Ljubav prema običajima, tradicijama i legendama koje su im prenijele njihove mame i bake, učenici Osnovne škole Srinjine, okupljeni u Poljičku zadrugu, pretočili su u zanimljiv projekt sakupljanja ljekovitog bilja s obronaka i vrleti Mosora.
Nisu učenici samo donijeli ljekovitu kadulju, mravinac, divlji šipak, koromač i drugo bilje u svoju školu, nego su se potrudili izradivši edukativnu slikovnicu “Mosorska priča”, koju su nedavno predstavili u splitskoj Gradskoj knjižnici Marka Marulića, a uskoro kreću na predstavljanje svog izdanja po susjednim školama, vrtićima i centrima za djecu.
Vila Ivanica
- Koristili smo legende o vilama koje žive na Mosoru, pa smo našoj vili u slikovnici dali domaće ime Ivanica. Ona čuva Mosor i njeguje bilje, a mi smo sve to detaljno objasnile kako bi djeca znala prepoznati kadulju ili neko drugo bilje kada ga ugledaju, te doznati zašto je ljekovito - rekle su nam vrijedne zadrugarke Petra Vrkić i Klaudija Bulić iz osmog razreda, koje su izradile slikovnicu pod paskom svojih mentorica, voditeljice zadruge i knjižničarke Tee Radić i Marite Čalete.
Uz pomoć ostalih zadrugara, nastala je cijela serija proizvoda od ljekovitog bilja, od kojih je čokolada od gorkog šipka, koromača i kadulje najzanimljivija, i najukusnija, rekli bismo.
- Ona je bila i najlakša za pripremu. Uživali smo i u pripremi sokova, čajeva i brusketa, sve od ljekovitog bilja - ponosno će Petra i Klaudija, koje sa svojom zadrugom ne staju, nego već pripremaju novi projekt - “Putevima ljekovitog bilja do zvijezda”.
Kako nam objašnjavaju voditeljice zadruge, učenici će označiti pješačku stazu do Zvjezdanog sela na Mosoru, uz izradu mape i oznaka za ljekovito bilje, i to na barem dva jezika, kako bi i turisti doznali kakva blaga krije naš Mosor.
Naravno, kao pravi Poljičani, svaki zadrugar zna napamet sastojke za pripremu soparnika, gurmanskog specijaliteta Poljica. Pokazuju nam s ponosom DVD dokumentarac “Priča o poljičkom soparniku”, koji su već predstavili na učeničkim smotrama i sajmovima.
- Kroz zadrugu razvijamo ljubav prema etnologiji i ekologiji, ljubav prema radu. Učimo i osnove ekonomije. Upoznajemo se sa svim etapama u razvoju nekog proizvoda, u plasiranju tog proizvoda na tržište. Imamo sreću što nam je biskupija i lokalna zajednica ustupila malo zemljište u neposrednoj blizini škole. Zemlju ćemo iskoristiti za uzgoj sastojaka potrebnih za soparnik, blitve, kapule, luka, a bit će tu i maslina i poznatih tugarskih trešanja i ostalih kultura. Djeca se već vesele radu u vrtu - veli nam Tea Radić, ponosna na entuzijazam svojih zadrugara zbog kojih nije teško svako jutro putovati u Srinjine iz Poljica, ali onih trogirskih!