StoryEditorOCM
4 kantunaZAUSTAVLJENA ODLUKA

Dukić: Nema više odlaganja otpada u Diklu, a s građevinskim ćemo sanirati deponiju. Krstičević: Fiksna cijena se može smanjiti, ali...

Piše Iva Ivanac
4. prosinca 2024. - 17:53

Nakon što su gradski vijećnici prošlog tjedna van snage stavili Odluku o načinu pružanja javne usluge sakupljanja komunalnog otpada na području Grada Zadra, gradonačelnik Branko Dukić zaustavio je taj čin. 

- S obzirom da je ta odluka trebala stupiti na snagu sutra (četvrtak), sukladno zakonskoj proceduri donio sam Odluku o obustavi od primjene tog akta predstavničkog tijela. Ona na snagu stupa danas, kazao je Dukić na konferenciji za medije koja se održala u srijedu.

U Grad Zadra je stiglo i objašnjenje koje je izvršna vlast čekala od Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije. U njemu se navodi kako je stavljanje odluke o načinu pružanja javne usluge sakupljanja komunalnog otpada van snage u cijelosti, a da ista nije zamijenjena drugom takvom odlukom, protivno općem i javnom interesu.

- U istom dokumentu navodi se i kako je, s obzirom na svojstvo javne usluge, predstavničko tijelo dužno osigurati da se usluga sakupljanja komunalnog otpada na području jedinice lokalne samouprave redovito pruža i da je dostupna korisnicima. Konačno, ističe se kako se zadnjom odlukom Gradskog vijeća dovodi u pitanje pružanje i kontinuitet ove javne usluge što direktno ugrožava zdravlje ljudi, uzrokuje rizik od onečišćenja okoliša te narušava izgled naselja i okoliša, kazao je gradonačelnik Dukić dodajući kako je većina u Gradskom vijeću jedna od najneodgovornijih i najnesposobnijih većina koja je ikada bila u Gradu Zadru.

- Ja sam već umoran ponavljati uvijek isto, bilo da je riječ o proračunu, prostornom planiranju, gradnji infrastrukture, općim aktima…, kazao je Dukić dodajući kako je na posljednjoj sjednici Vijeća predložio osnivanje povjerenstva kako bi se poboljšala postojeća odluka. U tumačenju Ministarstva stoji kako predstavničko tijelo jedinice lokalne samouprave ima mogućnost izmjene ili dopune odluke o javnoj usluzi umjesto da se odluka o javnoj usluzi stavi van snage i na taj način onemogući pružanje javne usluge te ispunjavanje općeg i javnog interesa. Stoga ova odluka koju sam donio nije moja samovolja, to je moja zakonska obveza, istaknuo je Dukić. 

- Ovom odlukom osiguravamo funkcionalnost Centra za gospodarenje Biljane Donje, ova odluka daje podršku zatvaranja odlagališta Diklo i ova odluka je temelj za ekonomsko funkcioniranje tvrtki Čistoća i Eko Zadar, kazao je Robertino Dujela, pročelnik gradskog Upravnog odjela za komunalne djelatnosti i zaštitiu okoliša. 

Direktor zadarske Čistoće Ivan John Krstičević kazao je kako javna usluga kao što je prikupljanje i odvoz otpada zahtjeva puno različitih stavki. Tako fiksni dio računa Čistoće pokriva troškove održavanja infrastrukture, materijalne troškove, reciklažna dvorišta, troškove amortizacije, nabave opreme i specijalnih strojeva...

- Mi smo jedini grad koji je ovom odlukom izašao u susret korisnicima da imaju pravo godišnje besplatno odložiti četiri kubika glomaznog otpada. Treba naglasiti kako su i značajno porasla materijalna prava djelatnika. Varijabilni dio računa pokriva trošak rada CGO-a Biljane Donje. Da smo na dobrom putu pokazuje nam i podatak za listopad gdje se vidi da ljudi doista odvajaju otpad, jer bilježimo 400 tona manje miješanog komunalnog otpada nego isti mjesec prošle godine. Individualni pristup korisnika sa svojim spremnicima može bitno utjecati na iznos računa, kazao je direktor Čistoće naglašavajući kako je ta komunalna tvrtka proteklih godina povećavala razinu svoje usluge i pritom nije povećavala cijene. 

- Od 2018. kad je Čistoća dolazila osam puta na kućni prag, sada imamo situaciju da imamo dva kubika glomaznog opata više nego prije, dva reciklažna dvorišta više nego prije, dolazimo skoro svaki drugi dan na kući prag bilo da pokupimo miješani komunalni otpad ili reciklabilni ili bio otpad. U ovoj odluci imamo i popust na fiksnom dijelu računa svima onima koji kompostiraju otpad, kazao je Krstičević dodajući kako je Čistoća odlukom stabilna i na usluzi svim korisnicima. 

