StoryEditorOCM
Film & TVnajveće izdanje

Mađarski dramski triler ‘Šah-mat‘ i dokumentarac ‘Hassanovi ratovi‘ trijumfirali na 18. Vukovar Film Festivalu

Piše KULTURA SD
3. rujna 2024. - 14:30

Osamnaesti Vukovarski filmski festival zatvoren je prvom službenom festivalskom projekcijom dokumentarnog filma "Hassanovi ratovi" u režiji Roberta Bubala, priči o libanonskom novinaru, političkom komentatoru i ratnom reporteru Hassanu Haidaru Diabu. Ispunjen auditorij dvorca Eltz dokaz je koliko je ova emotivna priča o čovjeku koji je pronašao smisao života, pušku zamijenio perom, i kojega danas policija čuva od radikalnih islamista kakav je i sam nekada bio zaintrigrirala domaću publiku tim više što je upravo “Hassanovi ratovi” osvojio nagradu Zlatni šlep u kategoriji najboljeg dokumentarnog filma.

image

Barnabas Toth, osvajač nagrade za najbolji igrani film

Miroslav Slafhauzer/Cropix

Tročlani žiri u glumačkom sastavu Perice Martinović kao njegove predsjednice te Ane Marije Bokor Vrdoljak i Andreja Dojkića jednoglasno je proglasio “Hassanove ratove” uvjerljivo najboljim dokumentarcem ovogodišnjeg festivala naglašavajući dinamičnost priče, nenametljivu režiju te vizualni aspekt filma. Nagradu Zlatni šlep preuzela je ekipa filma na čelu s redateljem Robertom Bubalom i glavnim protagonisom Hassanom Haidarom Diabom koji se u pobjedničkom govoru unaprijed ispričao publici na količini psovki koje će s njegove strane čuti u filmu koji je zatvorio ovogodišnji festival.

Nagradu za najbolji igrani film osvojio je mađarski dramski triler "Šah-mat" redatelja Barnabasa Totha. Ovo je bio treći put da je redatelj Toth posjetio Vukovar i treći put je odnio pobjedu. Prvi put je pobijedio 2014. godine s kratkim filmom “Moj vodič” da bi četiri godine kasnije, 2018., uspjeh ponovio s još jednim igranom djelom kratkometražne forme, sjajnom humorističnom dramom “Šaptači”.

Po prvi put Toth se ove godine našao u konkurenciji dugometražnog igranog filma te prema mišljenju žirija snimio najbolji film u posljednjih godinu dana u iznimno jakoj konkurenciji u kojoj su se nalazili bugarski “Blagina pouka” i njemački “Zakon zbornice” koji je dobio nominaciju za nagradu Oscar u kategoriji najboljeg međunarodnog filma.

“Svaki put kad dođem u Vukovar osvojim nagradu”, našalio se Toth prilikom preuzimanja Zlatnog šlepa za najbolji igrani film te se zahvalio žiriju, cijeloj svojoj filmskoj ekipi i napomenuo da se veseli ponovnom povratku u najljepši grad na Dunavu. Žiri je u obrazloženju pobjednika naglasio da “Šah-mat” oduševljava svojom dubokom intelektualnom slojevitošću i majstorskom izvedbom u režijskom i glumačkom pristupu.

image

Davor Meštrović, Areta Ćurković, Sandra Lončarić i Daniel Rafaelić, umjetnički ravnatelj festivala

Miroslav Slafhauzer/Cropix

Uz pobjedničke redatelje Barnabasa Totha i Roberta Bubala, novinara Hassana Haidara Diaba te tročlani stručni žiri ovogodišnjeg festivala Perice Martinović, Ane Marije Bokor Vrdoljak i Andreja Dojkića svečanosti zatvaranja festivala prisustvovali su i njegov direktor Darko Puharić, umjetnički ravnatelj Daniel Rafaelić, voditeljica Karmela Vukov Colić, producentica Irena Marković, veleposlanik Republike Hrvatske u Arapskoj Republici Egipat, njegova ekselencija Tomislav Bošnjak, predsjednik gradskog vijeća grada Vukovara Željko Sabo, izaslanik Predsjednika Vlade RH te gradonačelnik Vinkovaca Ivan Bosančić i mnogi drugi.

Osamnaesti Vukovarski filmski festival ponajprije će ostati upamćen po najvećem broju filmova koji su se prikazivali u njegovoj službenoj konkurenciji. Od sveukupno prikazana 44 filma u raznim kategorijama, njih čak 35 našlo se u konkurenciji za nagradu Zlatni šlep za najbolji igrani odnosno dokumentarni film.

image

Darko Puharić, direktor festivala

Miroslav Slafhauzer/Cropix

Po prvi put u povijesti festivala osmišljena je posebna podkategorija oskarovskih filmova – onih djela iz deset podunavskih zemalja koje su njihovi filmski savezi izabrali kao kandidate za Oscara, najprestižniju nagradu u svijetu filma. Vukovarska je publika u dvorani 3 multipleksa CineStar tako imala priliku vidjeti najkvalitetnije naslove od kojih su dva – njemačka drama “Zakon zbornice” i dokumentarni “20 dana u Mariupolju” – u konačnici i dobila nominacije, a potonji je i pobijedio u kategoriji najboljeg dokumentarnog filma na Oscarima.

Muzej vučedolske kulture bio je domaćinom novoosmišljenog programa “Arheofilm” u sklopu kojeg je prikazan dokumentarac “Blago kraljevstva Dahomey”, pobjednik ovogodišnjeg Berlina, a novi program također je prikazan i u prekrasnom ambijentu Vukovarskog vodotornja gdje je festivalska publika imala priliku pogledati dva klasika iz devedesetih u programu prigodno nazvanom “Kinematograf: Izgubljene godine”: “Engleski pacijent” i “Evita”.

image

Perivoj dvorca Eltz

Miroslav Slafhauzer/Cropix

Gradska knjižnica Vukovar odnosno Rodna kuća Lavoslava Ružičke po drugi puta zaredom bili su domaćinima organizacije 2. Dječjeg VFF-a dok je perivoj dvorca Eltz Gradskog muzeja Vukovar – osim za filmove u službenoj konkurenciji – ugostio i dva najatraktivnija komercijalna naslova: “Hotel Palace” Romana Polanskog te “Kinds of Kindness” Yorgosa Lanthimosa.

Direktor festivala Darko Puharić u svom je završnom govoru zahvalio svim akterima 18. VFF-a te najavio da se već sutra, u ponedjeljak, započinje raditi na planovima za devetnaesto izdanje ovog najvažnijeg domaćeg filmskog festivala.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
24. studeni 2024 04:50