“Sukladno zakonskim propisima liječnik treba poštivati načelo promicanja dostojanstvenog i odgovornog profesionalnog ponašanja poštivanjem propisa u radu, pravila struke te kodeksa medicinske etike i deontologije. U tom segmentu, Zakon o zdravstvenoj zaštiti propisuje da je Etičko povjerenstvo zdravstvene ustanove nadležno tijelo koje osigurava obavljanje djelatnosti ustanove na načelima medicinske etike i deontologije.
Etičko povjerenstvo zdravstvene ustanove se imenuje od strane Upravnog vijeća ustanove i podnosi Upravnom vijeću izvješća o radu vezano uz primjenu etičkih i deontoloških načela zdravstvene struke u obavljanju djelatnosti zdravstvene ustanove”, uzvratio je ministar zdravstva Vili Beroš na naš upit smatra li ili ne da je prof. dr. sc. Eduard Vrdoljak, dugogodišnji šef splitske i hrvatske onkologije, u potencijalnom sukobu interesa zbog gradnje zajedničkih luksuznih vila u Škripu na otoku Braču s Robertom Stuartom Swansonom, moćnim farmaceutskim igračem i suosnivačem tvrtke “Swixx BioPharma”, koji vlada istočnoeuropskim i ruskim tržištem, među ostalima, i skupih hematoonkoloških lijekova.
Prebačena loptica
Prof. Vrdoljak, inače dugogodišnji predsjednik Hrvatskog onkološkog društva te predsjednik ili član brojnih strukovnih udruga, povjerenstava i odbora, i njegov poslovni partner Swanson suvlasnici su zajedničke tvrtke “Vita Longa” d.o.o. u čijemu je vlasništvu brački kompleks s dvije vile i pratećim objektima, koji se od prošlog ljeta u cijelosti iznajmljuje za tridesetak tisuća eura tjedno.
Na upit je li prof. Vrdoljak slijedom tog poslovnog aranžmana u sukobu interesa ili ne ministar Beroš nije izravno odgovorio nego je lopticu prebacio na Hrvatsku liječničku komoru (HLK), koja donosi Statut i Kodeks medicinske etike i deontologije te prati i nadzire njegovo provođenje i sankcionira kršenje putem Suda komore.
“Sam Statut Hrvatske liječničke komore propisuje da je liječnik disciplinski odgovoran ako povrijedi odredbe Zakona o obavljanju liječničke djelatnosti te Kodeks medicinske etike i deontologije Komore.
Kodeks medicinske etike i deontologije Komore propisuje da liječnik mora čuvati svoj stručni ugled i neovisnost ne pristajući da mu se ime ističe i povezuje s trgovačkim aktivnostima radi stjecanja osobne koristi. Tijelo koje utvrđuje disciplinsku odgovornost liječnika je Sud komore koji čine Časni sud i Visoki časni sud Komore.
Stoga, nadležnost utvrđivanja činjenica u konkretnom slučaju je u nadležnosti Hrvatske liječničke komore – Suda komore i Etičkog povjerenstva zdravstvene ustanove”, dodaju u Ministarstvu, referirajući se i na trenutnu situaciju na Onkologiji KBC-a Split, kojom posljednjih 25 godina upravlja prof. Eduard Vrdoljak.
Kliniku su u posljednje dvije godine napustile čak četiri iskusne liječnice – specijalistice onkologije i radioterapije (dale otkaz i otišle raditi u druge javne zdravstvene ustanove) nezadovoljne uvjetima i načinom rada na spomenutom odjelu. Bune se i najranjiviji pacijenti, kako na dugotrajno čekanje, tako i na kvalitetu zdravstvene usluge na tom odjelu čije (preostalo i dodatno opterećeno) osoblje radi pod velikim pritiskom.
U Ministarstvu smatraju kako je organizacija rada u zdravstvenom sustavu u rukama ravnatelja bolnica, kao i odgovornost upravljanja ljudskim resursima u bolnici u svrhu osiguravanja pravovremene i adekvatne zdravstvene zaštite pacijenata.
Žurno očitovanje
“Kao ministar zdravstva, liječnik i odgovoran čovjek – imam nultu toleranciju za ikakvo nepoštivanje zakona i propisa. U slučaju dokazanih činjenica, Ministarstvo zdravstva koristi sve zakonske poluge iz svoje nadležnosti kako bi se slučajevi ugroze pacijenata propisno kaznili. Stoga smo s obzirom na navedene informacije zatražili od KBC-a Split žurno očitovanje o slučaju, kao i o poduzetim radnjama”, kaže ministar Vili Beroš.
Istovjetne upite poslali smo i na adresu Hrvatske liječničke komore, iz koje smo također više od 24 sata čekali reakciju. Stigao je tek štur i uopćen odgovor...
“Nadležno povjerenstvo HLK-a će na sljedećoj sjednici raspraviti o ovim informacijama za koje je HLK saznao iz medija. Hrvatska liječnička komora nije imala nikakvih direktnih informacija niti saznanja vezano uz odlazak liječnica s Klinike za onkologiju i radioterapiju KBC-a Split, niti su se liječnice obraćale Komori. HLK također nema nikakve direktne informacije o uvjetima rada na navedenoj klinici”, poručili su iz HLK-a.
Još čekamo i stav ravnatelja splitskog KBC-a.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....