- Iz svih iznesenih podataka vidimo kako odluka nije donesena napamet, Grad Zadar razmišlja kako omogućiti kvalitetnu uslugu s umjerenom cijenom i održivim sustavom, kazao je Dukić dodajući kako je Odluka obvezna zakonom. 

- Naravno da svako podizanje cijene odvoza komunalnog otpada nije popularna, pogotovo u izborno vrijeme i u tom dijelu razumijem oporbu, ali cijeli sustav dovesti u pitanje, bez da se donese druga odluka koja treba biti zasnovana na kvaliteti i održivosti sustava... Bezakonje koje se želi napraviti je nedopustivo. Ovaj grad zaslužuje biti čist. Ako se ove odluke žele donijeti ili promijeniti, moraju biti zakonite. Vijećnici moraju biti odgovorni prema građanima, a ne da nas dovode u propast ili u bezakonje, naglasio je Dukić dodajući kako Čistoći napominju kako moraju što bolje obavještavati javnost o promjenama pogotovo kada je u pitanju povećanje cijena. 

- Žalosno bi bilo da nakon truda svih gradskih uprava koje su dovele do toga da se zatvara Diklo, mi to s ovim načinom bacamo u vjetar i da neodgovorno pristupamo gospodarenju otpadom. Moramo imati održivi sustav koji ne ide u harač građanima, zaključio je gradonačelnik.

Novinari su upitali postoji li prostor da se cijene korigiraju na niže, pogotovo fiksnog dijela računa, s obzirom da Zadar za 2,6 eura ima veće cijene od Pule, Rijeke i Šibenika u kojima se također nalaze centri za gospodarenjem otpadom. 

- Kada pričamo o fiksnom dijelu skuplji smo od ostalih gradova, ali varijablni dio cijene je najjeftiniji u Zadru. Kod fiksnog dijela možemo razgovarati, ali zakon predviđa da se popusti daju samo onim korisnicima koji rade na odvajanju otpada. Mi smo Ministarstvo upitali možemo li umirovljenicima spustiti cijene, ali to nije moguće, ne možemo na taj način diskriminirati građane. Mi moramo razlučiti dvije stvari, vrijeme odlaganja je prošlo, koncenzus je jasan, Diklo se mora zatvoriti i tu alternative nema. Jedina alternativa je CGO, kazao je direktor Krstičević dodajući kako je s ovim cijenama cijeli sustav trenutno održiv.

- Te su cijene primjerene, nabrojio sam što sve ulazi u cijenu. Napominjem kako je Rijeka imala sedam ili osam puta izmjene cijene na više ili niže. Mi možemo svakih godinu dana korigirati odluku ovisno o poslovanju tvrtke. To je najnormalnija stvar da raspravljamo o tome. Nadam se da će zakon doživjeti izmjene gdje ćemo korisnicima moći omogućiti bolje cijene jer ako osoba živi sama, nije normalno da plaća jednaku fiksnu cijenu kao i četveročlana obitelj, dodao je direktor Krstičević. 

Gdje će se, nakon zatvaranja Dikla, odlagati ostali otpad, poput građevinskog ili opasnog otpada, jer će se u CGO Biljane Donje odvoziti samo komunalni i miješani otpad, pitali su novinari. 

- Idejni projekt sanacije Dikla podrazumijeva da se obradom građevinskog otpada vrši sanacija Dikla i u tom dijelu smo dali savjet kroz izradu Prostornog plana da se utvrdi čestica gdje ćemo obrađivati građevinski otpad. Opasni otpad će se zbrinjavati u reciklažnim dvorištima i njega će zbrinjavati tvrtke ovlaštene za to. Azbestni bunkeri će se ukloniti iz Dikla, kazao je pročelnik Dujela, a gradonačelnik Dukić dodao:

- Diklo se zatvara, a ostat će odlaganje građevinskog otpada kojim će se deponija sanirati. Za sve dalje odgovoran je CGO. Zadar konačno sanira Diklo, što je bio i cilj. Novci za sanaciju Dikla postoje dugi niz godina u Ministarstvu za zaštitu okoliša i Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, s njima smo imali niz sastanaka. Imamo određene imovinsko pravne probleme koji su sada pri kraju i kad taj dio bude riješen, kreće sanacija Dikla. Neće više biti odlaganja otpada u Diklu, zaključio je Dukić. 

04. prosinac 2024 17:56