Tematska sjednica Gradskog vijeća Metkovića, koju si inicirali oporbeni vijećnici Mosta i HSP-a nije dala konkretne odgovore koliko će kasniti radovi na Aglomeraciji, ali je iznjedrila vrlo važnu informaciju za građane, koji će se morati spojiti na kanalizaciju i to platiti iz vlastitog džepa.
Projekt aglomeracije u Metkoviću, odnosno izgradnja kanalizacije na užem gradskom području negdje je zapeo, istaknuli su vijećnici Mosta.
Građani već plaćaju
Još od 2010. građani Metkovića plaćanjem računa za vodoopskrbu izdvajaju znatna sredstva za ovaj projekt. Godine 2013. u suradnji s Hrvatskim vodama pokrenuto je planiranje i projektiranje aglomeracije. Vlada RH proglasila ga je 2017. strateškim projektom kako bi se pojednostavilo izvlaštenje i ishodovanje građevinske dozvole. Trenutačno građani izdvajaju 0.60 € po potrošenom kubiku vode za Aglomeraciju, pa vijećnici Mosta smatraju da nije u redu što moraju plaćati priključke vlastitim sredstvima.
Gradonačelnik Metkovića Dalibor Milan (HDZ) je kazao da će građani sami dovesti kanalizacijske cijevi do svoga okna, a komunalno poduzeće Metković d.o.o. će ih spojiti na kanalizacijski sustav. Gradonačelnik Milan još je naglasio da je grad uključen aktivno u projekt Aglomeracije i svakodnevne koordinacije s izvođačima radova.
- Stanovnici Metkovića će imati obvezu spojiti se na kanalizaciju u roku od godinu dana i to financirati, eventualno su izuzeci socijalni slučajevi, kojima će grad sufinancirati, rečeno je na sjednici Gradsko vijeća, ali nije precizirano kakve će sankcije snositi oni koji se ne žele spojiti ili oni koji za to nemaju novaca.
Vijećnik Mosta, dr. Nikica Hajvaz istaknuo je da građani sami plaćaju štete na automobilima koje voze po rupama, plaćaju naknadu za razvoj na računima za vodu, plaćaju kašnjenje radova, udišu prašinu pa u konačnici će morati platiti i svoje priključke na kanalizaciju, što po njegovom mišljenju nije u redu.
Radovi kasne
Mostovci podsjećaju da je 1. veljače 2021. potpisan je ugovor između investitora i izvođača, a rok izgradnje i puštanja u rad projekta je 36 mjeseci. Od dana potpisivanja ugovora s izvođačem prošla su 43 mjeseca, a od svečanog otvaranja radova 40 mjeseci. Znamo li, približno, rokove završetka izgradnje i puštanja u rad projekta-pitali su se vijećnici Mosta. Građani Metkovića nagledali su se svega već više od tri godine. Bilo je tu podizvođača za koje je i laiku bilo vidljivo da nemaju nikakvog iskustva ni s radnim strojevima ni s radovima koje treba izvesti. Što reći o činjenici kako dvije godine nisu asfaltirane ulice u kojima su cijevi i šahtovi postavljeni, sve pregledano i spremno za asfaltiranje? Često se događalo da zatvaranje ulica nije bilo koordinirano te je građanima bila otežano i onemogućeno kretanje. Većina je podizvođača, nakon što su položene cijevi i šahtovi, ostavljala gradilišta u takvom stanju da su ulice izgledale kao nakon velikih bujičnih poplava. Tamo gdje su završeni radovi i postavljen završni sloj asfalta, problem su šahtovi, istaknuli su.
U tom kontekstu vijećnici Mosta su predložili i zaključke: Nalaže se Gradonačelniku i službama Grada da se aktivnije uključe u projekt “Razvoj vodokomunalne infrastrukture aglomeracije Metković” kako bi se isti što prije završio. Obvezuje se gradonačelnika da izradi prijedlog i u budućim proračunima planira sredstva za sufinanciranje priključaka građanima Metkovića. Obvezuje se Gradonačelnika da izradi odluke kojima bi se spriječilo povećanje cijene vodoopskrbe i odvodnje, koje je HDZ-ova vladajuća većina odbila.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....