StoryEditorOCM

26. STUDENOGSvjetski je dan maslina. Obilježava se u više od 60 maslinarskih zemalja, u Hrvatskoj fešte - nema! Trebamo li bolje?

Piše Nedjeljko Jusup
26. studenog 2024. - 07:20

Svjetski dan maslina koji se danas (26. studenoga) obilježava u više od 60 maslinarskih zemalja svijeta, ove godine posvećen je mediteranskoj prehrani. Točnije 30. obljetnici izdavanja službene Piramide mediteranske prehrane.

- Objavljivanje ove piramide, prije 30 godina, imalo je velik utjecaj na prepoznavanje mediteranske prehrane kao zdrave prehrane u cijelom svijetu. Pokazalo je kako tradicionalna prirodna hrana može igrati ključnu ulogu u strategijama javnog zdravlja diljem svijeta. Danas je mediteranska prehrana, s maslinovim uljem i konzumnim maslinama u središtu, i dalje model koji najbolje spaja ljudsko zdravlje i planetarno blagostanje - istaknuo je Jaime Lillo, ravnatelj Međunarodnog vijeća za masline odajući počast autorima i promotorima piramide mediteranske prehrane koju je prije tri desetljeća objavila Zaklada za mediteransku prehranu.

image


 

Božidar Vukičević/ CROPIX

Na događaju koji se održava u sjedištu Španjolskog nacionalnog istraživačkog vijeća u Madridu nastupit će brojni svjetski stručnjaci, uključujući i nekoliko koautora piramide mediteranske prehrane. 

Sa zanimanjem se očekuje izlaganje dr. Waltera Willetta profesora epidemiologije i prehrane na Sveučilištu Harvard i jednog od najcitiranijih znanstvenika na globalnoj razini u prehrani i javnom zdravlju.

Dr. Antonia Trichopoulou, članica Atenske akademije i autoritet u nutricionističkoj epidemiologiji, bila je ključna u zagovaranju mediteranske prehrane kao modela zdravlja. Dr. Frank Hu, predstojnik Odsjeka za prehranu na Harvardu, čiji je rad o utjecaju prehrane i načina života na kardiometaboličke bolesti međunarodno priznat, također će predstaviti svoj rad. 

Dr. Miguel A. Martínez-González, ključni istraživač u revolucionarnim studijama kao što je PREDIMED, predstavit će svoje stručno znanje o javnom zdravlju i mediteranskoj prehrani. Dr. Enrique Martínez Force, vodeći istraživač kemijskog sastava maslinovog ulja i Greg Drescher, kokreator Mediteranske piramide prehrane, pružit će svoje neprocjenjive uvide u povijest i budućnost prehrane, najavljuju organizatori.

image



 

Božidar Vukičević/ CROPIX

U sklopu  Svjetskog dana masline, paralelno s događajem u Madridu i u Ateni, prijestolnici Grčke, tamošnje Znanstveno društvo organizira večer s temom “Obilježavanje 30 godina piramide mediteranske prehrane, simbola koji je promijenio prehrambene navike milijuna ljudi".

- Piramida mediteranske prehrane mjerilo je zdrave prehrane, kulturne baštine i zaštite okoliša. Neprocjenjiv je njezin doprinos ne samo unaprjeđenju javnog zdravlja, već i promicanju maslinovog ulja kao temeljnog elementa svakodnevne prehrane u svjetskim razmjerima. Osobito u zemljama koje ne proizvode masline, gdje je piramida odigrala ključnu ulogu u eksplozivnom rastu potrošnje maslinovog ulja, nudeći značajne zdravstvene i ekonomske korist - ističu organizatori.

Podsjetimo, Svjetski dan masline 26. studenog slavi se od 2019. godine kada ga je Generalna konferencija Ujedinjenih naroda (UNESCO) i službeno priznala s ciljem da se zaštiti maslinu i promiču vrijednosti mira, mudrosti i sloge koje ona simbolizira.

Dodajmo još da američki  U.S. News & World Report  na temelju procjena neovisne komisije sastavljene od 43 liječnika, znanstvenika i drugih prehrambenih stručnjaka već sedmu godinu zaredom mediteransku prehranu proglasio najboljom na svijetu.

Dovoljan razlog, da osim maslinarskih velesila, i nama susjedne zemlje Slovenija, BiH pa i Crna Gora redovito obilježavaju Svjetski dan masline za razliku od Lijepe naše u kojoj još takva navika, osim sporadičnih pokušaja, ne postoji. Koliko nam je poznato ni ove godine  za  današnji dan ništa nije najavljeno.

Možda  se netko sjeti pa 28. studenoga na Međunarodni dan Mediterana nadoknadi propušteno i spoji obilježavanje ova dva blagdana. Mediteran, kao kolijevku civilizacije, kulturnog dijaloga, mudrosti, humanizma… i maslinu kao simbol mira, vjere i života.

Ajmo, razmislimo, okrenimo se oko sebe i pokrenimo, jer kud ćeš boljeg povoda za feštanje i obilježavanje od Svjetskog dana maslina i Međunarodnog dana Mediterana?!

Pošaljite nam svoje mišljenje na maslina@slobodnadalmacija.hr

image



 

Božidar Vukičević/ CROPIX
26. studeni 2024 07:22