StoryEditorOCM
Regija‘sramotan ishod‘

Supruga ubijenog Slavka Ćuruvije nije iznenađena sudskim epilogom: ‘Kad je ubojica država, teško je očekivati pravdu!‘

Piše vijesti sd
6. veljače 2024. - 12:09

"Sad je pitanje kamo dalje i što se može učiniti da bi se ispitalo koja je ovo uopće sudska ekipa i koja je bila njena funkcija poslije svega“, rekla je za beogradski tjednik Vreme povjesničarka i publicistkinja Branka Prpa koja je svjedočila likvidaciji svog supruga Slavka Ćuruvije.

"Kad je ubojica država, teško je očekivati da će optužiti sama sebe", rekla je sinoć Prpa, inače Splićanka, komentirajući odluku Žalbenog suda da oslobodi optužene za ubojstvo Ćuruvije za televiziju Insajder. Ona je bila uz Ćuruviju kada je, na Uskrs 11. travnja 1999., u ulazu zgrade u kojoj je živio u Svetogorskoj ulici u Beogradu ubijen sa 17 hitaca s leđa.

Bez javnosti nema slobode, nastavila je, "i koliko god oni očekuju da je ovo njihova pobjeda, ovo je njihov veliki poraz“, dodala je.

"Taj sistem, što smo mogli vidjeti i kod ubojstva Zorana Đinđića, nije demontiran. To što se dogodilo 5. listopada, što je jedna ekipa sišla sa vlasti, nije značilo fundamentalnu promjenu, jer je ostao sistem koji je podržavao ljude i ideje koje smo htjeli promijeniti“, rekla je Prpa.

A da sistem nije promijenjen, najbolje pokazuje to što je čovjek koji je sada predsjednik države bio ministar informiranja u vrijeme kad je Ćuruvija ubijen.

image
Jakov Prkic/Cropix

"Ispada da služba državne sigurnosti ima jedan hobi, a to je da u slobodno vrijeme, izvan svojih uobičajenih poslova, ubija ljude. To je jedna somnabulija u kojoj živimo i to je bezobrazluk. Da se nijednog trenutka ne napravi kontekst, okolnost, pa da se kaže ono što je najnormalnije u sudskim procesima i istragama kod teškog kaznenog djela kao što je ubojstvo s predumišljajem – tko iza toga stoji“, rekla je Prpa u intervjuu za tjednik Vreme.

Rekla je i da "imamo predsjednika države koji je u svojoj prethodnoj funkciji premijera inicirao pokretanje sudskog procesa, ali nijednog trenutka u istrazi koja traje punih 20 godina nije pozvan na informativni razgovor zato što je kao ministar informiranja u vrijeme počinjenog zločina morao imati neka znanja, izravna ili indirektna, o tome tko je nalogodavac tog ubojstva“.

Prpa je za Vreme naglasila kako je sudski postupak bio "sramotan“ i da je ovakva država "neprijatelj svojih građana“.

"Očigledno imamo veoma ozbiljnih problema kao država, pogotovo u definiciji nečega što se zove pravna država. Imamo problem s nečim što je politička etika, jer država koja ubija svoje građane zaista mora izvršiti apsolutnu promjenu svoje strukture da bi postala država koja štiti živote svojih građana“, kazala je Prpa.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
26. studeni 2024 08:35