Vrhunski i svjetski dokazani maslinar i uljar Marijan Marjanović titulu apsolutnog pobjednika manifestacije je zaslužio svojim uljem od istarske bjelice
Čak 361 uzorak maslinova ulja pristigao je na 12. po redu manifestaciju "Dani mladog maslinova ulja u Dalmaciji", koja se 17. prosinca održala u Vodicama, u hotelu "Olympija". Od tog broja njih 170 je zlatnih, 72 su srebrna, 43 brončana maslinova ulja, dok je njih 29 dobilo diplomu za ekstra djevičanska maslinova ulja i njih 47 za djevičanska maslinova ulja.
Ove je godine, kazao nam je to Damir Buntić, tajnik Udruge dalmatinskih uljara, puno više ulja u srebru i bronci, a oko 15 posto u djevičanskoj kvaliteti, nego inače, što je generalno pokazatelj da je ove godine nešto slabija kvaliteta maslinova ulja, čemu je očito pogodovala suša i općenito problematične vremenske (ne)prilike.
No, bez obzira na sve, zanimanje uljara za ovu manifestaciju, nakon dvije pandemijske godine, bilo je golemo, što je vidljivo ne samo po broju prijavljenih ulja – nikad većem – nego i po podatku da su organizatori morali odbiti 50-ak ulja, jer ih stručno povjerenstvo, koje je ionako padalo s nogu, ne bi stiglo ni ocijeniti. Ulja su, veli Buntić, dolazila sa svih strana, bilo ih je više od 60, možda čak i 70 iz Istre, iz Hercegovine ih je bilo 17, iz Crne Gore četiri ulja, iz Slovenije jedno ulje, pa onda, naravno, sa svih strana Dalmacije.
Apsolutni šampion manifestacije i šampion u kategoriji sortnih ulja i ulja iz pakovine je Stancija San Antonio, d.o.o. iz Vodnjana, s uljem od sorte istarske bjelice. Šampion u kategoriji višesortnih ulja je domaći uljar iz Šibensko-kninske županije, Ante Urem iz Pirovca. Šampionsko ulje mu je prerađeno u Uljari Nadin.
Drugo mjesto osvojila je SD Stara Teskera sa sortom istarska bjelica iz Ljubuškog iz BiH. Treći je bio OPG Šimunović sa višesortnim uljem iz Višnjana, četvrta opet Stancija San Antonio sa sortom karbonaca, peta OPG Nela Popović s višesortnim uljem iz Poreča, šesto mjesto pripalo je Stanciji San Antonio za sortno ulje Buža ženska, sedmo mjesto OPG-u Lupić iz Bala za ulje istarske bjelice, osmo Roku Žiliću iz Zadra za višesortno ulje, dok je deveto mjesto osvojio OPG Ceronja iz Velike Gorice za višesortno ulje iz svog maslinika u skradinskom zaleđu. Listu desetorice najboljih zatvara Mile Bilić iz Šibenika sa svojim višesortnim uljem.
Marjan Marjanović, direktor i vlasnik vodnjanske Stancije San Antonio, koja je ne samo proizvela, nego u svoj uljari i preradila šampionsko maslinovo ulje, već godinama je u vrhu, ali ove godine se popeo na sam maslinarski vrh u Hrvatskoj. U pitanju su nijanse, ali tome je, veli, zasigurno pripomoglo to što od ove godine imaju navodnjavanje, pa masline nisu patile sušu. Marjanović oduvijek prati nove trendove u maslinarstvu i proizvodnji ulja, bilo da je riječ o filtriranju, radu na nižoj temperaturi, ranijoj berbi, novim sortama. Nije ga strah probati nešto novo, implementirati kod sebe ono što vidi da se radi u svijetu, i to očito donosi rezultat.
