Odbrojavaju se dani do starta čuvene samačke regate oko svijeta Vendée Globe. Četrdeset samaca krenut će 10. studenog iz luke Les Sables-d’Olonne na izazovan put dug 45 tisuća kilometara i po procjeni, 80 i više dana. Među njima je 26 francuskih jedriličara, te još 14 sudionika iz 11 drugih zemalja, a među svima njima i šest žena o kojima su se svjetski mediji koji prate jedrenje dobrano raspisali proteklih dana, a evo, i mi koristimo priliku predstaviti jedriličarke.
Sam Davies, Velika Britanija
Ovoga puta ženski kontingent predvodi britanska veteranka Sam Davies na Initiatives-Coeur 4, koja će započeti čak svoj četvrti Vendée Globe.
Rođena je 1974. godine, ima diplomu inženjerke na Sveučilištu Cambridge, a jedri čitav život s obzirom da dolazi iz obitelji gdje su svi vezani uz more. S 24 godine se priključila posadi na regati oko svijeta i sada, iza sebe ima prevaljene brojne morske milje.
Svaku regatu koristi za kampanju prikupljanja sredstava za djecu sa srčanim manama.
Davies je vođena svojom željom da izjednači, ili nadmaši svoj prvi Vendée Globe 2008.-‘09., kada je završila četvrta. U posljednje dvije utrke nije završila prema pravilima - u utrci 2020-‘21 imala je veliki sudar s predmetom u moru nedaleko Južne Afrike. No, nakon popravka broda, vratila se na regatu.
Clarisse Crémer, Francuska
Odrasla je u blizini Pariza i jedrenje je otkrila na obiteljskim praznicima, zatim na studentskim regatama tijekom studija. Veza sa solo jedriličarom Tanguyem Le Turquaisom potakla ju je na solo regate. Godine 2020. natjecala se u svojoj prvoj samostalnoj utrci oko svijeta: nakon 87 dana na moru, postala je najbrža žena u povijesti Vendée Globea. Čim je stigla, Clarisse je imala samo jedan cilj: vratiti se u ovu legendarnu utrku.
Clarisse su pratili skandali tijekom karijere: temeljem anonimnog maila optužili su je da joj partner šalje detalje oko navigavanja tijekoms amačke regate, što je, naravno, zabranjeno. Kada je rodila bebu, sponzor joj je otkazao ugovor uz obrazloženje da se kao majka neće moći posvetiti jedrenju. Ta priča izazvala je veliku medijsku pažnju, a Clarisse je na koncu prebrodila sve zapreke i postala nacionalna heroina koja evo, jedri još jednu samačku regatu.
Pip Hare, Velika Britanija
Ova 50-godišnja britanska skiperica favoritkinja je regate oko svijeta, barem po pisanju stranih medija koji hvale upornost i predanost ove iskusne jedriličarke, trenerice, pa i novinarke za časopis Yachting World.
Autorica je YouTube serijala pod naslovom “Sail Faster Sail Safer”, kao i bloga piphare.com. Iza sebe ima respektabilnu karijeru solo nastupa.
Isabelle Joschke, Francuska-Njemačka
Isabelle Joschke je 47-godišnja jedriličarka rođena u Njemačkoj, a živjela je na relaciji Ženeva-Pariz. S jedrenjem se upoznala kao 5-godišnjakinja kroz klasu optimist na austrijskom jezeru, i od tada jedri u svim mogućim klasama.
U biografiji ima sudjelovanje na Route du Rhum, četiri Transat Jacques Vabre i solo utrku oko svijeta. Na potonjoj, 2020. godine sjajno je kotirala na utrci, no višestruki problemi s brodom primorali na odustajanje u južnom Atlantiku. Jedrilica je bila sposobna za plovidbu, ali ne za natjecanje. Kako god, uspjela je doći do cilja, izvan službene konkurencije, a sada najavljuje veliki povratak.
Violette Dorange, Francuska
Najmlađa sudionica regate Vendee Globe ima tek 23 godine, no bogato iskustvo u jedrenju. Prešla je Atlantik u Miniju 6.50 i sudjelovala u tri izdanja Solitaire du Figaro, uvertiri u Vendée Globea, gdje je 2022. završila na 10. mjestu. Zanimljivo je da je u optimistu prešla kanal La Manche radi pormocije jedrenja. Za nju kažu da je nevjerojatno uporna i energična.
Justine Mettraux, Švicarska
Švicarska jedriličarka Justine Mettraux (38) dolazi iz jedriličarske obitelji. Četvero braće i sestara se također bave jedrenjem. S ovim sportom je krenula kao perspektivna sportašica na ženevskom jezeru, a kasnije su došle na red velike oceanske regate: Volvo Ocean Race, Solitaire du Figaro, Transat Jacques Vabre i evo, Vendée Globe.
Nijedna žena nikada nije pobijedila na ovom najtežem od svih oceanskih maratona. Najbliža toj nagradi bila je Britanka Ellen MacArthur u razdoblju 2000.-2001., koja je završila na drugom mjestu iza Francuza Michela Desjoyeauxa, te je jedina žena koja se popela na postolje. Od 11 drugih žena koje su se do sada okušale u utrci, tri su završile među prvih 10.
Poželimo sreću aktualnim natjecateljicama Vendee Globea!