo je to rekla svojim roditeljima. Mama je plakala, tata je ponovno vikao. No, baš je briga. Više neće podleći njihovim molbama i prijetnjama, makar je se odrekli (kako je tata rekao), sada će živjeti onako kako je oduvijek i htjela - kao žena. Od sada nadalje svima će se predstavljati kao Ivana, a ne onako kako joj piše u osobnoj iskaznici - Ivica.

Definicija:

Rodna disforija (stariji nazivi - poremećaj rodnog identiteta, transseksualnost) jest neusuglašenost između roda i spola. Da bismo ovo razumjeli moramo znati što je spol, a što rod. Spol se odnosi na tjelesne (fizičke) karakteristike i organe. Spol označava da li se razvijamo u (tjelesno) mušku ili žensku osobu, piše Živim.hr.

 Fleksibilnije rodne uloge

Nije točno poznato što dovodi do toga da netko ima rodnu disforiju, no sve je više pokazatelja koji govore da je ovo stanje urođeno, tj. da se ne razvija s odgojem. Utvrđena su i neka mjesta u mozgu koja određuje naš rodni identitet. Ova jezgrica nalazi se u hipotalamusu i naziva se INAH 3.

Rano se prepoznaje

Rodna disforija nije česta, te se procjenjuje da u Hrvatskoj živi do tristotinjak osoba s rodnom disforijom. Osoba s rodnom disforijom obično od ranog djetinjstva prepoznaje da je po nečemu različita od druge djece. Naime, djeca rano počinju shvaćati (već s tri ili četiri godine) da se drugi ljudi prema njima ponašaju na različit način, ovisno o tome kojega su spola: kupuju im različite igračke, odijevaju ih različito, očekuju od njih različita ponašanja. Stoga dijete s rodnom disforijom rano shvati da roditelji žele da ono nosi odjeću koja joj se ne sviđa.

Npr. dječak s rodnom disforijom želi nositi haljine, suknje, voli ukrase, nakit, šminku. Djevojčica s rodnom disforijom želi nositi hlače, ne želi da je odijevaju u "slatke" haljinice. Roditelji ispočetka obično misle da je to kratkotrajni, prolazni hir njihove djece, a zbog socijalnih pritisaka najčešće ne dopuštaju takvo ponašanje u javnosti.

Nadalje, dječaci s rodnom disforijom biraju djevojčice za prijateljice, više vole biti u društvu djevojčica, biraju tipično stereotipno ženske igračke i igre. Obrnuto je kod djevojčica s rodnom disforijom, one više vole društvo dječaka, agresivnije i borbenije "muške" igre i igračke, piše Živim.hr.

Osjetljive godine

Ovo se nastavlja i u pubertetu i adolescenciji. Posebno je teško razdoblje za ovu djecu razdoblje puberteta. Naime, kad se počinju pojavljivati sekundarne spolne osobine (npr. mjesečnica, rast grudi, rast penisa i erekcija) ova djeca mogu razviti depresivne simptome, pa čak razmišljati i o suicidu. Naime, djeca mlađe dobi često misle da će na neki nepoznati način oni ipak odrasti u odraslu žensku osobu (dječaci s rodnom disforijom), tj. da će im narasti grudi, da će penis nestati. Kad se to u pubertetu ne dogodi, već razvoj krene u nepoželjnom smjeru, to je veliki udarac na njihovo psihičko dobro osjećanje.

 Osobe s rodnom disforijom ne vole, pa čak često i mrze, svoje spolovilo, svoje grudi, te stalno priželjkuju da imaju spolovilo i tijelo željenog spola. Također, ove osobe intuitivno znaju da su njihove reakcije, ponašanja, želje i namjere odgovaraju njihovu rodu, a ne spolu. U patrijarhalnim društvima (kakvo je i naše) očekuje se da se ponašamo u skladu sa svojim spolom, te kad se to ne dogodi, ove su osobe izložene ruglu, zadirkivanju, odbacivanju, izolaciji. Sve ovo pridonosi njihovu lošem osjećanju i povećanom riziku od depresije.

Težak proces

No, čak i bez ove socijalne izolacije i problema, život će biti težak i proces tranzicije praćen brojnim problemima. Zbog toga je glavna uloga svih medicinskih djelatnika, kao i psihologa, socijalnih radnika, učitelja, a posebice roditelja i obitelji, da pomogne osobi s rodnom disforijom da što lakše i bezbolnije prođe tranziciju.

Dakle, liječenje (ako ga tako možemo nazvati) rodne disforije sastoji se u pomoći osobi da ostvari svoju pravu ličnost, svoj pravi osjećaj sebe. Ovaj proces naziva se tranzicija i obično teče u tri koraka: predfarmakološke mjere, hormonsko liječenje i kirurški postupci. Naravno, osoba ne mora proći kroz sva tri koraka i može biti zadovoljna i djelomično ostvarenom tranzicijom.

Prvi, predfarmakološki korak sastoji se u svim onim mjerama koje mogu osobi pomoći da može "proći" kao osoba drugog (željenog) spola. Ovo uključuje čitav niz kozmetskih postupaka, vježbanje govora, izbor odjeće, izbor aktivnosti i slobodnog vremena, vježbanje, izgradnja tijela i slično. No, prije svega ovog potrebno je da osoba svojoj okolini (prvo obitelji) kaže s čim se muči, piše Živim.hr.

U terapiji i članovi obitelji

Nažalost, velik broj osoba od svoje obitelji doživi nevjericu, odbijanje da se prihvati realno stanje, prijetnje, inzistiranje da se odustane od ove "ludosti". Na taj način, umjesto da se dobije podrška od obitelji, osoba ima i dodatne probleme s kojima se mora nositi. No, moramo shvatiti da je i članovima obitelji teško prilagoditi se novonastaloj situaciji (jer su npr. izgubili sina i dobili kći). Zbog toga je važno da svi oni koji rade s osobama s rodnom disforijom uključe u terapiju i članove obitelji, kako bi cijeloj obitelji pomogli nositi se s ovom situacijom.

Endokrinološko, odnosno hormonsko liječenje uključuje korištenje hormona kako bi se postigle osobine tijela koje odgovaraju rodu. Promjene koje nastaju korištenjem hormona nisu brze, potrebni su mjeseci. Ono što se može postići jest promjena karakteristika kože, djelomični rast grudi, djelomična promjena boje glasa, promjena distribucije masnog tkiva, pa time i drugačiji izgled tijela. No, hormoni imaju utjecaj i na neke psihološke karakteristike (kao npr. na emocionalnost, sklonost plačljivosti, depresivnost i slično).

