StoryEditorOCM
ForumPOSIPANJE PEPELOM

Grlić Radman o sukobu interesa: To je moja pogreška i ispričavam se. Nemam zašto snositi odgovornost

Piše Hina
14. rujna 2023. - 17:39

Ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman obratio se javnosti povodom sukoba interesa u kojem se našao zbog propusta u imovinskoj kartici.

Naime, nije prijavio dobit koju dobiva iz godine u godinu zbog udjela u tvrtki Agroproteinka. Riječ je o 2,11 milijuna eura. U njegovu korist ide to što je prenio upravljačka prava na odvjetnički ured čim je preuzeo ministarsku poziciju.

“Ovdje smo zbog teme popunjavanja imovinske kartice dužnosnika, koja je obveza u okviru Zakona o sprečavanju sukoba interesa. Želio bih naglasiti da onog trenutka kad sam postao ministar u srpnju 2019., a slijedom mog suvlasničkog udjela, upravljačka prava u okviru poslovanja tvrtke Agroproteinke prenio na odvjetničko društvo. Mislim da sam 18.8. i objavio imovinsku karticu, u kojoj je sve vidljivo”, rekao je Grlić Radman, prenosi N1, pa nastavio:

“Također bih rekao da nemam veze s poslovanjem ili utjecajem u tvrtki. Osim što sam suvlasnik i dioničar. Što se tiče poslovanja i upravljanja tvrtkom, sva pitanja možete uputiti upravi tvrtke. Ponavljam kako je moj udio transparentno naveden u imovinskoj kartici otpočetka obnašanja ministarske dužnosti. Propust upisa godišnjih dividendi u imovinskoj kartici, tehnički je propust i moja pogreška zbog koje mi je vrlo žao. Otišao sam do Povjerensta za odlučivanje o sukobu interesa i obavio s njima razgovor, a moj je odvjetnik pripremio dopis koji sam i potpisao, kako bih doista imao uvid u prijavu i kako bih pokazao spremnost za sve što se dogodilo, a u imovinskoj kartici nije navedeno, platiti kaznu.”

Ipak, kako je moguće zaboraviti više od dva milijuna eura u imovinsku karticu. Da mediji nisu to otkrili, tko zna bi li to upisao…

“Radi se o tri godine (2019., 2020., 2021.) i treba imati na umu da svi prihodi prolaze kroz porezne “škare” i da ne postoji zakonska prepreka za isplatu dividendi te će biti naknadno upisano. Mediji su otkrili priču o onome što je transparentno i javno. Jednostavnom računicom se došlo do određenih podataka i tu se govori o bruto iznosima”, kazao je ministar i objasnio detaljnije:

“Specifičnost mog posla je takav da sam prepustio da se o tom dijelu brinu drugi. Priznajem da je to pogreška i priznajem, ali najveća je pogreška ne ispraviti pogrešku. Griješiti je ljudski. Važno je naglasiti da sam sve stekao na zakoniti način i da se znaju tokovi novci, kao i njegovo podrijetlo, ali i da su svi primitci podlegli poreznim obvezama. Prema tome, nitko tu nije oštećen, a možda sam ja oštećen što sam se našao u ovakvoj situaciji dok se moram pripremati za Opću skupštinu Ujedinjenih naroda već sutra.”

Ministar je prije dva dana rekao da s Agroproteinkom nema ništa, da je to prošlost, ali s obzirom da na račun dobiva toliku dobit, sugerira drugačije. Također, na tri mjesta kod ispunjavanja imovinske kartice, stoji kako se ona mora ispunjavati.

“Ne sudjelujem u operativnom procesu, u radu skupštine, uprave i odlučivanju. Samo sam suvlasnik, što sam postao naslijeđem nakon smrti mog oca. U hodu sam rekao (Jeleni Bokun, op.a.) da nemam ništa s tvrtkom, ali pod time sam mislio na donošenje odluka u tvrtki, s čime nemam veze. Prepustio sam drugima da se bave tim detaljima oko dividende, ali ne bih ulazio dalje u tu priču. Postupit ću sukladno odluci Povjerenstva i to je to.”

Njegovi kolege iz stranke su gubili pozicije zbog imovinske kartice, a on je zaboravio navesti iznos koji je prosječnom Hrvatu nestvaran. Treba li ukinuti imovinske kartice?

“Time se ne bavim. Rekao sam da sam pogriješio i stojim iza toga. Premijeru sam sve objasnio, ali uvijek ističem da je premijer kao izbornik u nogometu. Ministri mu moraju pomoći da radi zahtjevni posao. Mi radimo u interesu hrvatskih građana. Sigurno ću platiti mandatsku kaznu.”

Ustvrdio je i da Agroproteinka nije obiteljska firma te da bi trebala biti primjer drugima, ne samo u Hrvatskoj nego i u Europi.

“Sjećam se da dok Hrvatska nije bila u Europskoj uniji, tvrtka je bila uzor onima koji su bili članovi. Jer, nisu imali ISO standarde i neke druge, kao Agroproteinka”, istaknuo je ministar i još jednom odbio prihvatiti tezu da je nešto prikrivao:

“Sve je bilo javno. Recite mi je li taj novac ukraden ili prikriven. Činjenica da govorite o brojkama i iznosima znači da je sve transparentno. Dobit tvrtke je javan, jednostavnom se računicom dođe do brojki. Nemam zašto snositi političku odgovornost.”

