StoryEditorOCM
ForumDOBRA VIJEST

Studija koja daje nadu u ratu protiv brzoširećeg omikrona: uspješno zaobilazi prvu liniju obrane organizma, ali ne i drugu. Evo o čemu se radi

Piše Anita Belak Krile /SD
8. siječnja 2022. - 09:43

Nova znanstvena studija pokazala je kako je ključan dio druge linije obrane imunosnog sustava, a to su njegove T stanice, vrlo učinkovit kada je posrijedi prepoznavanje i napad na omikron varijantu koronavirusa, čime se sprječava da se većina infekcija razvije u teži oblik bolesti.

Brojne mutacije omikronu, naime pomažu da izbjegne antitijela, prvu liniju obrane organizma od infekcije, no prepreke se kasnije dižu. Znanstvenici pretpostavljaju da bi i ostale komponente imunosnog odgovora i dalje ciljale omikron, no zasad za to nemaju dokaza.

U laboratorijskom istraživanju in vitro (u epruvetama), istraživači iz Južnoafričke Republike izložili su T stanice kopijama virusa dobrovoljaca koji su primili cjepiva Johnson&Johnsona ili Pfizer/BioNTecha, kao i onih koji nisu bili cijepljeni ali su razvili vlastite T stanice nakon što su već preboljeli neku raniju varijantu koronvirusa.

"Unatoč brojnim mutacijama omikrona i smanjenoj osjetljivosti na neutralizirajuća antitijela, većina odgovora T stanica, izazvana cijepljenjem ili prirodnom infekcijom, unakrsno je prepoznala varijantu", objavili su istraživači na internetskoj platformi medRxiv. Studija još treba proći recenziju.

image
)
Money Sharma/AFP

"Dobro očuvan imunitet T stanica na omikron vjerojatno će pridonijeti zaštiti od teškog oblika covida-19, što ide u prilog onomu što su južnoafrički liječnici pretpostavljali u početku kada većina pacijenata zaražena omikronom nije razvila teži oblik bolesti -smatraju znanstvenici, a prenosi Reuters.  

"T" je oznaka za timus, organ ili prsnu žlijezdu koja od ranog djetinjstvu igra važnu ulogu u regulaciji imunosnog sustava, a upravo se tu stvaraju T-limfociti čija je uloga prvenstveno zaštita od infekcija.

Zašto teže probija u pluća? 

Vodeći znanstvenik Sveučilišta Cambridge, profesor kliničke mikrobiologije Ravindra Gupta kaže kako je umanjena opasnost varijante omikron rezultat "evolucijske pogreške" te da ne upućuje da virus koji uzrokuje COVID-19 postaje manje virulentan odnosno da izaziva slabije simptome bolesti. Njegova studija je pokazala da omikron manje inficira stanice koje se nalaze u plućima, no i da sam virus time ne namjerava postati blaži.

Prema njegovom istraživanju postoji bitna razlika između utjecaja omikrona na duboka tkiva u plućima i gornje dišne ​​putove ili bronhije. Razlog je u prisutnosti određenog proteina ili enzima, s oznakom TMPRSS2, a koji se nalazi na površini plućnih stanica i koji sprječava virus da dovrši učinkovitu infekciju.

"Virusu su dostupna dva puta u dubinu organizma i omikron preferira jedan put umjesto drugog. Zbog toga izbora taj je virus dominantniji u gornjim dišnim putovima, gdje su implikacije na opskrbljenost tijela kisikom i funkciju pluća blaže u usporedbi sa situacijom kad se procesi odvijaju duboko u plućima", objasnio je znanstvenik.

06. lipanj 2024 10:11