Važno je osobu s rodnom disforijom jasno upoznati s mogućnostima i dosezima, kao i ograničenjima hormonske terapije. Također, potrebno je dobro poznavati nuspojave hormonskoga liječenja i potrebu trajnog, doživotnog kontroliranja kod endokrinologa.

Konačno, dio osoba tražit će i kiruršku promjenu spola, te druge kirurške zahvate (npr. odstranjenje dojki i maternice ili odstranjenje testisa, kirurški zahvat na vratnoj hrskavici i sl.). Ti postupci obično se ne rade odjednom, a prije zahvata potrebno je osobu dobro upoznati s mogućnostima i ograničenjima, kao i komplikacijama ovih zahvata, piše portal Živim.hr.

[video] => [gallery] => [extra_fields] => Array ( [1] => stdClass Object ( [id] => 2 [name] => Superscript Title [value] => Rodna disforija [type] => textarea [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 2 [alias] => SuperscriptTitle ) [2] => stdClass Object ( [id] => 68 [name] => Premium content [value] => ON [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 10 [alias] => premium_content ) ) [extra_fields_search] => * [created] => 2017-02-11 22:44:42 [created_by] => 39111 [created_by_alias] => dr. sc. Goran Arbanas [checked_out] => 0 [checked_out_time] => 0000-00-00 00:00:00 [modified] => 2017-02-11 23:01:14 [modified_by] => 0 [publish_up] => 2017-02-11 22:38:00 [publish_down] => 0000-00-00 00:00:00 [trash] => 0 [access] => 1 [ordering] => 0 [featured] => 0 [featured_ordering] => 0 [image_caption] => [image_credits] => [video_caption] => [video_credits] => [hits] => 14769 [params] => Joomla\Registry\Registry Object ( [data:protected] => stdClass Object ( [enable_css] => 1 [jQueryHandling] => 1.8remote [backendJQueryHandling] => remote [userName] => 1 [userImage] => 1 [userDescription] => 1 [userURL] => 1 [userEmail] => 0 [userFeedLink] => 1 [userFeedIcon] => 1 [userItemCount] => 30 [userItemTitle] => 1 [userItemTitleLinked] => 1 [userItemDateCreated] => 1 [userItemImage] => 1 [userItemIntroText] => 1 [userItemCategory] => 1 [userItemTags] => 1 [userItemCommentsAnchor] => 1 [userItemReadMore] => 1 [userItemOCMPlugins] => 1 [authorsListLimit] => 61 [tagItemCount] => 61 [tagItemTitle] => 1 [tagItemTitleLinked] => 1 [tagItemDateCreated] => 1 [tagItemImage] => 1 [tagItemIntroText] => 1 [tagItemCategory] => 1 [tagItemReadMore] => 1 [tagItemExtraFields] => 1 [tagOrdering] => [tagFeedLink] => 1 [tagFeedIcon] => 1 [genericItemCount] => 61 [genericItemTitle] => 1 [genericItemTitleLinked] => 1 [genericItemDateCreated] => 1 [genericItemImage] => 1 [genericItemIntroText] => 1 [genericItemCategory] => 1 [genericItemReadMore] => 1 [genericItemExtraFields] => 1 [genericFeedLink] => 1 [genericFeedIcon] => 1 [instantArticlesLimit] => 100 [instantArticlesExtraField] => 87 [instantArticlesExtraFieldON] => 2 [instantArticlesCategoriesChildren] => 0 [instantArticlesTitle] => [instantArticlesDescription] => [mainTagCategories] => Array ( [0] => 119 [1] => 396 [2] => 383 [3] => 424 [4] => 250 [5] => 251 [6] => 452 [7] => 252 [8] => 477 [9] => 253 [10] => 254 [11] => 255 [12] => 483 [13] => 256 [14] => 300 [15] => 257 [16] => 258 [17] => 260 ) [relatedItemsCategoriesChildren] => 1 [mobileJsonCustomHomepage] => 0 [mobileJsonQuoteModule] => 0 [mobileJsonWeatherModule] => 0 [mobileJsonLimit] => [mobileJsonObituary] => 0 [mobileApi2Enabled] => 1 [mobileApi2UserAgent] => OCM Mobile Articles [mobileApi2ImagePrefix] => h [mobileApi2ImageSuffix] => 1280 [mobileApi2DefaultAuthorImage] => /images/jpgs/user_face.jpg [mobileApi2TagLimit] => 50 [mobileApi2TagOrdering] => publishUp [mobileApi2TagCategories] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategories0] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategoriesMenuitem] => 101 [mobileApi2TagExcludeCategories] => Array ( [0] => 318 [1] => 323 [2] => 301 [3] => 406 [4] => 417 ) ) [mobileApi2TagCategories1] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategoriesMenuitem] => 328 ) [mobileApi2TagCategories2] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategoriesMenuitem] => 329 ) [mobileApi2TagCategories3] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategoriesMenuitem] => 327 ) [mobileApi2TagCategories4] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategoriesMenuitem] => 478 ) [mobileApi2TagCategories5] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategoriesMenuitem] => 494 ) ) [mobileApi2TagsSearchLimit] => 200 [mainFeedCategories] => Array ( [0] => 240 ) [feedLimit] => 50 [mostPopularFeedLimit] => 20 [feedItemImage] => 0 [feedImgSize] => S [feedItemIntroText] => 0 [feedTextWordLimit] => [feedItemFullText] => 1 [feedTextCharacterLimit] => 300 [feedItemSubtitle] => 