Komentirao je potom situaciju s hrvatskim državljanima u grčkim zatvorima, što je otvorio predsjednik Zoran Milanović u jučerašnjem istupu.

“On ni ne zna koliko je državljana u tim zatvorima jer nije informiran, niti se želi informirati. Kaže 105, onda kaže 100, a 102 je. Mi im pružamo maksimalnu pomoć, pravnu zaštitu… Kad govorimo o pitkoj vodi, u svakodnevnoj smo telefonskoj vezi sa svima njima. Dajemo im kreme, četkice za zube pa i košarkaške lopte. Na nama je i sanirati štetu zbog njegovih izjava. Lošim djelovanjem ugrožava sigurnost naših državljana u Grčkoj”, zaključio je ministar Gordan Grlić Radman.

--------------

Premijer Plenković rekao je da je ministar Grlić Radman napravio propust jer u imovinsku karticu nije unio dividende koje je primio od tvrtke Agroproteinka, čiji je suvlasnik i kaznu će platiti, no naglasio je kako to nije bitna tema kada je Vlada predstavila paket mjera pomoći građanima i gospodarstvu.

"Ovo je pogreška, on će kaznu platiti, ali nije to nešto što bi mi trebali danas, pogotovo u momentu kad dajemo ovakav paket (mjera) koji će pomoći građanima, gospodarstvu, institucijama i svemu što radimo; meni iz mojeg kuta neće biti nekakav predmet koji će mi zasjeniti ovo što je bitno. Ja ću se i dalje baviti bitnim", rekao je premijer Andrej Plenković na konferenciji za novinare nakon sjednice Vlade, na kojoj je predstavljen peti paket mjera za zaštitu kućanstava i gospodarstva od rasta cijena.

Premijera su nakon Vladine sjednice, novinari upitali je li ministra vanjskih i europskih poslova Gordana Grlića Radmana pitao zašto nije prijavio dividendu, na što je Plenković odgovorio kako ga je pitao, ali je potom dodao i kako se on bavi "ozbiljnim temama i ozbiljnim stvarima".

"Imamo greške ministara o kojima će donositi sud Povjerenstvo za sprječavanje sukoba interesa. Jedan je ovaj slučaj Banožić - je li trebao sam potpisati ili nije. U odnosu na ovo što mi radimo bitno za ljude, ta tema je trivijalna. Ona može samo zanimati nekoga u oporbi koji želi nešto loše HDZ-u i HDZ-ovoj Vladi", naglasio je Plenković.

Naveo je kako to razumije, ali i kako nije "vidio jednaku energiju, jednaku silinu" ili "promil medijske energije" u slučajevima kada se propituje netko drugi.

Na komentar novinara da je ovdje riječ o ministrima, premijer je ocijenio kako imamo "dvostruke aršine".

Pri tome je rekao kako je situacija Grlića Radmana jasna - napravio je pogrešku i povrijedio Zakon o sprječavanju sukoba interesa.

Plenković je potom objasnio da je Grlić Radman, nakon što je 2019. u nasljedstvu dobio udjele u obiteljskoj tvrtki, nakon što mu je otac umro i djeci ostavio po 20 posto onoga što je imao, vjerojatno dok je trajala ostavinska rasprava - postao ministar.

"Sve što je imao tada je prijavio, uključujući te udjele. Ono gdje je pogriješio je da je trebao ažurirati svake godine svoju karticu i prijaviti dobit od udjela te kompanije. I tu je njegova greška", rekao je Plenković.

Dodao je kako je siguran, nakon što je razgovarao s njim i ministricom Vučković, da on osobno nikada nije utjecao na bilo koje tijelo državne uprave, ministarstvo ili agenciju koja ima neku vrstu poslovne veze s tom tvrtkom Agroproteinka te da nije utjecao ni na što, što je ta tvrtka eventualno dobila od države.

"Njegova jedina greška, što znam jer se zadnjih sedam godina stalno bavimo temama koje su vezane za Zakon o sprječavanju sukoba interesa, je da je napravio veliki propust i pogrešku što nije te novce deklarirao u godišnjem ažuriranju kartice", objasnio je Plenković.

Naveo je kako je siguran da će ga za to Povjerenstvo kazniti i da će platiti odgovarajuću kaznu.

"Međutim, on taj novac niti je ukrao, niti na njega nije ne platio neka davanja. Dakle nema tu ničega da je to sad ‘nekakvo prtljanje‘. Ima ne deklariranja, što je propust i greška i za to će on platiti kaznu - i gotovo", poručio je Plenković.

Novinarima je rekao i da ne "generaliziraju temu".

"Svi živi su znali da je ministar suvlasnik te kompanije. Ja, iskreno, nemam ni vremena, ni dovoljno ljudi uz bitne probleme s kojima se država i Vlada bave, da se bavim time je li ljudi ažuriraju svoje imovinske kartice", rekao je Plenković.

Na pitanja o bivšoj predsjednici Kolindi Grabar-Kitarović koja je rekla kako je izgubila izbore zbog utjecaja ruskog hibridnog ratovanja, rekao je kako je nije vidio od te izjave.

"Nemojte mi samo sad te ultimativne istine u Hrvatskoj. Pitat ćemo SOA-u. Pitajte nju kad dođe", rekao je Plenković.

(Hina) xmhud ysp

 

02. svibanj 2024 18:39