Vrijeme je berbe, donosimo nekoliko sjajnih savjeta o pripremi maslina u pećnici, ali i soljenju. Riječ je o provjerenoj pripremi iz pera Zlatka Gala. Guštajte u kužini!
S maslinama u pećnicu
Masline se mogu sušiti u pećnici na niskoj temperaturi (oko pedesetak stupnjeva) oko pet sati odnosno dok ne izgube dvije trećine svoje vlažnosti.
Tijekom sušenja može ih se posoliti ili posuti začinskim biljem. Kad su masline gotove, valja ih spremiti u staklenke i zaliti maslinovim uljem, a po volji i s dodatnim začinima (papar u zrnu, čili paprika, mediteransko začinsko bilje...).
Recept prvi
Masline najprije raširite po poslužavniku ili „škrovadi“ prelijte vrelom vodom, pustite da se ohlade, odlijte tekućinu, pa posoljene masline na kratko popecite na pećnici ugrijanoj na 100 stupnjeva.
Popečene masline ohladite, spremite u staklenke i zalijte maslinovim uljem.
Recept drugi
Pećnicu zagrijte na 200 stupnjeva. Zrele crne masline složite u škrovadu (lim za pečenje) tako da pokriju dno te stavite u pećnicu koju ste ugasili čim je dosegla željenu temperaturu. Masline ostavite nekoliko sati odnosno sve dok se pećnica nije ohladila.
Potom ih ovlaš posolite i miješajući nakapajte maslinovim uljem. Tako pripremljene masline se mogu odmah jesti, spremiti u staklenke s uljem ili zamrznuti.
Masline u soli
Sol je jedan od najčešćih i najstarijih načina konzerviranja na Mediteranu. Od ribe i mesa do kapara i raznih plodova poput limuna i maslina. Oprane i dobro obrisane masline poredajte u plastičnu - a još je bolje staklenu - posudu pri čemu ćete svaki red maslina dobro posuti morskom solju. Po volji u sol možete dodati malo lavande ili ružmarina.
Posudu prekrijte krpom i držite na hladnom i mračnom mjestu, a masline tokom pet-šest dana „odležavanja“ barem jednom dnevno dobro promiješajte kako bi se sol ravnomjerno rasporedila. Potom ih dobro obrišite da biste odstranili višak soli i tekućine pa ih stavite u staklenku i prelijte (do vrha) maslinovim uljem. Čuvajte ih u hladnjaku.
Crne masline u soli - recept prvi
Masline stavite u platnenu vreću ili ih dobri umotajte u kuhinjsku krpu pa na kratko uronite u kipuću vodu a odmah potom i u hladnu.
Blanširane masline potom stavite u plastičnu ili staklenu posudu i svaki red dobro posolite (na kilogram maslina ide 8 - 10 dag soli) pa spremite na hladnije tamno mjesto.
Povremeno ih dobro protresite da puste vodu jer se u toj prirodnoj salamuri koja mora posve prekriti masline masline mjesecima čuvaju. Naravno, takve masline prije uporabe valja isprati od soli i gorčine, ocijediti i obrisati te prije jela zaliti maslinovim uljem.
Crne masline u soli - recept drugi
Masline operite, posušte, svaku nabockajte vilicom ili čačkalicom pa slažite u redove sa solju u staklenu posudu. Tako izbockane masline će naime brže pustiti višak vode koju valja odlijevati (a masline svaki put ponovo preslagati i soliti) dok stoje u tamnoj i hladnoj prostoriji.
Proces je gotov nakon nekoliko dana kad je iz maslina iscurila sva voda. Potom dobro obrišite od viška soli, stavite u staklenku i zalijte maslinovim uljem.
Crne masline u salamuri po “starinsku“
Zrele netom ubrane masline operite i očistite od peteljki pa stavite u nemetalnu posudu i do vrha zalijte vodom. U vodi se moraju namakati barem-pet šest dana na hladnom i tamnom mjestu uz svakodnevnu promjenu svježe vode.
Nakon toga masline valja isprati, vratiti u čistu posudu te zaliti prokuhanom salamurom od vode i soli (omjer je jedan naprama deset) pa posudu dobro zatvoriti.
Masline valja držati na hladnom i tamnom mjestu ili u hladnjaku a prije uporabe - nakon što su bile u salamuri desetak dana - posušiti i zaliti maslinovim uljem.