StoryEditorOCM
ForumINTERVJU NA NOVOJ TV

Milanović: Cjepivo bih kupio i od čečenske mafije da je dostupno... Seksualno uznemiravanje? Nek idu k vragu s holivudskim razmaženim divama

Piše PSD
18. veljače 2021. - 21:54

Predsjednik Republike Zoran Milanović dao je u četvrtak intervju za Novu TV u kojem je prokomentirao aktualna događanja u zemlji godinu dana nakon što je izabran na tu dužnost.

 - Nije mi dosadno na Pantovčaku, nikada mi nije bilo dosadno. Nije ovo posao, to je poziv. Pamtit ćete godinu, ne mene, po lošem. Nisam radio nikakvu bilancu svojih rezultata. Ne mogu ja govoriti što je najbolje, sigurno je bilo dobrih i manje dobrih, ali i preimpulzivnih stvari. Ako sam nekada nekoga previše nagazio, općenito govorim, to je uvijek dilema - rekao je Milanović.

Kad ga je novinar upitao je li njegov stil "uličarski", odgovorio je:

 - Jeste kad bili na ulici? Ne govorim uličarski. Imali smo Mesića koji je star, mlađi sam nego što je on bio '91. Nije isti stil Tuđmanov, Mesićev, moj, Kolindin... Ja sam ja. Ljudi su jako dobro znali koga su birali, što vidiš to dobiješ.

Upitan je li ljevica protiv njega, kazao je:

 - Koja je to ljevica protiv mene? Malo su se ograđivali jer se boje. Strah je đava. kad se ljudi u politici boje, gledaju Twitter, onda na kraju reagiraju defenzivno. To je sve u okviru pristojnog dijaloga. I s Josipovićem sam se znao razmimoilaziti i prozivati, to ne znači da nismo u mnogome na istoj strani.

O odnosu s Plenkovićem je rekao:

 - Odnos s premijerom je bio da sam u svim osjetljivim stvarima imao podršku. Nisam previše analizirao niti predbacio svaki Vladin korak jer mislim da to može biti nepošteno, čak prljavo. Protivim se načinu uvođenja izvanrednog stanja preko plota, baciš cucku kost i on zagrize. Grupa neizabranih ljudi odlučuje o našim slobodama. To je nekim ustavnim sucima jasno. Pišu izdvojena mišljenja - rekao je Milanović pa na upit novinara govorio malo o svojem položaju.

 - Sud o mojim zahtjevima ne postupa drugačije nego kao o bilo kojem zahtjevu građana. Nikad se nisam zalagao za privremeni veto, tu ovlast po meni predsjednik ne mora imati, mogu samo tužakati vladu kad mi se nešto ne sviđa, to ne želim raditi, to je posao oporbe.

Govorio je i o izboru predsjednika Vrhovnog suda:

 - Neću prihvatiti nijednu od osoba za kandidata za predsjednika Vrhovnog suda, radi se o ozbiljnoj devijaciji. Nastojim da sve bude diskretno ali da na vrijeme izađem u javnost s prihvatljivom osobom, vladajućima i opoziciji. Namjeravam razgovarati s predsjednikom HDZ-a i Vlade, SDP-a i još nekima. Ne želim ići s kandidatom koji je prst u oko nekome.

 - Predsjednik RH predloži Saboru, većina izglasava, to je izravna ovlast. Zakon kojim je DSV ubačen u postupak kao poštanski ured je bespredmetan. Mislim i znam, tu se slažu i bivši predsjednici, da je ta odredba donesena iz bog te pitaj kakvih motiva. Što da se nitko nije prijavio na javni poziv. Za mene to ne predstavlja ništa. Sessa je odradi četiri godine. Kandidat za kojeg se odlučim može proći ili zapeti u Saboru. Tu se računa i na moju pregovaračku i društvenu inteligenciju. To ime možete brzo očekivati, ali ne kao prije četiri godine kada je aktualni predsjednik Vrhovnog suda izabran u zadnjoj minuti, zato što je predsjednica imala svog kandidata koji je bio neprihvatljiv Plenkoviću. Dogorjelo je do noktiju pa je predsjednica predložila aktualnog kandidata u zadnji čas. To je loše. Želim da osoba koju predložim bude u javnosti neko vrijeme. Na Vrhovnom sudu se nije događao red, očekujem da se protiv sudaca koji krše pravila ponašanja pokrene disciplinski postupak, što se nikada nitko nije usudio napraviti - rekao je Milanović.

