StoryEditorOCM
Hrvatskasamo je nazvali

Ne bi reagirao da je prvi put, ali ovo ga je dobro razljutilo: Sin istjerao pravdu za 90-godišnju majku!

Piše Dora Koretić/JL
28. listopada 2024. - 08:53

Ne bi reagirao da je bio prvi put, ali nakon što su njegovoj 90-godišnjoj majci iz Telemacha po drugi put bez njezina pristanka raskinuli ugovor s HT-om i prebacili je u svoju mrežu, malo se razljutio.

"Jednostavno su je nazvali, ona ni u jednom trenutku nije rekla da želi prijeći k njima, razgovor je završio, a onda je za nekoliko dana na kućnu adresu primila novi ugovor i karticu", požalio se sin te gospođe Jutarnjem listu. 

Ubrzo nakon toga više je nije mogao dobiti telefonski, a nakon što su uspjeli raskinuti ugovor s Telemachom, morao je majku od 90 godina fizički odvući do HT-ova centra kako bi opet sklopili ugovor.

Nakon toga su, kaže, morali čekati nekoliko dana da joj broj ponovo bude vraćen u staru mrežu, no cijela ga je priča razljutila jer je shvatio kako zahvaljujući suludim propisima danas praktički bilo tko može bilo kome raskinuti pretplatnički ugovor i prebaciti ga u novu mrežu, a čovjek poslije mora, ni kriv ni dužan, obilaziti teleprodajne centre kako bi sanirao štetu i dobio uslugu natrag.

Takva je situacija, naime, otkako je tržište teleoperatora liberalizirano do ekstrema - ugovori se sklapaju i raskidaju telefonski, a pojava anomalija toliko je česta da su prigovori zbog ove prakse postali drugi najučestaliji tip prigovora kod regulatora HAKOM-a, posebno kad je u pitanju osporavanje pretplatničkog ugovora sklopljenog na daljinu.

Nakon saznanja - sankcije

Prema podacima agencije, ovo posljednje uglavnom se ipak svodi na sporadične slučajeve, najčešće uzrokovane od pojedinih vanjskih prodajnih predstavnika koji djeluju uime operatora i koje operatori potom, nakon saznanja, obično sankcioniraju.

Kako su pojasnili iz Telemacha, i u ovom slučaju greška se dogodila u kontaktu s prodajnim predstavnikom.

image
Karl-josef Hildenbrand/Dpa Picture-alliance Via Afp

"Kroz razgovor s predstavnikom partnerske prodajne mreže korisnica je iskazala interes za dostavu ponude za mobilnu uslugu, odnosno Start tarifu za 12 eura mjesečno uz promociju prvih šest mjeseci po 1 euro. Na temelju iskazanog interesa kreirana je ponuda, no uslijed nesporazuma, umjesto slanja ponude, partner telefonske prodaje pokrenuo je zahtjev za prijenos broja. Nakon utvrđenog propusta bez odgađanja je pokrenuta procedura povrata broja starom operatoru ", poručili su iz Telemacha.

Zanimljivo, oštećena korisnica dobit će i financijsku zadovoljštinu - naime, zbog činjenice da se u njezinu slučaju dogodio neželjen prijenos broja ostvaruje pravo na naknadu u iznosu od 30 eura za dan trajanja problema, što u njezinu slučaju iznosi 120 eura i na što polaže pravo jer je operatoru uložila prigovor.

Upis u registar

"Napominjemo da je navedena situacija, iako izazvana nesporazumom, potpuno u suprotnosti s našim načelima poslovanja. S korisnicima gradimo transparentan i otvoreni odnos te kontinuirano radimo na preventivnim mjerama i edukaciji svih djelatnika", dodali su iz ovog teleoperatora.

Ipak, iz HAKOM-a poručuju kako se korisnici mogu zaštititi od sličnih situacija, i to tako da svoj broj upišu u takozvani registar "Ne zovi".

"Upis u registar sprečava takvo postupanje te ni prodajno osoblje operatora ne smije kontaktirati potrošače u cilju sklapanja prodajnog ugovora. Praksa je da ako trgovac nazove samo jednom, i to nakon upisa broja u registar, potrošač trgovcu treba prvo jasno reći da je telefonski broj na koji je nazvao upisan u registar te, ako potrošač nije dao nikakvu privolu trgovcu, treba tražiti od trgovca da ga ukloni s bilo kojeg popisa koji koriste za pozivanje u svrhu promidžbe ili prodaje, a svako daljnje neželjeno pozivanje korisnik može prijaviti Državnom inspektoratu", pojasnili su.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
20. studeni 2024 11:40