Potpuno bizaran događaj: hrvatski glavni grad Zagreb prije nekoliko sati probudila je jaka eksplozija samo da bi pronašla veliki krater ispunjen onim što se činilo dijelovima zrakoplova – javlja War Zone. Njihov analitičar nastavlja:
"Nakon pomnog ispitivanja vizualnih dokaza, čvrsto vjerujemo da se radi o izviđačkom dronu Tu-141 "Strizh", koji se zacijelo pokvario i prešao preko cijele Mađarske ili dijelova susjednih zemalja te u Hrvatsku iz Ukrajine. Izravni let od ukrajinske granice do Zagreba dug je oko 560 kilometara. Objavljeno je da je Ukrajina posljednjih dana puštala u rad brze bespilotne letjelice iz sovjetskog doba, nakon ruske invazije na zemlju. Ukrajina je jedini poznati trenutni operater Tu-141. (...)
Pregledavši olupinu i razmatrajući čudna i pomalo proturječna izvješća, zaključili smo da samo jedan zrakoplov doista odgovara opisu i snimkama: Tu-141. Jedno od krila ostalo je uglavnom netaknuto, što nam je omogućilo da provjerimo svoju slutnju.
Ipak, činjenica da je ovaj dron odletio tako daleko od kursa istovremeno je zbunjujuća i alarmantna. Ali, to ne bi bio prvi gubitak Tu-141 u ratu. Još jedan je pao u Ukrajini prije samo nekoliko dana. Tu-141 je fascinantan komad hardvera iz sovjetske ere koji je Ukrajina nadogradila i učinila korisnim nakon invazije na Krim 2014. godine. Zrakoplov je više krstareći projektil nego tradicionalna bespilotna letjelica, raketno se lansira iz prikolice i leti unaprijed određenim kursom nadzvučnom brzinom, prikupljajući različite oblike obavještajnih podataka, prije nego što se prizemlji s padobranom. Zatim se može resetirati i ponovno koristiti.
Korijeni Tu-141 sežu do njegovog prethodnika, Tu-123, koji je prvi put poletio 1960. godine, ali Strizh je daleko od svoje "mladosti", jer ga je Sovjetski Savez prvi put uveo u upotrebu krajem 1970-ih. S dometom od oko 650 milja, Tu-141 može preuzeti neke od misija koje može obavljati taktički izviđački mlaznjak s posadom, ali bez rizika od gubitka posade.
Ukrajina je također nedavno koristila ovaj tip kao ciljni dron, a mogao bi djelovati i kao mamac tijekom borbe, iako je ovaj Tu-141 išao u potpuno pogrešnom smjeru za takvu misiju.
Također je moguće da je Rusija neke od njih izvukla iz skladišta kako bi djelovali kao obični mamac u pokušaju poticanja ukrajinske protuzračne obrane, ali za sada nemamo dokaza za to. Ovaj srušeni primjerak bio bi izvan svog navedenog dometa od ruske granice, iako je mogao doći do Zagreba da je lansiran iz Bjelorusije.
Postavljaju se neka ozbiljna pitanja o spremnosti protuzračne obrane zemalja NATO-a nad kojima je Tu-141 prelijetao, ako je to doista bio slučaj. Kao i uvijek, mogu se pojaviti nove informacije i detalji se mogu promijeniti, ali na temelju trenutno dostupnih informacija, čini se vrlo vjerojatnim da je tajanstvena letjelica uključena u ovaj incident doista bila Tu-141.", javlja War Zone.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....