Zastupnici Europskog parlamenta izglasali su 2022. godine Direktivu o primjerenim minimalnim plaćama koje bi radnicima u zemljama članicama Unije trebale omogućiti da zadovolje osnovne životne potrebe. Prema toj Direktivi, određivanje minimalnih plaća ostaje u nacionalnoj nadležnosti, no države članice morat će jamčiti da te plaće omogućuju radnicima dostojan život, uzimajući u obzir troškove života i razine plaća.
Državama članicama određene su dvije godine za provedbu Direktive, a ove godine taj rok ističe - nova EU direktiva o minimalnim plaćama mora stupiti na snagu do 15. studenoga ove godine.
Ususret tom datumu, Euronews Business pozabavio se pitanjem minimalnih plaća i njihovom usporedbom među zemljama EU-a, ali i i europskim zemljama izvan Unije.
Kako piše Euronews Business, udio radnika koji zarađuju samo minimalnu plaću veći je od 10 posto u nizu zemalja diljem Europe. Minimalnih plaća nema u pet zemalja EU-a - Danskoj, Italiji, Austriji, Finskoj i Švedskoj. Od 10 zemalja kandidata i potencijalnih kandidata, osam ih ima nacionalnu minimalnu plaću - Crna Gora, Moldavija, Sjeverna Makedonija, Gruzija, Albanija, Srbija, Turska i Ukrajina, dok je Bosna i Hercegovina i Kosovo nemaju. Nemaju je ni zemlje Europske udruge za slobodnu trgovinu (EFTA), Norveška, Švicarska i Island.
Minimalne plaće u zemljama EU-a uvelike variraju. U bruto vrijednosti trenutno se kreću od 477 eura u Bugarskoj do 2.571 eura mjesečno u Luksemburgu. Minimalna plaća je veća od 2.000 eura u Luksemburgu, Irskoj, Nizozemskoj i Njemačkoj, dok u Francuskoj iznosi 1.767, a u Španjolskoj 1.323 eura.
Minimalnu plaću ispod tisuću eura ima 14 od 22 države članice u kojima postoji nacionalna minimalna plaća i među njima je, s 840 eura bruto mjesečno, i Hrvatska.
Među zemljama kandidatima i potencijalnim kandidatima taj je raspon od 360 eura u Sjevernoj Makedoniji do 613 eura u Turskoj. Članica Bugarska sa 477 eura ima minimalnu plaću nižu nego u ‘kandidatkinjama‘ Turskoj, Srbiji i Crnoj Gori.
Varijacije u minimalnim plaćama znatno su manje, piše Euronews Business, u standardu kupovne moći (PPS - Purchasing Power Standards), što daje pravedniju usporedbu. PPS je Eurostatova "umjetna novčana jedinica" koja se temelji na razlikama u razini cijena između zemalja. Jedna jedinica PPS-a može teoretski kupiti istu količinu dobara i usluga u svakoj zemlji. Minimalna plaća, prilagođena PPS-u, trenutno se kreće od 542 eura u Albaniji do 1883 eura u Njemačkoj. Osim u Njemačkoj, ta je brojka bila iznad 1250 eura u Luksemburgu, Nizozemskoj, Belgiji, Francuskoj, Irskoj, Poljskoj, Sloveniji i Španjolskoj. Hrvatska je pozicionirana između Litve (1172) iznad i Rumunjske (1129) ispod, sa 1143 eura.
Nije jednostavno definirati primjerenu minimalnu plaću, piše Euronews Business, navodeći dio Direktive EU-a u kojoj se kaže da "u tu svrhu države članice mogu koristiti indikativne referentne vrijednosti koje se obično koriste na međunarodnoj razini, kao što su 60 posto srednje bruto plaće i 50 posto bruto prosječne plaće, i/ili indikativne referentne vrijednosti koje se koriste na nacionalnoj razini." Podaci za 2022. pokazuju da su mnoge europske zemlje imale niže omjere od ove razine.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....