Zadar je u petak drugu godinu zaredom domaćin finala međunarodnog natjecanja u plesu na šipki International Pole Show Art Championship na kojem će u devet kategorija sudjelovati više od 45 natjecateljica i natjecatelja iz cijeloga svijeta. Organizacijska palica ponovno je pripala Zadranki Ingrid Jerak koja je 2009. godine u Zadru osnovala Udruga za promicanje izvedbene umjetnosti "Studio I".
- International Pole Show Art Championship je prvo natjecanje umjetničkog i show izričaja u ovom dijelu Europe, a ovo je već peto izdanje. Prvo je bilo 2014. godine u Zagrebu te smo s početnih dvadesetak natjecatelja danas došli na više od 40-ak finalista. Na natjecanje se prijavilo još više njih, ali nisu svi prošli u finale jer su eliminirani od strane žirija nakon pregleda njihovih video izvedbi, objašnjava Ingrid Jerak koja je, osim što je licencirana instruktorica i sutkinja za ples i fitness na šipki, i hrvatska ambasdorica pri PFA (Pole Fitness Association) te članica IPDFA (International Pole Dance Association).
U petak u HNK s početkom u 18 sati kreće finale, a natjecatelji su prema dobnim skupinama podijeljeni u kategorije: djeca, mladi, odrasli, parovi i grupe. Najmlađa natjecateljica je iz Poljske i ima osam godina, a najstarijoj je preko 40 godina. Hrvatska ima i jednog muškog predstavnika iz Zagreba.
- Natjecatelji imaju četiri minute za svoj ples u kojem trebaju pokazati priču koju su osmislili. Sami biraju glazbenu podlogu, kostime i koreografiju, a suci ocjenjuju dvije kategorije – tehnički i umjetnički dojam. U tehničkom dojmu gleda se snaga, fleksibilnost, način kako izvode elemete, jesu li ušli i izašli iz elementa kako treba i cjelokupni dojam u tehnici, dok se s umjetničke strane promatraju linije, koreografija, kostimi i plesni dio, govori Ingrid dodajući kako su natjecatelji stigli iz Poljske, Francuske, Kanade, SAD-a, Češke, Irska, Srbije, Njemačke i Hrvatske.
Ples na šipki iz godine u godinu sve je popularniji, što najbolje dokazuje da u Zadru već postoje najmanje dva studija, dok ih u Zagrebu ima preko dvadeset.
- Najviše se upisuje žene od dvadeset do trideset godina kojima je prvi motiv znatiželja. Žele probati nešto novo i drugačije. Ples na šipki dosta je težak, a kao i u svakom sportu kreće se od osnova. Prvo se rade ruke i gornji dio tijela koji su najbitniji, a kada su ruke dovoljno jake tek onda svladavaju složenije elemente. Kroz tri godine treninga možete dosegnuti svjetski nivo snage i fleksibilnosti, pojašnjava Ingrid dodajuću kako se plesom na šipki u Hrvatskoj bave i muškarci.
- Uglavnom su to bivši plesači, klizači i gimnastičari kojima je jednostavnije vježbati na šipki jer puno lakše razviju mišiće i zbog toga brže napreduju. Kao i žene mogu svašta napraviti, a u akrobatici su bolji, govori Ingrid dodajući kako se ovim natjecanjem želi istaknuti ljepota umjetničkog izričaja u plesu na šipki te potaknuti mlade i starije na ples, vježbanje i aktivan život.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....