StoryEditorOCM

FAROSKA HORAOsječanka na Hvaru: Poslušala sam savjet Stanislava Štambuka i u prvom dijelu listopada imala randman 14 posto!

Piše Mirko Crnčević
5. studenog 2024. - 12:56

Profesorica Marija Mesić Škorić iz Osijeka, doktorica je ekonomskih znanosti koja već duži niz godina radi u prosvjeti. No, ona je još kao dijete sa svojim roditeljima dolazila na otok Hvar i naravno zaljubila se u način življenja na našem najsunčanijem škoju. S vremenom se, svjesna da se u Hrvatskoj na ekološki način može proizvoditi zdrava hrana, ozbiljno počela baviti i poljodjelstvom.

U Baranji je na čak četiri hektara zemlje sve do prije nekoliko mjeseci uzgajala različite breskve, a u Faroskoj hori kod današnjeg Staroga Grada ima svoj maslinik koji je obrala na vrijeme i preradom ostvarila jedan od najvećih randmana u prvoj polovini listopada mjeseca.

- Istina je prije nekoliko godina sam kupila maslinik od gospodina Luke Šurjaka baš u tom spomeničkom polju pod zaštitom UNESCO-a. Sigurna sam da bi se tome radovao svatko tko cijeni našu povijest i kulturu, a i moj životni moto je da u većoj mjeri moramo povezivati zelenu i plavu Hrvatsku. Na tu temu sam napisala i neke stručne radove koji su jako dobro primljeni.

Lani sam, zbog dugotrajne suše, berbu obavila tek početkom studenoga i imala skroman urod. Stoga sam odlučila poslušati struku, konkretno legendarnog poljoprivrednog savjetnika mr. sc. Stanislava Štambuka, i krenuti u borbu za većim urodom što se na koncu i isplatilo. Zato sam sada na 50 stabala maslina ubrala 1780 kilograma plodova i sa sobom ću kući ponijeti 250 litara ekstra djevičanskog maslinova ulja – veli gospođa Mesić Škorić.

image

Na 50 stabala maslina ubrano je 1780 kilograma plodova 

Privatna arhiva

U suvremenoj uljari ‘Božić’ u Svirčima, gdje je masline preradila neposredno nakon branja, izračunali su joj da je imala randman 14 posto. Zanimljivo je da je to puno više nego što su tada ostvarivali ostali hvarski maslinari.

Kod njih je to najčešće bilo od devet do 11 posto, očito zbog učestalih kiša i relativno malo sunčanih sati. Međutim, mi smo našu sugovornicu pitali kako se ona to odlučila za nešto ranije branje, kakvi su joj dojmovi bili kada je stigla u u svoj maslinik iz glavnog grada ravne Slavonije.

image

Ekipa iz Osijeka, Staroga Grada i obližnjeg Dola krenula je za poslom 11. i 12. listopada

Privatna arhiva

Ljubav je ono što pokreće i čovjeka i maslinu

- Moram priznati da sam ulaskom u maslinik na čas pomislila da sam ipak donijela pogrešnu odluku zbog berbe koju sam organizirala 11. i 12. listopada. No, tu nije bilo povratka, nas devetero iz Osijeka, Staroga Grada i obližnjeg Dola krenulo je za poslom.

Uslijedilo je iznenađenje, jer su se plodovi još uvijek čvrsto držali za grane, bilo ih je poprilično teško brati tresačem, skidati grabljicama ili ručno brati. Ali, masline nam često prirede iznenađenja, one su mi odlučile dati suprotno od onog što sam očekivala. Jednostavno potpuno zdravi plodovi su tako lijepo pupunjavali površinu mreže da se nisam mogla načuditi – pripovijeda nam žena koja je cijeli svoj život posvetila znanosti, odnosno obrazovanju i poljodjelstvu.

Dakle, dobre stare oblice su dale sve od sebe i pokazalo se da je to bio pravi trenutak za berbu. Marijin maslinik tijekom cijele godine obilazi gospođa Mirjana Popovčić, koja živi i radi u Starome Gradu. Obilazeći svoj maslinik ona svaki put mora proći i pored njezina maslinika, a da bi pospješile rodnost stabala krajem prošle godine su odlučile koristiti ‘Fertipus olive’ i to neposredno prije kiše da bi se gnojivo što bolje otopilo i oplemenilo itekako umornu zemlju. To je zapravo bio početak njegovanja njihovih maslinika, košnja je upriličena nešto kasnije u travnju i lipnju, odnosno srpnju.

image
Privatna arhiva

- Ako želite imati maslinik, najprije ga trebate voljeti, jer maslina je doista nešto posebno. To su stabla koja imaju dušu, ona vam daju snagu i volju, toliko potreban dodir s prirodom i sa zemljom općenito. U mojoj kuhinji dugi niz godina djeca i ja, ponajprije radi vlastitog zdravlja, koristimo maslinovo ulje kao sastavni dio prehrane.

Htjela sam stoga sama proizvoditi svoje ekstra djevičansko maslinovo ulje koje je posebnog okusa i arome jer dolazi s područja koje je idealno za uzgoj maslina. O ljepoti druženja kada se obavljaju radovi u masliniku nije potrebno ni govoriti, baš kao i mogućnosti darivanja dobivenog ulja svojoj dragoj rodbini i prijateljima jer znam da taj moj proizvod predstavlja izvrsnu hranu, lijek i svjetlost – zaključila je marljiva i dobronamjerna profesorica iz grada na desnoj obali Drave.

image
Privatna arhiva

 

19. studeni 2024 17:45