Saborska opozicija sastala se danas ujutro kako bi razgovarala o mogućem pokretanju opoziva ministra zdravstva Vilija Beroša. Kako javlja N1, oporba će pokrenuti opoziv ministra Beroša.
Inicijativa za to došla je iz SDP-a, koji i sam može prikupiti potreban broj potpisa za zahtjev za opoziv, najmanje 31, ali o tome su se danas konzultirati s ostatkom opozicije.
- Postoji potpuni konsenzus da Vili Beroš mora otići, uskoro pokrećemo postupak opoziva, dat ćemo mu da malo razmisli o svemu što se događa u zdravstvenom sustavu i hoće li otići. Za nas je stvar jasna, on mora otići - rekao je SDP-ov Peđa Grbin nakon sastanka. Grbin je rekao da je i Silvano Hrelja (HSU) za opoziv ministra zdravstva.
BENČIĆ: BEROŠ SLUŽI PREMIJERU KAO SMOKVIN LIST
- Vili Beroš služi premijeru kao smokvin list, oko neupravljanja covid krizom i upravljanja zdravstvenim sustavom. Jasno nam je da će kroz nekoliko dana ili tjedana, kad ova inicijativa dođe na dnevni red, premijer zdušno braniti ministra, a onda će nakon mjesec, dva, tri od njega tražiti ostavku. To je Plenkovićev modus operandi, on troši ljude pa ih odbaci kao strane krpe, a svoje loše odluke pokriva njima. Sjetimo se u prvom valu covida, premijer je preuzimao zasluge, a sada, u ovom valu ne preuzima odgovornost - rekla je Sandra Benčić iz Možemo.
- Razlozi za Berošev opoziv su više nego jasni – bolnice su ostale bez lijekova, pa da se ništa drugo nije dogodilo, to bi u svakoj drugoj zemlji značilo da se traži opoziv ministra zdravstva - rekao je u ponedjeljak predsjednik SDP-a Peđa Grbin.
OBULJEN KORŽINEK: MINISTAR IMA PODRŠKU PREMIJERA
Ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek ocijenila je netočnima medijske napise da se ministar zdravstva Vili Beroš sprema dati ostavku i ponovila da on ima podršku premijera.
"Ne razgovaramo o bilo kakvim rekonstrukcijama, svaki je ministar na svom mjestu dok ima podršku premijera, a u trenutku kad premijer ocijeni da bi netko drugi bolje radio taj posao onda se to dogodi", rekla je ministrica u emisiji Hrvatskoga radija "A sada Vlada".
- U ovom trenutku smo posvećeni rješavanju problema koji su donijele ove dvije velike krize, pandemija i potresi, time se bavimo i to nam okupira vrijeme, ministru Berošu više nego drugim kolegama - istaknula je.
HAJDAŠ DONČIĆ: BEROŠ JE OTPISAN
Dio saborske opozicije u srijedu je apostrofirao probleme u hrvatskom zdravstvu, nezavisni Milan Vrkljan za to proziva i HDZ i SDP, no Siniša Hajdaš Dončić (SDP) prst upire samo u HDZ te procjenjuje da je ministar zdravstva Vili Beroš "otpisan".
"HDZ upravlja Hrvatskom 23 godine", rekao je SDP-ov zastupnik u slobodnoj saborskoj raspravi, žestoko prozivajući vladajuću stranku i zdravstveni sustav.
Od covida je umrlo više od 6500 ljudi, dnevno ih umire 50-ak, a umjesto da radi svoj posao zdravstveni sustav namješta natječaj informatičkim tvrtkama, rekao je Hajdaš Dončić, posebno ističući slučaj u kojem je posao na projektu eBolnice dobila tvrtka koja se, uz ostalo, bavi i cvjećarstvom.
Sukob interesa, kriminal, korupcija, konstatirao je zastupnik koji premijera Plenkovića označava "mozgom svih HDZ-ovih operacija".
"Vjerojatno ima malu crnu knjižicu u kojoj piše grijehe svakome, no trebamo li o Berošu uopće pričati, on je ionako otpisan“, kazao je SDP-ovac koji kaže da bi se 'alanfordovski' ministra zdravstva moglo nazvati "Superhik ili Milogled Blaf".
"Ministar Beroš, nekad prikazivan kao superjunak, ipak postaje Milogled Blaf i dio koruptivne hobotnice koja svoje pipke pruža gdje god se ukaže prilika, pa i u covid krizi i ljudskim životima", utvrdio je Hajdaš Dončić.
VRKLJAN: HDZ DOVEO ZDRAVSTVO DO DUGA OD 15 MILIJARDI KUNA
Vrkljan je istaknuo da je hrvatsko zdravstvo danas dužno 15 milijardi kuna, a kao najtragičnije drži da je u zadnjih deset mjeseci dug porastao s 10 na 15 milijardi kuna, što je pet Peljeških mostova.
HDZ i SDP vodili su zdravstvenu politiku zadnjih 20 godina, kaže zastupnik i navodi kako je HDZ doveo do duga od 15 milijardi.
Vrkljan je kazao i da se rasprave o rashodima u sustavu zdravstva izbjegavaju jer to dovodi do rasprave o kadroviranju u tom sustavu, a što smatra ključnim problemom. Oko 80 posto duga nastaje kao posljedica neorganiziranog rada u pet-šest velikih KBC-ova, rekao je.
OREŠKOVIĆ: PROBLEM JE U PRAVOSUĐU
Dalija Orešković (Centar) navela je kako sve o čemu se sada govori u medijima nije problem disfunkcionalnog zdravstva, nego prvenstveno disfunkcionalnog pravosuđa i države koja nije ustrojila funkcionalna tijela koja bi mogla afere pravovremeno i brzo istražiti, utvrditi odgovornost te izreći sankciju.
Epiloge afera prethodnih ministara još nismo vidjeli, što je sa istraživanjem korupcije u poslijeratnoj obnovi na Banovini, o tome se više ništa ne čuje, navela je i predložila da se u Zagrebu podigne spomenik potkopanom povjerenju hrvatskom pravosuđu.
Na ploči bi bio citat iz presude braći Mamić koji su iskoristila dvostruko državljanstvo za dvostruki bijeg, kazala je Orešković.
ČELIĆ: VLADA ČINI SVE ZA SIGURNOST GRAĐANA
Ivan Ćelić (HDZ) istaknuo je kako Vlada od početka pandemije čini sve kako bi zdravstvena sigurnost građana bila na prvom mjestu.
Vlada je do 31. lipnja osigurala 3,1 milijun doza cjepiva, stvorene su pretpostavke da se do 30. lipnja procijepi između 50 i 55 posto osoba starijih od 18 godina, kazao je zastupnik i poručio - Misli na druge, cijepi se!
Unatoč rijetkim nuspojavama cjepiva su, bez presedana, najveći domet učinka medicine na ljudsko zdravlje kojim su spašene stotine milijuni života, istaknuo je Ćelić.
Poručio je i kako se o svemu, pa i cijepljenju, može i treba raspravljati, no kako nisu nevažni mjesto i vrijeme, akteri. Rasprave trebaju biti stručne i argumentirane, a za rezultate cijepljenja treba određeno vrijeme, rekao je.