1 [feedItemAuthor] => 0 [feedTtl] => 60 [feedDescription] => RSS feeds for Slobodna Dalmacija [feedItemTags] => 0 [feedItemVideo] => 0 [feedItemGallery] => 0 [feedItemAttachments] => 0 [feedBogusEmail] => [feedTopModules] => Array ( [0] => 105 ) [feedTopFbExcludeCategories] => Array ( [0] => 243 [1] => 353 [2] => 333 ) [introTextCleanup] => 0 [introTextCleanupExcludeTags] => [introTextCleanupTagAttr] => [fullTextCleanup] => 0 [fullTextCleanupExcludeTags] => [fullTextCleanupTagAttr] => [xssFiltering] => 0 [linkPopupWidth] => 900 [linkPopupHeight] => 600 [imagesQuality] => 100 [itemImageXS] => 100 [itemImageS] => 200 [itemImageM] => 400 [itemImageL] => 600 [itemImageXL] => 900 [itemImageGeneric] => 300 [catImageWidth] => 100 [catImageDefault] => 1 [userImageWidth] => 100 [userImageDefault] => 1 [commenterImgWidth] => 48 [onlineImageEditor] => sumopaint [imageTimestamp] => 0 [imageMemoryLimit] => [socialButtonCode] => [twitterUsername] => [facebookMetatags] => 1 [facebookImage] => Medium [comments] => 1 [commentsOrdering] => DESC [commentsLimit] => 10 [commentsFormPosition] => below [commentsPublishing] => 0 [commentsReporting] => 2 [commentsReportRecipient] => [inlineCommentsModeration] => 0 [gravatar] => 1 [antispam] => 0 [recaptchaForRegistered] => 1 [akismetForRegistered] => 1 [commentsFormNotes] => 1 [commentsFormNotesText] => [frontendEditing] => 1 [showImageTab] => 1 [showImageGalleryTab] => 1 [showVideoTab] => 1 [showExtraFieldsTab] => 1 [showAttachmentsTab] => 1 [showOCMPlugins] => 1 [sideBarDisplayFrontend] => 0 [staticURL] => https://static.slobodnadalmacija.hr [siteURL] => https://slobodnadalmacija.hr [sseHost] => sse.slobodnadalmacija.hr [lockingArticlesCategories] => Array ( [0] => 119 [1] => 424 [2] => 250 [3] => 251 [4] => 452 [5] => 252 [6] => 477 [7] => 253 [8] => 254 [9] => 255 [10] => 483 [11] => 256 [12] => 257 [13] => 258 [14] => 260 ) [lockingArticlesUnit] => YEAR [lockingArticlesQuantity] => 1 [photoGalleryExtraField] => 63 [photoGalleryExtraFieldON] => 2 [videoGalleryExtraField] => 67 [videoGalleryExtraFieldON] => 2 [tickerModules] => Array ( [0] => 408 [1] => 409 ) [gaEmail] => [mergeEditors] => 1 [sideBarDisplay] => 1 [attachmentsFolder] => [hideImportButton] => 0 [googleSearch] => 0 [googleSearchContainer] => ocmGoogleSearchContainer [OCMUserProfile] => 1 [OCMUserGroup] => 4 [redirect] => 101 [adminSearch] => simple [cookieDomain] => [gatherStatistics] => 1 [article_preview_ocm_category_id] => [taggingSystem] => 1 [lockTags] => 0 [showTagFilter] => 0 [ocmTagNorm] => 0 [ocmTagNormCase] => lower [ocmTagNormAdditionalReplacements] => [recaptcha_public_key] => marko_margeta [recaptcha_private_key] => zoey2013 [recaptcha_theme] => clean [recaptchaV2] => 1 [recaptchaOnRegistration] => 0 [akismetApiKey] => [stopForumSpam] => 0 [stopForumSpamApiKey] => [showItemsCounterAdmin] => 1 [showChildCatItems] => 1 [disableCompactOrdering] => 0 [metaDescLimit] => 150 [enforceSEFReplacements] => 0 [SEFReplacements] => À|A, Á|A, Â|A, Ã|A, Ä|A, Å|A, à|a, á|a, â|a, ã|a, ä|a, å|a, Ā|A, ā|a, Ă|A, ă|a, Ą|A, ą|a, Ç|C, ç|c, Ć|C, ć|c, Ĉ|C, ĉ|c, Ċ|C, ċ|c, Č|C, č|c, Ð|D, ð|d, Ď|D, ď|d, Đ|D, đ|d, È|E, É|E, Ê|E, Ë|E, è|e, é|e, ê|e, ë|e, Ē|E, ē|e, Ĕ|E, ĕ|e, Ė|E, ė|e, Ę|E, ę|e, Ě|E, ě|e, Ĝ|G, ĝ|g, Ğ|G, ğ|g, Ġ|G, ġ|g, Ģ|G, ģ|g, Ĥ|H, ĥ|h, Ħ|H, ħ|h, Ì|I, Í|I, Î|I, Ï|I, ì|i, í|i, î|i, ï|i, Ĩ|I, ĩ|i, Ī|I, ī|i, Ĭ|I, ĭ|i, Į|I, į|i, İ|I, ı|i, Ĵ|J, ĵ|j, Ķ|K, ķ|k, ĸ|k, Ĺ|L, ĺ|l, Ļ|L, ļ|l, Ľ|L, ľ|l, Ŀ|L, ŀ|l, Ł|L, ł|l, Ñ|N, ñ|n, Ń|N, ń|n, Ņ|N, ņ|n, Ň|N, ň|n, ʼn|n, Ŋ|N, ŋ|n, Ò|O, Ó|O, Ô|O, Õ|O, Ö|O, Ø|O, ò|o, ó|o, ô|o, õ|o, ö|o, ø|o, Ō|O, ō|o, Ŏ|O, ŏ|o, Ő|O, ő|o, Ŕ|R, ŕ|r, Ŗ|R, ŗ|r, Ř|R, ř|r, Ś|S, ś|s, Ŝ|S, ŝ|s, Ş|S, ş|s, Š|S, š|s, ſ|s, Ţ|T, ţ|t, Ť|T, ť|t, Ŧ|T, ŧ|t, Ù|U, Ú|U, Û|U, Ü|U, ù|u, ú|u, û|u, ü|u, Ũ|U, ũ|u, Ū|U, ū|u, Ŭ|U, ŭ|u, Ů|U, ů|u, Ű|U, ű|u, Ų|U, ų|u, Ŵ|W, ŵ|w, Ý|Y, ý|y, ÿ|y, Ŷ|Y, ŷ|y, Ÿ|Y, Ź|Z, ź|z, Ż|Z, ż|z, Ž|Z, ž|z, α|a, β|b, γ|g, δ|d, ε|e, ζ|z, η|h, θ|th, ι|i, κ|k, λ|l, μ|m, ν|n, ξ|x, ο|o, π|p, ρ|r, σ|s, τ|t, υ|y, φ|f, χ|ch, ψ|ps, ω|w, Α|A, Β|B, Γ|G, Δ|D, Ε|E, Ζ|Z, Η|H, Θ|Th, Ι|I, Κ|K, Λ|L, Μ|M, Ξ|X, Ο|O, Π|P, Ρ|R, Σ|S, Τ|T, Υ|Y, Φ|F, Χ|Ch, Ψ|Ps, Ω|W, ά|a, έ|e, ή|h, ί|i, ό|o, ύ|y, ώ|w, Ά|A, Έ|E, Ή|H, Ί|I, Ό|O, Ύ|Y, Ώ|W, ϊ|i, ΐ|i, ϋ|y, ς|s, А|A, Ӑ|A, Ӓ|A, Ә|E, Ӛ|E, Ӕ|E, Б|B, В|V, Г|G, Ґ|G, Ѓ|G, Ғ|G, Ӷ|G, y|Y, Д|D, Е|E, Ѐ|E, Ё|YO, Ӗ|E, Ҽ|E, Ҿ|E, Є|YE, Ж|ZH, Ӂ|DZH, Җ|ZH, Ӝ|DZH, З|Z, Ҙ|Z, Ӟ|DZ, Ӡ|DZ, Ѕ|DZ, И|I, Ѝ|I, Ӥ|I, Ӣ|I, І|I, Ї|JI, Ӏ|I, Й|Y, Ҋ|Y, Ј|J, К|K, Қ|Q, Ҟ|Q, Ҡ|K, Ӄ|Q, Ҝ|K, Л|L, Ӆ|L, Љ|L, М|M, Ӎ|M, Н|N, Ӊ|N, Ң|N, Ӈ|N, Ҥ|N, Њ|N, О|O, Ӧ|O, Ө|O, Ӫ|O, Ҩ|O, П|P, Ҧ|PF, Р|P, Ҏ|P, С|S, Ҫ|S, Т|T, Ҭ|TH, Ћ|T, Ќ|K, У|U, Ў|U, Ӳ|U, Ӱ|U, Ӯ|U, Ү|U, Ұ|U, Ф|F, Х|H, Ҳ|H, Һ|H, Ц|TS, Ҵ|TS, Ч|CH, Ӵ|CH, Ҷ|CH, Ӌ|CH, Ҹ|CH, Џ|DZ, Ш|SH, Щ|SHT, Ъ|A, Ы|Y, Ӹ|Y, Ь|Y, Ҍ|Y, Э|E, Ӭ|E, Ю|YU, Я|YA, а|a, ӑ|a, ӓ|a, ә|e, ӛ|e, ӕ|e, б|b, в|v, г|g, ґ|g, ѓ|g, ғ|g, ӷ|g, y|y, д|d, е|e, ѐ|e, ё|yo, ӗ|e, ҽ|e, ҿ|e, є|ye, ж|zh, ӂ|dzh, җ|zh, ӝ|dzh, з|z, ҙ|z, ӟ|dz, ӡ|dz, ѕ|dz, и|i, ѝ|i, ӥ|i, ӣ|i, і|i, ї|ji, Ӏ|i, й|y, ҋ|y, ј|j, к|k, қ|q, ҟ|q, ҡ|k, ӄ|q, ҝ|k, л|l, ӆ|l, љ|l, м|m, ӎ|m, н|n, ӊ|n, ң|n, ӈ|n, ҥ|n, њ|n, о|o, ӧ|o, ө|o, ӫ|o, ҩ|o, п|p, ҧ|pf, р|p, ҏ|p, с|s, ҫ|s, т|t, ҭ|th, ћ|t, ќ|k, у|u, ў|u, ӳ|u, ӱ|u, ӯ|u, ү|u, ұ|u, ф|f, х|h, ҳ|h, һ|h, ц|ts, ҵ|ts, ч|ch, ӵ|ch, ҷ|ch, ӌ|ch, ҹ|ch, џ|dz, ш|sh, щ|sht, ъ|a, ы|y, ӹ|y, ь|y, ҍ|y, э|e, ӭ|e, ю|yu, я|ya [ocmSef] => 0 [ocmSefLabelCat] => content [ocmSefLabelTag] => tag [ocmSefLabelUser] => author [ocmSefLabelSearch] => search [ocmSefLabelDate] => date [ocmSefLabelItem] => 0 [ocmSefLabelItemCustomPrefix] => [ocmSefInsertItemId] => 1 [ocmSefItemIdTitleAliasSep] => dash [ocmSefUseItemTitleAlias] => 1 [ocmSefInsertCatId] => 1 [ocmSefCatIdTitleAliasSep] => dash [ocmSefUseCatTitleAlias] => 1 [show_page_heading] => 0 [categories] => Array ( [0] => 265 ) [exclude_from_group_by_subcategories] => 0 [menu-anchor_css] => nav__link [menu_text] => 1 [menu_show] => 1 [menu-meta_description] => Najnovijia saznanja i savjeti za zdrav život. [menu-meta_keywords] => vijesti, zanimljivosti, savjeti, trend, društvena mreža, život, zdravlje, moda, ljepota, dom, obitelj [secure] => 0 [obituaries_portal] => 0 [page_title] => Zdravlje [page_description] => SiteMeta Description [page_rights] => [robots] => [inheritFrom] => 0 [num_leading_items] => 2 [num_leading_columns] => 1 [leadingImgSize] => Large [num_primary_items] => 4 [num_primary_columns] => 2 [primaryImgSize] => Medium [num_secondary_items] => 4 [num_secondary_columns] => 1 [secondaryImgSize] => Small [num_links] => 4 [num_links_columns] => 1 [linksImgSize] => XSmall [catCatalogMode] => 0 [catFeaturedItems] => 1 [catOrdering] => publishUp [catPagination] => 2 [catPaginationResults] => 1 [catTitle] => 1 [catTitleItemCounter] => 1 [catDescription] => 1 [catImage] => 1 [catFeedLink] => 0 [catFeedIcon] => 0 [subCategories] => 1 [subCatColumns] => 2 [subCatTitle] => 1 [subCatTitleItemCounter] => 1 [subCatDescription] => 1 [subCatImage] => 1 [catItemTitle] => 1 [catItemTitleLinked] => 1 [catItemFeaturedNotice] => 0 [catItemAuthor] => 1 [catItemDateCreated] => 1 [catItemRating] => 0 [catItemImage] => 1 [catItemIntroText] => 1 [catItemExtraFields] => 0 [catItemHits] => 0 [catItemCategory] => 1 [catItemTags] => 1 [catItemAttachments] => 0 [catItemAttachmentsCounter] => 0 [catItemVideo] => 0 [catItemVideoAutoPlay] => 0 [catItemImageGallery] => 0 [catItemDateModified] => 0 [catItemReadMore] => 1 [catItemCommentsAnchor] => 1 [catItemOCMPlugins] => 1 [itemDateCreated] => 1 [itemTitle] => 1 [itemFeaturedNotice] => 1 [itemAuthor] => 1 [itemFontResizer] => 1 [itemPrintButton] => 0 [itemEmailButton] => 1 [itemSocialButton] => 1 [itemVideoAnchor] => 1 [itemImageGalleryAnchor] => 1 [itemCommentsAnchor] => 1 [itemRating] => 0 [itemImage] => 1 [itemImgSize] => Large [itemImageMainCaption] => 1 [itemImageMainCredits] => 1 [itemIntroText] => 0 [itemFullText] => 1 [itemExtraFields] => 1 [itemDateModified] => 1 [itemHits] => 0 [itemCategory] => 0 [itemTags] => 1 [itemAttachments] => 1 [itemAttachmentsCounter] => 1 [itemVideo] => 1 [itemVideoAutoPlay] => 0 [itemVideoCaption] => 1 [itemVideoCredits] => 1 [itemImageGallery] => 0 [itemNavigation] => 0 [itemComments] => 1 [itemTwitterButton] => 1 [itemFacebookButton] => 1 [itemGooglePlusOneButton] => 1 [itemAuthorBlock] => 0 [itemAuthorImage] => 0 [itemAuthorDescription] => 0 [itemAuthorURL] => 0 [itemAuthorEmail] => 0 [itemAuthorLatest] => 0 [itemAuthorLatestLimit] => 5 [itemRelated] => 1 [itemRelatedLimit] => 2 [itemRelatedTitle] => 1 [itemRelatedCategory] => 1 [itemRelatedImageSize] => Medium [itemRelatedIntrotext] => 0 [itemRelatedFulltext] => 0 [itemRelatedAuthor] => 0 [itemRelatedMedia] => 1 [itemRelatedImageGallery] => 1 [itemOCMPlugins] => 1 [recaptcha] => ) [initialized:protected] => 1 [separator] => . ) [metadesc] => [metadata] => robots= author= [metakey] => [plugins] => { "is_import_from_dnn": true, "incptvocmimagegalleryIGParameters": "default", "incptvocmimagegalleryocmIGposition": "OcmAfterDisplayContent", "incptvocmimagegalleryocmIGtheme": "CameraSlideshow", "incptvocmimagegalleryImages": [ "/Archive/Images/2017/02/11/iStock-629189570.jpg" ], "incptvocmimagegalleryImageTitles": [ "iStock-629189570" ], "incptvocmimagegalleryImageDescriptions": [ "" ], "incptvocmimagegalleryImageFocus": [ "50:50" ], "incptvocmimagegalleryImageDimensions": [ { "size0": "900x600" } ] } [language] => * [multi_author] => 0 [type_id] => 0 [category] => TableOCMCategory Object ( [id] => 265 [name] => Zdravlje [alias] => zdravlje [description] => [parent] => 254 [extraFieldsGroup] => 9 [published] => 1 [image] => [access] => 1 [ordering] => 7 [params] => {"inheritFrom":"254","catMetaDesc":"","catMetaKey":"","catMetaRobots":"","catMetaAuthor":"","theme":"","num_leading_items":"2","num_leading_columns":"1","leadingImgSize":"Large","num_primary_items":"4","num_primary_columns":"2","primaryImgSize":"Medium","num_secondary_items":"4","num_secondary_columns":"1","secondaryImgSize":"Small","num_links":"4","num_links_columns":"1","linksImgSize":"XSmall","catCatalogMode":"0","catFeaturedItems":"1","catOrdering":"publishUp","catPagination":"2","catPaginationResults":"1","catTitle":"1","catTitleItemCounter":"1","catDescription":"1","catImage":"1","catFeedLink":"0","catFeedIcon":"0","subCategories":"1","subCatColumns":"2","subCatOrdering":"","subCatTitle":"1","subCatTitleItemCounter":"1","subCatDescription":"1","subCatImage":"1","itemImageXS":"","itemImageS":"","itemImageM":"","itemImageL":"","itemImageXL":"","catItemTitle":"1","catItemTitleLinked":"1","catItemFeaturedNotice":"0","catItemAuthor":"1","catItemDateCreated":"1","catItemRating":"0","catItemImage":"1","catItemIntroText":"1","catItemIntroTextWordLimit":"","catItemExtraFields":"0","catItemHits":"0","catItemCategory":"1","catItemTags":"1","catItemAttachments":"0","catItemAttachmentsCounter":"0","catItemVideo":"0","catItemVideoWidth":"","catItemVideoHeight":"","catItemAudioWidth":"","catItemAudioHeight":"","catItemVideoAutoPlay":"0","catItemImageGallery":"0","catItemImageGalleryWidth":"","catItemImageGalleryHeight":"","catItemDateModified":"0","catItemReadMore":"1","catItemCommentsAnchor":"1","catItemOCMPlugins":"1","itemDateCreated":"1","itemTitle":"1","itemFeaturedNotice":"1","itemAuthor":"1","itemFontResizer":"1","itemPrintButton":"0","itemEmailButton":"1","itemSocialButton":"1","itemVideoAnchor":"1","itemImageGalleryAnchor":"1","itemCommentsAnchor":"1","itemRating":"0","itemImage":"1","itemImgSize":"Large","itemImageMainCaption":"1","itemImageMainCredits":"1","itemIntroText":"0","itemFullText":"1","itemExtraFields":"0","itemDateModified":"1","itemHits":"0","itemCategory":"0","itemTags":"1","itemAttachments":"1","itemAttachmentsCounter":"1","itemVideo":"1","itemVideoWidth":"","itemVideoHeight":"","itemAudioWidth":"","itemAudioHeight":"","itemVideoAutoPlay":"0","itemVideoCaption":"1","itemVideoCredits":"1","itemImageGallery":"0","itemImageGalleryWidth":"","itemImageGalleryHeight":"","itemNavigation":"0","itemComments":"1","itemTwitterButton":"1","itemFacebookButton":"1","itemGooglePlusOneButton":"1","itemAuthorBlock":"0","itemAuthorImage":"0","itemAuthorDescription":"0","itemAuthorURL":"0","itemAuthorEmail":"0","itemAuthorLatest":"0","itemAuthorLatestLimit":"5","itemRelated":"0","itemRelatedLimit":"5","itemRelatedTitle":"1","itemRelatedCategory":"0","itemRelatedImageSize":"0","itemRelatedIntrotext":"1","itemRelatedFulltext":"0","itemRelatedAuthor":"0","itemRelatedMedia":"0","itemRelatedImageGallery":"0","itemOCMPlugins":"1"} [trash] => 0 [plugins] => {"customparams_created":"2019-11-04 19:44:34","customparams_modified":"2019-11-04 19:44:34","customparams_videobg":"","customparams_countdown_module":"","customparams_search_template":""} [language] => * [container] => 0 [container_name] => [_tbl:protected] => #__ocm_categories [_tbl_key:protected] => id [_tbl_keys:protected] => Array ( [0] => id ) [_db:protected] => JDatabaseDriverMysqli_Exabyte Object ( [name] => mysqli [serverType] => mysql [connection:protected] => mysqli Object ( [affected_rows] => 38 [client_info] => mysqlnd 5.0.12-dev - 20150407 - $Id: 7cc7cc96e675f6d72e5cf0f267f48e167c2abb23 $ [client_version] => 50012 [connect_errno] => 0 [connect_error] => [errno] => 0 [error] => [error_list] => Array ( ) [field_count] => 3 [host_info] => 127.0.0.1 via TCP/IP [info] => [insert_id] => 0 [server_info] => 5.5.30 [server_version] => 50530 [stat] => Uptime: 4482458 Threads: 2 Questions: 145305203 Slow queries: 61893 [sqlstate] => 00000 [protocol_version] => 10 [thread_id] => 4327045 [warning_count] => 0 ) [nameQuote:protected] => ` [nullDate:protected] => 0000-00-00 00:00:00 [_database:JDatabaseDriver:private] => sdproductiondb [count:protected] => 54 [cursor:protected] => [debug:protected] => [limit:protected] => 0 [log:protected] => Array ( ) [timings:protected] => Array ( ) [callStacks:protected] => Array ( ) [offset:protected] => 0 [options:protected] => Array ( [driver] => mysqli_exabyte [host] => 127.0.0.1 [user] => proxy_user_front04 [password] => b3hX5DrKwjx6 [database] => sdproductiondb [prefix] => sk_ [select] => 1 [port] => 6033 [socket] => ) [sql:protected] => SELECT id, value, type FROM #__ocm_extra_fields ef WHERE ef.published = 1 [tablePrefix:protected] => sk_ [utf:protected] => 1 [utf8mb4:protected] => 1 [errorNum:protected] => 0 [errorMsg:protected] => [transactionDepth:protected] => 0 [disconnectHandlers:protected] => Array ( ) [ocmConfig] => Array ( ) ) [_trackAssets:protected] => [_rules:protected] => [_locked:protected] => [_autoincrement:protected] => 1 [_observers:protected] => JObserverUpdater Object ( [aliases:protected] => Array ( ) [observers:protected] => Array ( ) [doCallObservers:protected] => 1 ) [_columnAlias:protected] => Array ( ) [_jsonEncode:protected] => Array ( ) [_errors:protected] => Array ( ) [year_lookup] => 0 [link] => /mozaik/zdravlje ) [additional_categories] => Array ( ) [link] => /mozaik/zdravlje/ako-se-o-tome-ne-govori-ne-znaci-da-ne-postoji-evo-sto-znaci-biti-zena-u-tijelu-muskarac-i-muskarac-u-tijelu-zene-468239 [printLink] => /mozaik/zdravlje/ako-se-o-tome-ne-govori-ne-znaci-da-ne-postoji-evo-sto-znaci-biti-zena-u-tijelu-muskarac-i-muskarac-u-tijelu-zene-468239?tmpl=component&print=1 [tags] => Array ( [0] => stdClass Object ( [id] => 10642 [name] => seksualnost [published] => 1 [section] => [subsection] => [weight] => [created] => 0000-00-00 00:00:00 [main_article_id] => 0 [alias] => seksualnost [link] => /tag/seksualnost ) [1] => stdClass Object ( [id] => 185060 [name] => transseksualnost [published] => 1 [section] => [subsection] => [weight] => [created] => 0000-00-00 00:00:00 [main_article_id] => 0 [alias] => transseksualnost [link] => /tag/transseksualnost ) [2] => stdClass Object ( [id] => 218824 [name] => lgbt [published] => 1 [section] => [subsection] => [weight] => [created] => 0000-00-00 00:00:00 [main_article_id] => 0 [alias] => lgbt [link] => /tag/lgbt ) [3] => stdClass Object ( [id] => 381065 [name] => spol [published] => 1 [section] => [subsection] => [weight] => [created] => 0000-00-00 00:00:00 [main_article_id] => 0 [alias] => spol [link] => /tag/spol ) [4] => stdClass Object ( [id] => 291820 [name] => rodna disforija [published] => 1 [section] => [subsection] => [weight] => [created] => 0000-00-00 00:00:00 [main_article_id] => 0 [alias] => rodna-disforija [link] => /tag/rodna-disforija ) [5] => stdClass Object ( [id] => 381064 [name] => rod [published] => 1 [section] => [subsection] => [weight] => [created] => 0000-00-00 00:00:00 [main_article_id] => 0 [alias] => rod [link] => /tag/rod ) ) [imageXSmall] => [imageSmall] => [imageMedium] => [imageLarge] => [imageXLarge] => [extraFields] => stdClass Object ( [SuperscriptTitle] => stdClass Object ( [id] => 2 [name] => Superscript Title [value] => Rodna disforija [type] => textarea [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 2 [alias] => SuperscriptTitle ) [premium_content] => stdClass Object ( [id] => 68 [name] => Premium content [value] => ON [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 10 [alias] => premium_content ) ) [attachments] => Array ( ) [cleanTitle] => Ako se o tome ne govori, ne znači da ne postoji: evo što znači biti žena u tijelu muškarac i muškarac u tijelu žene... [num_of_authors] => 0 [author] => Joomla\CMS\User\User Object ( [isRoot:protected] => [id] => [name] => [username] => [email] => [password] => [password_clear] => [block] => [sendEmail] => [registerDate] => [lastvisitDate] => [activation] => [params] => [groups] => Array ( ) [guest] => 1 [lastResetTime] => [resetCount] => [requireReset] => [_params:protected] => Joomla\Registry\Registry Object ( [data:protected] => stdClass Object ( ) [initialized:protected] => [separator] => . ) [_authGroups:protected] => [_authLevels:protected] => [_authActions:protected] => [_errorMsg:protected] => [userHelper:protected] => Joomla\CMS\User\UserWrapper Object ( ) [_errors:protected] => Array ( ) [link] => /autor/2024-05-15-23-35-41-39111 [profile] => Joomla\CMS\Object\CMSObject Object ( [_errors:protected] => Array ( ) [gender] => ) [avatar] => /components/com_ocm/images/placeholder/user.png ) [numOfComments] => 0 [mainImage] => https://static.slobodnadalmacija.hr/Archive/Images/2017/02/11/iStock-629189570.jpg [galleryCount] => 1 [hasImage] => 1 [mainImageAuthor] => iStock-629189570 [mainImageDesc] => [popup_gallery] => Array ( [0] => stdClass Object ( [src] => https://static.slobodnadalmacija.hr/Archive/Images/2017/02/11/iStock-629189570.jpg [title] => iStock-629189570 ) ) [bgPosition] => [text] => {OCMSplitter}

