
Rusija i SAD posjeduju po 1550 spremnih strateških nuklearnih glava. To oružje može biti ispaljeno sa svih vrsta nosača – iz bombardera, s podmornicama i kopnenih lansera. No Russia Beyond ispituje mogućnost da je nešto od tog "spremnog" oružja ustvari samo imitacija.
Kako funkcioniraju nuklearne bojeve glave?
- Svaka je nuklearna bojeva glava kontejner napunjen takozvanim 'samostalno navođenim višestrukim nuklearnim bojevim glavama s neovisno usmjerenim projektilima'. Jednostavnije rečeno, bojeva glava podijeljena je na nekoliko nuklearnih punjenja, programiranih za ciljanje na različite dijelove neprijateljskog teritorija. Tako u jednoj raketi zapravo ima nekoliko projektila - rekao je Dmitrij Litovkin, glavni urednik časopisa "Nezavisimoe voennoe obozrenie".
Na primjer, nova ruska interkontinentalna balistička raketa "Sarmat" imat će najmanje 15 samonavođenih bojevih punjenja snage 150-300 kilotona. Ona su smještena u bojevu glavu kao "grozd" i odvajaju se kao zasebni nuklearni projektili kada uđu u atmosferu.
- Sve moderne nuklearne rakete prave se na taj način i u Rusiji, i u SAD-u, i u Francuskoj, Kini, itd. Tako se smanjuje vjerojatnost da će neprijateljska protuzračna obrana oboriti raketu - istaknuo je stručnjak.
"Prazni" projektili
Da bi otežali zadatak neprijateljskoj PZO, inženjeri ugrađuju pojedina "prazna" punjenja, tj. nekoliko samostalno navođenih projektila bez punjenja u gomili pravih nuklearnih projektila.
- Oni anuliraju djelovanje antiraketnog arsenala i čiste put za prava nuklearna punjenja. U vojnoj se znanosti sve čini kako bi se potencijalnom neprijatelju zagorčao život - ističe on.
Ta "umjetna" nuklearna punjenja sadrže komponente koje ih na radarima prikazuju na isti način kao i prava punjenja.
- To je smjesa komponenata: folija, metalnih traka, specijalnih akceleratora udara, itd. U pitanju je kombinacija materijala koju radari prepoznaju kao pravi nuklearni projektil, a zapravo je to imitacija - kaže glavni urednik časopisa "Nezavisimoe voennoe obozrenie", navodi Russia Beyond.
Koji još sustavi naoružanja koriste isti trik?
Lažni ciljevi za zbunjivanje neprijateljskih računala ne koriste se samo u interkontinentalnim balističkim raketama.
- Kada neprijatelj otkrije podmornicu i na njegovom se radaru vidi kako torpedo juri u tom pravcu, taj ’cilj’ može biti specijalni uređaj koji imitira zvuk prave velike podmornice. O zvuku ovise svi sustavi podvodnog napada, kao i njihova navigacija, tako da ovo ustrojstvo može prevariti navigacijski sustav torpeda i odvući ga od prave podmornice - kaže Ivan Konovalov, direktor za razvoj Fonda za promoviranje tehnologija 21. stoljeća.
Konovalov dodaje da avioni i helikopteri koriste toplinske mamce kojima zasljepljuju neprijateljske infracrvene samonavođene rakete i odvlače ih od aviona.
- Ti se sustavi u cijelom svijetu koriste za zaštitu letjelica. Pojedini su napredniji od ostalih i imaju velike šanse da prevare neprijateljske ofaenzivne ili obrambene sustava - zaključuje stručnjak, prenosi Russia Beyond.