U Njemačkoj se nakon presude jednog višeg pokrajinskog upravnog suda iz koje proizlazi da se Siriju ne može paušalno smatrati nesigurnom zemljom u srijedu raspravlja o protjerivanju kriminalaca u Siriju, ali i u Afganistan.
„Odluka suda u Muensteru podržava stav njemačke vlade i saveznog kancelara po kojem osobe koje su u Njemačkoj prekršile zakon mogu biti protjerane i u zemlje poput Sirije i Afganistana“, rekao je njemački kancelar Olaf Scholz (Socijaldemokratska stranka Njemačke SPD) na svojoj ljetnoj konferenciji za medije.
On je objasnio da Sirijac koji se bavio krijumčarenjem ljudi i o kojem je odlučivao Viši upravni sud savezne pokrajine Sjeverne Rajne-Vestfalije u Muensteru „ne može više uživati naše gostoprimstvo“.
Sud u Muensteru je u odluci koja je objavljena u utorak zaključio kako u Siriji ne postoji „ozbiljna individualna opasnost po život ili tjelesno zdravlje kao posljedica unutardržavnog oružanog konflikta."
Oporba iz demokršćanske Unije CDU/CSU smatra da presuda iz Muenstera omogućava intenzivnije protjerivanje kriminalaca.
Isto tako se otvara pitanje protjerivanja i onih Sirijaca koji nisu dobili politički azil nego uživaju tzv. supsidijarnu zaštitu koja se dodjeljuje osobama koje ne ispunjavaju uvjete za pružanje azila, ali ih se iz humanitarnog razloga ne protjeruje u zemlju porijekla.
„Presuda iz Munestera bi mogla unijeti novu dinamiku u raspravu o migracijama“, rekao je predstavnik demokršćanskog zastupničkog kluba Thorsten Frei.
On je rekao kako je presuda i „pljuska politici“ ministrice vanjskih poslova Annalene Baerbock (Zeleni).
Predstavnik Kršćansko-socijalne unije (CSU) Alexander Dobrindt je rekao kako vlada u najkraćem mogućem roku mora započeti s protjerivanjem kriminalaca i islamista u Siriju i Afganistan.
Udruga za zaštitu ljudskih prava Pro Asyl je odluku suda u Muensteru nazvala „udaljenom od stvarnosti“ i u priopćenju ukazala na to da niti u jednom dijelu Sirije građani nisu sigurni od progona režima Bašara al Asada.