StoryEditorOCM
Svijetuz pomoć Katara

Ukrajina i Rusija u tajnosti pokrenuli mirovne pregovore: ‘Taj sporazum označio bi najznačajniju deeskalaciju rata‘

Piše Gojko Drljača/JL
30. listopada 2024. - 11:02

Ukrajina i Rusija pokrenule su preliminarne razgovore s ciljem zaustavljanja udara na energetsku infrastrukturu, donosi jutros kao glavnu priču digitalnog izdanja Financial Times. Navodno uz pomoć Katara kao posrednika Ukrajina želi oživjeti pregovore koje su se približavali dogovoru prije nego su prekinuti zbog ukrajinske invazije na Kursk. „Radi se o vrlo ranim razgovorima o novom pokretanju nečega“, rekao je neimenovani diplomat. „Sada se razgovara o energetskoj infrastrukturi“, pojasnio je isti diplomat. Drugim riječima, čini se da obje zemlje pokušavaju zaustaviti daljnju devastaciju, prenosi Jutarnji list.

Posebno je dramatično stanje u Ukrajini jer se radi o daleko manjoj zemlji iz koje su još prije godinu dana stizali izvještaji da je 95 posto energetske infrastrukture uništeno ili oštećeno. FT nije, očigledno, želio napuhivati informaciju, ali jasno je da obje nacije iznova pokušavaju naći put prema miru. Hoće li im to dopustiti „hrabri“ salonski ratnici iz političkih kuloara Zapada s „višim“ i „važnijim“ ciljevima nego što je hitno zaustavljanje tragedije koja je do sada odnijela desetke, možda i stotine tisuća života, te raselila 15 milijuna ljudi? Prvi izvještaj vrlo je oprezan s tonovima:

Deeskalacija rata?

„Sporazum bi označio najznačajniju deeskalaciju rata otkako je ruski predsjednik Vladimir Putin naredio punu invaziju na Ukrajinu početkom 2022. godine. Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski izjavio je ovog mjeseca da bi dogovor o zaštiti energetskih postrojenja mogao ukazivati na rusku spremnost za šire mirovne pregovore. Moskva i Kijev su već smanjili učestalost napada na energetsku infrastrukturu jedni drugima posljednjih tjedana, kao dio dogovora postignutog između njihovih obavještajnih agencija, prema riječima visokog ukrajinskog dužnosnika. S približavanjem zime, Ukrajina se suočava s ozbiljnim izazovima zbog opsežnih ruskih raketnih napada koji su uništili gotovo polovicu kapaciteta za proizvodnju energije. Nacija sada u velikoj mjeri ovisi o svojim nuklearnim postrojenjima i uvozu energije od europskih partnera. I Kijev i Moskva su prethodno prihvatili da je zaustavljanje napada na ukrajinsku energetsku mrežu i ruske kapacitete za preradu nafte u njihovom zajedničkom interesu“ piše Financial Times.

Ako su se dvije strane doista već usuglasile da treba zaustaviti napade na ukrajinsku energetsku mrežu kao i ruska naftna postrojenja, dojam je da nastavak rata u kojem bi se sukob limitirao na neku vrstu ograničene ratne igre s visokim brojem žrtava, ne bi imao naročitog smisla.

Što s Kurskom?

Dojam je da je za Ruse ključno pitanje pregovora što s Kurskom, a Kijev i dalje smatra da im trebaju projektili dugog dometa kako bi prisilili Ruse na popuštanje:

‘Dok god [Ukrajinci] hodaju po zemlji u Kursku, Putin će gađati energetsku infrastrukturu Zelenskog‘, rekao je izvor. Ukrajina ipak planira nastaviti s napadima na ciljeve, uključujući rafinerije nafte, kako bi izvršila pritisak na Rusiju da pristane na pregovore, prema riječima visokog ukrajinskog dužnosnika. Osim sposobnosti Kijeva za napade dugog dometa, koje su mu omogućile da gađa energetske ciljeve i vojne objekte unutar Rusije, ‘nemamo mnogo poluga za [prisiliti Ruse] na pregovore‘, dodali su,“ opisuje situaciju FT.

Uobičajena eksplozivna javna retorika obje strane, zapadnih medija i političara, do sada su prikrivali želju boje strane da se ipak smanje razmjeri štete i patnje, a sada smo preko FT-a doznali kako je u Ukrajinu stigao novi mirovni prijedlog:

„Putin je prošli tjedan rekao da je Rusija spremna razmotriti ‘bilo koje varijante mirovnih sporazuma temeljenih na stvarnostima na terenu‘. Ranije je zahtijevao da Ukrajina preda potpuni nadzor nad četiri regije na bojištu koje Moskva samo djelomično zauzima, kao i potpuno ukidanje zapadnih sankcija. Ukrajina smatra te uvjete neprihvatljivima za bilo kakve potencijalne mirovne pregovore. Putin je izjavio da je Turska, koja je pomogla u posredovanju neuspjelih napora da se rat okonča u proljeće 2022., nedavno ponudila nove mirovne prijedloge koje je Ukrajina odmah odbila. ‘Očito još nisu spremni. Lopta je na njihovom terenu‘, rekao je ruski predsjednik.“, a prenosi FT.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
30. listopad 2024 11:04