- Nema velike razlike između istarskog i dalmatinskog ulja. Ta ulja su dobra ako je plod zdrav, dobro napravljen i uskladišten. Velika prednost Istre je u tome što je bliže Italiji, imamo svoje mentore, koje možemo lakše vidjeti nego da smo u Dalmaciji, jer smo svega sto kilometara udaljeni od njih. Ali, Dalmacija se budi, i jako dobro ide naprijed – kaže Marjanović, koji tvrdi da Hrvatska ima veliku šansu na tržištu maslinova ulja. "Jer, od sto naših ulja, barem 90 završi u zlatu, dok jedna Španjolska od sto ulja ima 20 u zlatu. Oni su orijentirani na kvantitetu, na djevičanska ulja koja je lakše napraviti i lakše prodati, uz niže cijene. A mi imamo male količine i prisiljeni smo ići na kvalitetu, moramo se držati viših cijena i pucati na maksimalne bodove, na svim relevantnim svjetskim natjecanjima", jasan je Marjanović, koji obrađuje 7000 maslina, od kojih je 6800 na rodu. Svoju bjelicu, za koju je dobio prvu nagradu, je brao početkom desetog mjeseca, od 5. do 8. listopada. Već pet godina bere bjelicu prvu od svih drugih sorti i s njom ostvaruje vrhunske rezultate što se ulja tiče.
A zadovoljstvo nije skrivao ni šampion višesortnog ulja Nikša Urem, koji je u ime oca Ante preuzeo medalju i šampionski pehar napravljen od svetog drveta dalmatinske uljarice i hraniteljice. Njihov OPG je iz Pirovca, imaju mladi maslinik, unatoč tome što je proizvodnja maslina i ulja u njihovoj obitelji višestoljetna tradicija.
- Ovo je uspjeh koji je došao u našu obitelj nakon višegodišnjeg rada, truda i odricanja i zato nam je još draži, kruna svega. Imamo oko 950 maslina, nekih 15-ak sorti. Nisu sve masline na rodu, ali imali smo ove godine oko 950 litara ulja. Bili smo već vicešampioni 2014. godine, a dolazimo svake godine na manifestaciju, i na Noćnjak, bili smo i u New Yorku prošle godine. Dalmacija ima veliku perspektivu, može u kvaliteti ulja dostići, pa čak i prestići Istru, samo se trebamo držati zajedno, kao što se i oni drže. Samo nas zajedništvo može voditi u puno veće uspjehe nego do sada. A što bih poručio mladima koji imaju zapuštene maslinike? Da ih počnu raditi! Jer, bez rada nema ni uspjeha! - kratak je i jasan bio Nikša Urem, koji uspjeh pripisuje cijeloj obitelji, ne samo sebi, ocu Anti i mlađem bratu Dinu.
Da je u maslinarstvu presudno obiteljsko zajedništvo, tradicija i ljubav prema zemlji, potvrđuje nam i dr. Nino Brajković, šibenski plastični kirurg, i donedavno šef šibenskog OHBP-a, a sada šef jednodnevne kirurgije u OB-u Šibenik. On već sedam godina radi obiteljski maslinik u Dubravicama, koji je preuzeo nakon iznenadne smrti pokojnog oca. On ga je, veli, učio da je najvažnije biti čovik, neovisno o tome što radiš i što si po tituli. Budući da je i supruga naslijedila maslinik u Donjem Polju, počeli su se zajednički baviti maslinarstvom, praviti ulje, sudjelovati na manifestacijama kao što je ova u Vodicama. "Ovo nam je više od hobija jer imamo više od sto maslina, i poštivajući struku i tradiciju dobijemo godišnje od sto do dvjesto litara maslinova ulja. Za sebe, obitelj i prijatelje dovoljno. I uvijek ponešto i osvojimo, u bronci, zlatu i srebru, što nas veseli i daje nam poticaj za dalje – kazao nam je dr. Brajković, koji zasad drži samo oblicu. To je naša tradicionalna sorta, kojoj je vjeran.
Isto kao i Branko Dragović, bivši nogometni sudac i bivši dogradonačelnik Skradina, grada dragulja na rijeci Krki, vlasnik OPG-a Maša i Nikola, nazvanog tako po svojoj djeci, koja zajedno s njim nastavljaju tradiciju maslinarstva koja u skradinskom zaleđu ima ne samo bogomdane uvjete, nego i svijetlu perspektivu. Pored svojih maslina u Sonkoviću, od kojih ima i do tisuću litara ulja, uslugu branja vrši i za Hrvatske šume, koje u skradinskom zaleđu imaju veliki maslinik. U maslinama su on i cijela obitelj od 10. 10. kad počnu branje, pa sve do 10. siječnja, puna tri mjeseca.
- Imamo sreću da nam masline nisu patile sušu pa su nam i kvaliteta i randmani bili dobri, kretali su se od devet posto u početku pa do 16-17 posto – kazao nam je Dragović koji je na Danima mladog maslinova ulja ove godine pratio prijatelje, a od iduće će se i sam natjecati.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....