Rodna disforija nije česta, procjenjuje se da u Hrvatskoj živi do tristotinjak transseksualnih osoba. Okolina u kojoj smo odrasli očekuje se da se ponašamo u skladu sa svojim spolom, te kad se to ne dogodi, ove su osobe izložene ruglu, zadirkivanju, odbacivanju, izolaciji, piše portal Živim.hr.

Primjer:

Ivana ima 29 godina. Nakon toliko godina odlučila se da će se ponašati onako kako se stvarno i osjeća, da više neće i ne može glumiti. Od kad zna za sebe, zna da je morala biti ono što nije. Zna da se rodila u pogrešnom tijelu, da iz nekog njoj nepoznatog razloga rođena je u muškom tijela, a zna za sebe da je žena. Još prije osnovne škole osjećala je da je različita od druge djece. Roditelji su je uvijek nagovarali da se igra "muškim" igračkama. Osobito je u tome bio uporan tata, koji joj je zabranjivao da se igra lutkama. Kad je htjela obući suknju ili haljinu, nikad joj to nisu dozvoljavali. U školi, osobito u višim razredima osnovne škole, za nju je bio pakao.

Druga su je djeca (posebno dječaci) ismijavali, vikali joj da je curica, a u osmom razredu da je peder. Puno bolje nije bilo ni u srednjoj školi. Nakon što se zaposlila i sada, nakon što radi šest godina i ima nešto ušteđevine, odlučila je da više neće glumiti. Prvo je to rekla svojim roditeljima. Mama je plakala, tata je ponovno vikao. No, baš je briga. Više neće podleći njihovim molbama i prijetnjama, makar je se odrekli (kako je tata rekao), sada će živjeti onako kako je oduvijek i htjela - kao žena. Od sada nadalje svima će se predstavljati kao Ivana, a ne onako kako joj piše u osobnoj iskaznici - Ivica.

Definicija:

Rodna disforija (stariji nazivi - poremećaj rodnog identiteta, transseksualnost) jest neusuglašenost između roda i spola. Da bismo ovo razumjeli moramo znati što je spol, a što rod. Spol se odnosi na tjelesne (fizičke) karakteristike i organe. Spol označava da li se razvijamo u (tjelesno) mušku ili žensku osobu, piše Živim.hr.

 Fleksibilnije rodne uloge

Nije točno poznato što dovodi do toga da netko ima rodnu disforiju, no sve je više pokazatelja koji govore da je ovo stanje urođeno, tj. da se ne razvija s odgojem. Utvrđena su i neka mjesta u mozgu koja određuje naš rodni identitet. Ova jezgrica nalazi se u hipotalamusu i naziva se INAH 3.

Rano se prepoznaje

Rodna disforija nije česta, te se procjenjuje da u Hrvatskoj živi do tristotinjak osoba s rodnom disforijom. Osoba s rodnom disforijom obično od ranog djetinjstva prepoznaje da je po nečemu različita od druge djece. Naime, djeca rano počinju shvaćati (već s tri ili četiri godine) da se drugi ljudi prema njima ponašaju na različit način, ovisno o tome kojega su spola: kupuju im različite igračke, odijevaju ih različito, očekuju od njih različita ponašanja. Stoga dijete s rodnom disforijom rano shvati da roditelji žele da ono nosi odjeću koja joj se ne sviđa.

Npr. dječak s rodnom disforijom želi nositi haljine, suknje, voli ukrase, nakit, šminku. Djevojčica s rodnom disforijom želi nositi hlače, ne želi da je odijevaju u "slatke" haljinice. Roditelji ispočetka obično misle da je to kratkotrajni, prolazni hir njihove djece, a zbog socijalnih pritisaka najčešće ne dopuštaju takvo ponašanje u javnosti.

Nadalje, dječaci s rodnom disforijom biraju djevojčice za prijateljice, više vole biti u društvu djevojčica, biraju tipično stereotipno ženske igračke i igre. Obrnuto je kod djevojčica s rodnom disforijom, one više vole društvo dječaka, agresivnije i borbenije "muške" igre i igračke, piše Živim.hr.

Osjetljive godine

Ovo se nastavlja i u pubertetu i adolescenciji. Posebno je teško razdoblje za ovu djecu razdoblje puberteta. Naime, kad se počinju pojavljivati sekundarne spolne osobine (npr. mjesečnica, rast grudi, rast penisa i erekcija) ova djeca mogu razviti depresivne simptome, pa čak razmišljati i o suicidu. Naime, djeca mlađe dobi često misle da će na neki nepoznati način oni ipak odrasti u odraslu žensku osobu (dječaci s rodnom disforijom), tj. da će im narasti grudi, da će penis nestati. Kad se to u pubertetu ne dogodi, već razvoj krene u nepoželjnom smjeru, to je veliki udarac na njihovo psihičko dobro osjećanje.

 Osobe s rodnom disforijom ne vole, pa čak često i mrze, svoje spolovilo, svoje grudi, te stalno priželjkuju da imaju spolovilo i tijelo željenog spola. Također, ove osobe intuitivno znaju da su njihove reakcije, ponašanja, želje i namjere odgovaraju njihovu rodu, a ne spolu. U patrijarhalnim društvima (kakvo je i naše) očekuje se da se ponašamo u skladu sa svojim spolom, te kad se to ne dogodi, ove su osobe izložene ruglu, zadirkivanju, odbacivanju, izolaciji. Sve ovo pridonosi njihovu lošem osjećanju i povećanom riziku od depresije.

Težak proces

No, čak i bez ove socijalne izolacije i problema, život će biti težak i proces tranzicije praćen brojnim problemima. Zbog toga je glavna uloga svih medicinskih djelatnika, kao i psihologa, socijalnih radnika, učitelja, a posebice roditelja i obitelji, da pomogne osobi s rodnom disforijom da što lakše i bezbolnije prođe tranziciju.