Za Kerumov dernek sa sucima je rekao da je to "kamilica u odnosu na ostalo". 

O situaciji s cjepivom rekao je sljedeće:

 - Svi su izigrani, cjepivo dolazi i počet će dolaziti, liječnici i sestre će po ulicama tražiti ljude da se cijepe. Cjepiva će biti. Kada cjepiva bude više nego ljudi koji se žele cijepiti, priča je završena, kao recimo u BiH. To su činjenice - rekao je i dodao da on nije uvijek slušao što mu sugerira EU. 

 - Da smo slušali Bruxelles, znate kad bismo donijeli zakon o konverziji kredita sa švicarcima. To nije suverenizam, to je elementarna dužnost države. Ako je dostupno, cjepivo bih kupio i od čečenske mafije. Kakav Bruxelles, kad je frka nema Bruxellesa, radiš u svom interesu. Rusko cjepivo postoji i sad nam treba. 

Je li mu tko cijepljen iz obitelji?

"Supruga. Ona je išla cijepiti na Baniju, bila bi cijepljena i da nije. Ljudi u Zagrebu koji su trebali biti cijepljeni nisu zvani. To je ono što sam rekao, da bi netko bio cijepljen preko reda, treba postojati red. Reda nema", rekao je. 

Aktivni ste na Facebooku?

Ja sam na Facebooku dva puta mjesečno.

Rekli ste svojedobno da seksualno uznemiravanje nije uvijek isto?

Seksualno uznemiravanje nije isto. Bombaši su otvorili kragujevke i krenuli na kundak, kada sam ja ono izjavio. Evo što mislim. Autonomne kuće za žene...to je sjajna plemenita aktivna uloga, međutim da se netko u svakom trenutku popne na noge...Potpuno nepozvane osobe su me prozvale, osobe koje imaju antisemitske i antidivljačke pamflete...radi se o ljudima...

Na opasku Mislava Bage da bi trebao birati riječi, Milanović je kazao:

"Jesam li se ja promijenio u ovih 15 godina? Udruge me prozivaju kako građani mogu glasati za mene... Nek idu više k vragu za zaštitom holivudskih diva. Neće kotlovničar uznemiravati predsjednicu Uprave...."

Zagrebački mitropolit Porfirije izabran za novog patrijarha Srpske pravoslavne crkve

Poznavajući gospodina Perića, on je čovjek koji je iznad standarda prije njega. Na njega će biti veliki pritisak. ne vidim kako bi on mogao biti most između Hrvatske i Vučića. Njegova uloga tu nije bitna. Kad sam čuo da je izvučen iz šešira moja reakcija je bila super, dobro. Dosta je tu izazova. 

Komentirao je i predstojeće lokalne izbore.

Jošku Klisoviću sam bio kum davno, a Gordan Maras mi je prijatelj. Nisam više u stranci, nisam o tome razgovarao ni s kime u stranci. Trebao bih tu biti dosljedan. Čvrstog sam uvjerenja da predsjednik ne treba izlaziti na izbore i provocirati pitanje kome treba dati podršku. U Zagrebu se radi o stvarima koje me tište. Donji Grad o kojem se 20 godina malo govorilo trebao bi konačno izgledati dostojno glavnog grada, jer u usporedbi s drugim gradovima izgleda kao štakornjak. Bit će očito za koga sam glasao, pa neću glasati. Nećete me vidjeti na biralištu - jasno je rekao u intervjuu za Novu TV. 

Do sukoba s Bagom došlo je kada mu je voditelj postavio pitanje kakvu poruku šalje svojim neizlaskom na izbore. 

Kakvu poruku šaljem? Implicirate da građani nemaju inteligencije? Da se ujutro bude i čekaju što je napravio predsjednik?  A ja cijelo vrijeme objašnjavam zašto je to dobro za demokraciju. Nikakvu poruku direktno ne šaljem, građani nisu regruti - rekao je. 

Razgovor je završio u ležernom tonu, predsjednik je upitan što je s mačkom Terryem njegovih susjeda, a on je rekao kako oduvijek voli mačke. 

- Jedino kod mačaka ima nešto, one su veze čovjeka s divljinom, ona je divlja životinja i drugačija je od svih ljubimaca, u trenutku se pretvara u tigra. Oduvijek volim mačke - zaključio je. 

18. travanj 2024 23:30