Nova, lijepo uređena zgrada u Dugoj Resi dom je srednjoškolaca koji pohađaju različite smjerove – od opće gimnazije, grafičkog dizajna, smjera medijskog tehničara, finomehaničara, krojača, do smjera školovanja za puškare.
Riječ je o trogodišnjem školovanju zbog kojeg u Dugu Resu dolaze završeni osnovnoškolci iz gotovo cijele Hrvatske, a po završetku škole nudi im se mogućnost zaposlenja u policiji, lovačkim društvima, zaštitarskim tvrtkama, otvaranje samostalne poslovne djelatnosti ili možda posao i u HS Produktu s kojim škola surađuje i u kojem učenici 2. i 3. godine imaju redovitu praktičnu nastavu – no, nastavnik mentor za stručne predmete balistike i naoružanja te voditelj smjera zanimanja puškar Davor Vidović posebno ističe mogućnost gradnje vojne karijere, piše Hrvatski vojnik.
Do sada je gotovo 20 % završenih učenika ove škole svoj životni put usmjerilo prema vojsci. U dijelu školskog predvorja, na panou, podsjetnik je na uspjehe Vidovićevih nekadašnjih učenika. Upravo se obrazuje šesta generacija puškara. Ovaj je na topu, ovaj na haubici, jedan je u mornarici, onaj je puškar u postrojbi, imamo i pilota, nabraja Vidović i s neskrivenim ponosom kaže: ”Znalo se dogoditi da netko od završenih učenika ode na dragovoljno služenje vojnog roka u Požegu, i onda svojim već usvojenim znanjem iznenade zapovjednike koji s njima rade. Ponosan sam na svoje učenike, oni su jedina ali i najbolja promocija ove škole i truda svih nas koji s njima radimo.”
Učenici, ali i učenice – jer u svakom je razredu barem po jedna djevojka, tijekom prve godine školovanja upoznaju se s općim znanjima o strojarstvu, mehanici, ručnim obradama, alatima i strojevima koji će im biti potrebni. Zbog toga uz teorijsku nastavu prolaze i praktičan rad u radionici koja je u sklopu škole. Fokusirani su na ručnu obradu, rad na brusilici, turpijanje pa jedva podižu glavu, ali na novinarsko pitanje odmahuju glavom i uz osmijeh kratko kažu: Ne, nije mi teško ovo raditi, volim to.”
I dok učenici prvog razreda još nemaju dodir s oružjem, tijekom druge i treće godine školovanja to se mijenja. Upoznaju se s balistikom te naoružanjem i njegovim održavanjem, a redovitu praktičnu nastavu obavljaju u pogonima HS Produkta pod mentorstvom voditelja, iskusnih zaposlenika u ovoj uspješnoj hrvatskoj tvornici oružja. Nije rijetkost da onima koji su posebno motivirani i koji se istaknu u radu prva ponuda za stalni posao stigne upravo iz HS Produkta. Oni koji se ondje zaposle nakon tri godine rada stječu uvjete za polaganje stručnog ispita i stjecanje zvanja majstora puškara što znači da dalje mogu samostalno otvoriti obrt, baviti se servisom pušaka ili prodajom lovačke opreme.
Za školovanje smjera puškara uglavnom se odlučuju učenici koji su u obitelji imali nekakav kontakt s oružjem – bilo da je riječ o lovcima i lovačkoj tradiciji, djeci iz braniteljskih obitelji, no ima i onih koji su oružje zavoljeli igrajući videoigrice pa su se tako odlučili za ovaj poziv. Davor Vidović ističe kako mu je iznimno važno da njegovi učenici – ljudi koji će u budućnosti servisirati, ugađati, popravljati i održavati vatreno oružje – otkriju i razumiju kulturu rukovanja oružjem. ”Učiti od susjeda ili strica u nekakvoj garaži često nije najbolji način za učenje o oružju. Zbog toga naše učenike ovdje upućujemo i u kulturu rukovanja oružjem, važnost stalnih mjera sigurnosti i opreza, a onda oni mogu dalje prenositi to znanje,” kaže Vidović, koji uz ostala pravila svoje učenike neprestano podsjeća na ono, zlatno, o tome kako oružje i alkohol nikad ne idu zajedno.
Školovanje za smjer puškara, pokazuje se u ovoj školi, odavno nije isključivo muški odabir niti budući poziv. U svakom razredu nalazi se barem jedna učenica, a Davor Vidović naglašava kako su djevojke u potpunosti sposobne završiti ovu školu, polaziti praksu, baviti se puškarskim poslom i, nerijetko, ističu se posebnom smirenošću, pedantnošću i savjesnošću u obavljanju zadaća.
Premda nudi perspektivna zanimanja i radna mjesta, srednjoškolsko školovanje za smjer puškara u Dugoj Resi još je uvijek nedovoljno poznato. Polaznika je manje nego što bi ova škola mogla odškolovati ili tržište rada prihvatiti. Davor Vidović od 2015., otkako radi u školi, ispratio je pet generacija učenika, ove će godine šestu i kaže kako je učenika sve manje. Rješenje bi, misli, bilo u populariziranju ovog školskog smjera, ali i dobrih uvjeta za život i rad koje učenici u ovoj školi i obližnjem učeničkom domu imaju.
Nastavnik Davor Vidović bio je tijekom Domovinskog rata branitelj, pirotehničar koji je radio na onesposobljavanju eksplozivnih naprava rasutih po ulicama Karlovca i okolice. Osim predanog rada s učenicima, Vidović se sa strašću gotovo cijeli život bavi vojnim maketarstvom i u omjeru 1:35 i 1:32 izrađuje plastične makete borbenih vozila, tenkova, brodova, aviona. Najdraže su mu one koje vjerno predstavljaju borbenu tehniku korištenu tijekom Domovinskog rata, a dio njih izložen je u staklenoj vitrini u predvorju škole.
U predvorju škole, uz izložene makete vojne tehnike, pano s fotografijama bivših učenika koji su napredovali u vojnoj karijeri te originalnu vojnu odoru iz Domovinskog rata na zidu, ispod stakla nalazi se i puška. Vidović objašnjava kako je to karabin M48 kojem je za potrebe učenja vidljiv presjek i mehanizam rada, te dodaje: ”Mi smo jedina srednja škola koja u svojem predvorju ima pušku.”