StoryEditorOCM
ObalaMLADI U OPASNOSTI

Psihologinja i komunikolog savjetuju kako se ponašati u slučaju kad vam je dijete izloženo bullyingu na TikToku

Piše Bruno Lucić
29. travnja 2024. - 19:01

Kolikim su potencijalnim opasnostima za psihičko zdravlje izloženi tinejdžeri koji koriste TikTok, jasno pokazuje primjer nimalo bezazlenog profila ‘Moli se Dubrovnik‘ koji je na toj društvenoj mreži ‘skupio‘ više od 150 pratitelja a čije su objave, u najmanju ruku, zabrinjavajuće.

S tog profila je nedavno stigao poziv na ‘fight stoljeća‘ jednog poslijepodneva u Gružu. Među okupljenima na ‘fight‘ bio je počinitelj koji je s drugim vršnjakom izudarao svog vršnjaka u Lapadu tog tjedna, a video o tome kružio je društvenim mrežama.

image

Poruke s profila "Moli se Dubrovnik"

Screenshot/Moli Se Dubrovnik/tiktok
image

Poruke s profila "Moli se Dubrovnik"

Screenshot/Moli Se Dubrovnik/tiktok

Meta anonimnih objava su profesori i učenici, vrijeđa ih se zbog ponašanja, čak i porijekla (!), prijeti batinama, a ‘moli se i da se zapali‘ jedna škola na dubrovačkom području! Ni komentari nisu oslobođeni bijesa i vrijeđanja.

Profil i pojave koje ga prate prokomentirala je psihologinja u Osnovnoj školi Montovjerna Karla Milat-Panža:

- Prije nekoliko dana prvi put sam čula vijest o ovom TikTok profilu i moram priznati da me jako pogodilo - i osobno i kao stručnjaka koji svakodnevno radi s mladima na prevenciji upravo ovakvih ponašanja. Adolescenti tek razvijaju sposobnost kritičkog mišljenja i uče razlikovati ispravno od neispravnog ponašanja, skloni su priklanjati se vršnjacima i često ostaju u ulozi promatrača nasilja, ne shvaćajući težinu posljedica koje ono može imati. Stoga, smatram da je glavna odgovornost na odraslima da prijave ovakve profile i adekvatno reagiraju kada mladi od njih potraže pomoć. Također, važno je uspostaviti i njegovati odnos povjerenja s mladima, da se osjećaju sigurno povjeriti se ako postanu žrtvom nasilja u bilo kojem obliku. A nažalost, danas se svaka osoba može naći u toj ulozi i mislim da to moramo osvijestiti. Posljednje, važno je podučavati mlade da ne ostaju u pasivnoj ulozi promatrača nasilja jer time podržavaju isto, već da sami prepoznaju, zaustave i/ili potraže pomoć odrasle osobe. Za kraj bih istaknula misao kojom se vodim u radu na prevenciji nasilnog ponašanja, a to je: Osoba koja se osjeća dobro, nema potrebu se ponašati loše, poručuje Milat-Panža. 

image

Zagreb, 131219.
Kavkaska cajanka Borisa Vlasica.
Gosti: Jelena Berkovic, Kresimir Macan, Bosko Picula.
Na fotografiji: Kresimir Macan.
Foto: Neja Markicevic/CROPIX

Neja Markicevic/Cropix/Cropix

Dubrovački komunikolog, Krešimir Macan, iznio je savjete za borbu boriti protiv ovakvih profila.

- Ono što je najvažnije kod svih ovakvih korisničkih računa, njih prije svega treba prijaviti platformi da se krše pravila korištenja jer su platforme tu dosta striktne: ako stignu prijave od dovoljnog broja ljudi, provjerit će o čemu se radi i reagirat će. Drugo, ako se prijeti nasiljem, a imalo smo nedavno slučaj premlaćivanja u Dubrovniku, onda to treba prijaviti i policiji. Dakle, platforme su jako osjetljive i imaju otvorene kontakte prema svim tijelima zakonodavne represije i vrlo brzo reagiraju na sve prijave takvog tipa. Jer, platforme ne žele da se dogodi situacija u kojoj su upozoreni i nisu reagirali a osoba je stradala pa će netko kasnije tražiti odštetu od njih i to mogu biti milijunski iznosi. Jako su brzi u tome da sprečavaju bilo kakve zlouporabe platforme od pojedinaca koje bi mogle štetiti samoj društvenoj mreži. Dakle, treba takvo ponašanje prijaviti samoj platformi, policiji i ovako javno, medijski eksponirati što se događa i onda se u principu takvi računi gase. Jer, policija u roku od 24 sata dolazi do osobe koja stoji iza ovakvih profila. To se vrlo efikasno rješava, poručuje Macan.   

image

Poruke s profila "Moli se Dubrovnik"

Screenshot/Moli Se Dubrovnik/tiktok
image

Poruke s profila "Moli se Dubrovnik"

Screenshot/Moli Se Dubrovnik/tiktok

 

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
01. studeni 2024 00:47