Svima nam je već dosta COVID-a 19, strojne ventilacije (respiratora), umiranja, patnje, suza. No, ima i onih koji se i dalje ne žele cijepiti, usprkos činjenici da ljudi svakodnevno umiru u velikom broju, da je u svijetu do jučer umrlo 5,066 milijuna ljudi, odnosno nešto više od dva posto oboljelih, a da je u Hrvatskoj umrlo 9546 osoba, piše Slobodna Dalmacija.
I takvi koji odbijaju cijepljenje radije se razbolijevaju, razvijaju teže i teške kliničke slike, nerijetko završavaju na respiratoru. Naravno, iz ove brojke umrlih u Hrvatskoj do sada treba izuzeti one koji su umrli prije no što je otkriveno cjepivo, jer oni i nisu imali mogućnost cijepljenja koje bi im "spasilo glavu".
Za one koji na njihovu žalost, ali i žalost njihovih bližnjih, u budućnosti završe na respiratoru, jer su tvrdoglavo odbijali cijepljenje, važno je napisati kako osim respiratora postoji još jedan uređaj, koji u konačnici može spasiti život teško oboljeloj osobi od COVID-a. Taj se uređaj zove ECMO (engl.), a radi se o izvantjelesnoj membranskoj oksigenaciji koja služi za preživljavanje životno ugroženih odraslih bolesnika.
- Izvantjelesna membranska oksigenacija je vrsta liječenja za održavanje životno ugroženih bolesnika na životu, a kojoj je cilj potpomoći rad srca i pluća. U bolesnika s teškim zatajenjem plućne funkcije ECMO omogućuje izmjenu plinova. U bolesnika s teškim zatajenjem srca ili zastojem srčanog rada, ECMO postupak, koji se još naziva i izvantjelesno srčano-plućno oživljavanje, omogućuje izmjenu plinova i održavanje krvotoka u tijelu. No, primjena ECMO postupka povezana je s višestrukim rizicima (npr. krvarenje, stvaranje krvnih ugrušaka) - kazuje nam prof. dr. sc. Nenad Karanović, bivši predstojnik Klinike za anesteziologiju, reanimatologiju i intenzivno liječenje KBC-a Split.
Ovaj uređaj upotrebljava se kada kod oboljele osobe srca ili pluća otkažu i taj uređaj zamjenjuje ulogu tih organa, sve do onog trenutka kada oni ponovno ne uspostave svoju funkciju, odnosno dok se situacija s pacijentom ne stabilizira.
- ECMO uređaj pacijentu se "priključuje" dok je pacijent anesteziran i "stavlja" mu se preko dva ili tri katetera u krvne žile. Uređaj je potreban u onom trenutku kada pacijentu više ne možemo pomoći ni lijekovima ni respiratorom - kaže Karanović.
Da budemo u potpunosti jasni, ovaj uređaj upotrebljavao se i prije pojave COVID-a 19, a koliko on može biti spasonosan, odnosno potreban, treba kazati da je prije 15-ak dana u bolnici "Fran Mihaljević" u Zagrebu u jednom trenutku na njega bilo priključeno 12 COVID bolesnika. U splitskoj bolnici imaju četiri takva uređaja i, kako doznajemo od dr. Karanovića, taj broj uređaja uvijek je bio dovoljan, odnosno nikada nisu u tolikoj mjeri imali potrebu za njim.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....