Dakle, liječenje (ako ga tako možemo nazvati) rodne disforije sastoji se u pomoći osobi da ostvari svoju pravu ličnost, svoj pravi osjećaj sebe. Ovaj proces naziva se tranzicija i obično teče u tri koraka: predfarmakološke mjere, hormonsko liječenje i kirurški postupci. Naravno, osoba ne mora proći kroz sva tri koraka i može biti zadovoljna i djelomično ostvarenom tranzicijom.

Prvi, predfarmakološki korak sastoji se u svim onim mjerama koje mogu osobi pomoći da može "proći" kao osoba drugog (željenog) spola. Ovo uključuje čitav niz kozmetskih postupaka, vježbanje govora, izbor odjeće, izbor aktivnosti i slobodnog vremena, vježbanje, izgradnja tijela i slično. No, prije svega ovog potrebno je da osoba svojoj okolini (prvo obitelji) kaže s čim se muči, piše Živim.hr.

U terapiji i članovi obitelji

Nažalost, velik broj osoba od svoje obitelji doživi nevjericu, odbijanje da se prihvati realno stanje, prijetnje, inzistiranje da se odustane od ove "ludosti". Na taj način, umjesto da se dobije podrška od obitelji, osoba ima i dodatne probleme s kojima se mora nositi. No, moramo shvatiti da je i članovima obitelji teško prilagoditi se novonastaloj situaciji (jer su npr. izgubili sina i dobili kći). Zbog toga je važno da svi oni koji rade s osobama s rodnom disforijom uključe u terapiju i članove obitelji, kako bi cijeloj obitelji pomogli nositi se s ovom situacijom.

Endokrinološko, odnosno hormonsko liječenje uključuje korištenje hormona kako bi se postigle osobine tijela koje odgovaraju rodu. Promjene koje nastaju korištenjem hormona nisu brze, potrebni su mjeseci. Ono što se može postići jest promjena karakteristika kože, djelomični rast grudi, djelomična promjena boje glasa, promjena distribucije masnog tkiva, pa time i drugačiji izgled tijela. No, hormoni imaju utjecaj i na neke psihološke karakteristike (kao npr. na emocionalnost, sklonost plačljivosti, depresivnost i slično).

Važno je osobu s rodnom disforijom jasno upoznati s mogućnostima i dosezima, kao i ograničenjima hormonske terapije. Također, potrebno je dobro poznavati nuspojave hormonskoga liječenja i potrebu trajnog, doživotnog kontroliranja kod endokrinologa.

Konačno, dio osoba tražit će i kiruršku promjenu spola, te druge kirurške zahvate (npr. odstranjenje dojki i maternice ili odstranjenje testisa, kirurški zahvat na vratnoj hrskavici i sl.). Ti postupci obično se ne rade odjednom, a prije zahvata potrebno je osobu dobro upoznati s mogućnostima i ograničenjima, kao i komplikacijama ovih zahvata, piše portal Živim.hr.

[event] => stdClass Object ( [BeforeDisplay] => [AfterDisplay] => [AfterDisplayTitle] => [BeforeDisplayContent] => [AfterDisplayContent] => [OCMBeforeDisplay] => [OCMAfterDisplay] => [OCMAfterDisplayTitle] => [OCMBeforeDisplayContent] => [OCMAfterDisplayContent] =>
iStock-629189570
[OCMUserDisplay] => [OCMCommentsCounter] => [OCMCommentsBlock] => ) [jcfields] => Array ( ) [image] => [imageWidth] => 600 [comments] => Array ( ) [absoluteURL] => https://slobodnadalmacija.hr/mozaik/zdravlje/ako-se-o-tome-ne-govori-ne-znaci-da-ne-postoji-evo-sto-znaci-biti-zena-u-tijelu-muskarac-i-muskarac-u-tijelu-zene-468239 [emailLink] => /component/mailto/?tmpl=component&template=site&link=92cc19a435466d4db5a2b59cca62958133f4c353 [twitterURL] => http://twitter.com/intent/tweet?text=Ako+se+o+tome+ne+govori%2C+ne+zna%C4%8Di+da+ne+postoji%3A+evo+%C5%A1to+zna%C4%8Di+biti+%C5%BEena+u+tijelu+mu%C5%A1karac+i+mu%C5%A1karac+u+tijelu+%C5%BEene...&url=https%3A%2F%2Fslobodnadalmacija.hr%2Fmozaik%2Fzdravlje%2Fako-se-o-tome-ne-govori-ne-znaci-da-ne-postoji-evo-sto-znaci-biti-zena-u-tijelu-muskarac-i-muskarac-u-tijelu-zene-468239 [socialLink] => https%3A%2F%2Fslobodnadalmacija.hr%2Fmozaik%2Fzdravlje%2Fako-se-o-tome-ne-govori-ne-znaci-da-ne-postoji-evo-sto-znaci-biti-zena-u-tijelu-muskarac-i-muskarac-u-tijelu-zene-468239 )
Array ( [1] => stdClass Object ( [id] => 2 [name] => Superscript Title [value] => Rodna disforija [type] => textarea [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 2 [alias] => SuperscriptTitle ) [2] => stdClass Object ( [id] => 68 [name] => Premium content [value] => ON [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 10 [alias] => premium_content ) )
StoryEditorOCM
ZdravljeRodna disforija

Ako se o tome ne govori, ne znači da ne postoji: evo što znači biti žena u tijelu muškarac i muškarac u tijelu žene...

Piše dr. sc. Goran Arbanas
11. veljače 2017. - 23:38
iStock-629189570

Rodna disforija nije česta, procjenjuje se da u Hrvatskoj živi do tristotinjak transseksualnih osoba. Okolina u kojoj smo odrasli očekuje se da se ponašamo u skladu sa svojim spolom, te kad se to ne dogodi, ove su osobe izložene ruglu, zadirkivanju, odbacivanju, izolaciji, piše portal Živim.hr.

Primjer:

Ivana ima 29 godina. Nakon toliko godina odlučila se da će se ponašati onako kako se stvarno i osjeća, da više neće i ne može glumiti. Od kad zna za sebe, zna da je morala biti ono što nije. Zna da se rodila u pogrešnom tijelu, da iz nekog njoj nepoznatog razloga rođena je u muškom tijela, a zna za sebe da je žena. Još prije osnovne škole osjećala je da je različita od druge djece. Roditelji su je uvijek nagovarali da se igra "muškim" igračkama. Osobito je u tome bio uporan tata, ko...

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
16. svibanj 2024 01:35