I prije nego što je počelo suđenje bivšem županu vukovarsko-srijemske županije Damiru Dekaniću i ostalim optuženima za sudjelovanje u lažiranju okolnosti njegove prometne nesreće na Županijskom sudu u Osijeku odgođeno je za 9. prosinca iz više razloga, otkriva Jutarnji list.
Prvi je da se optužena policajka Marija Serezlija, koja je trenutno u PU vukovarsko-srijemskoj pod suspenzijom, nagodila s USKOK-om, nakon što je priznala krivnju za kazneno djelo zlouporabe položaja i ovlasti te je u odnosu na nju spis razdvojen, a nakon što je formiran novi spis optužena se izjasnila kako se smatra krivom.
Sudsko vijeće pod predsjedanjem sutkinje Sanje Voller-Jakšić izreklo je Serezliji godinu dana zatvora uvjetno na četiri godine, kao i zabranu rada u policiji u trajanju od dvije godine. Nju se teretilo da je skupa s drugim policajcima pristala na Dekanićevo traženje prihvatiti tvrdnju da auto nije vozio on već njegov bratić Bičanić, što su i unijeli u policijski zapisnik, a prekršajnu prijavu izdali Bičaniću.
Presuda je donesena u skladu sa sporazumom kojim je USKOK predložio odmjeravanje blaže kazne, a koja je i u skladu s odredbama kaznenog zakona.
Tko nije došao?
Inače, na prvu raspravu nisu došli optužena Nikolina Meseljević, vlasnica kuće i automobila u koje se Dekanić zabio te policajac Miro Pranjkić, kao ni odvjetnik optuženog policajca Tomislava Farkaša, pa je to dodatni razlog zbog kojeg prva rasprava nije mogla biti održana, a Dekanić i njegov optuženi bratić Krešimir Bičanić, kojeg Dekanić navodi kao osobu koja je vozila službeni auto županije u vrijeme nesreće, napustili su sudnicu.
Podsjetimo, bivši HDZ-ov župan nesreću je izazvao u alkoholiziranom stanju s 1,45 promila alkohola sa službenim autom 17. travnja 2022. godine u Cerni.
Osim župana optuženi su Nikolina Meseljević u čiji se auto župan zabio, zatim županov bratić Krešimir Bičanić, koji je na njegovo traženje sa svojim osobnim automobilom marke Škoda Karoq stigao na mjesto nezgode i preuzeo na sebe odgovornost izazivanja ove nesreće, kazavši da je on vozio službeni auto županije, te troje policajaca - Tomislav Farkaš, kao pomoćnik šefa smjene Postaje granične policije Županja, Marija Serezlija policijska službenica kao vođa ophodnje i šestookrivljeni Mijo Pranjkić kao vođa očevidne ekipe, koji se terete da su lažirali policijsko izvješće. USKOK tereti HDZ-ovog župana da je ‘‘pod utjecajem alkohola te nedopuštene i neprilagođene brzine kretanja prouzročio prometnu nezgodu u kojoj su oštećena dva osobna vozila te ograda obiteljske kuće.‘‘
Detalji optužnice
‘‘U nakani da izbjegne svaku odgovornost za tako prouzročenu nesreću, s II. okr. vlasnicom oštećenog vozila i III. okr. (svojim bratićem), dogovorio je kako će u slučaju dolaska policijskih službenika neistinito prikazati da je službenim automobilom Županije upravljao III. okr. i da je do nesreće došlo uslijed izbjegavanja naleta na životinju na cesti, dok se on tom prilikom nalazio na mjestu suvozača,‘‘ navodi USKOK. Policajci koji su došli na očevid su, pak, prema navodima USKOK-a odmah utvrdili da je autom upravljao župan, ali su pali pod utjecaj njegova autoriteta i ‘‘prihvatili su njegovo traženje da neistinito prikažu da je III. okr. skrivio prometnu nesreću upravljajući službenim vozilom Županije, kao i da neistinito prikažu okolnosti uslijed kojih se prometna nesreća dogodila.‘‘ Ovakvo policijsko izvješće poslužilo je i da se nanese šteta osiguravateljskoj kući koja je isplatila ukupno 13.888,74 eura za štetu na oba vozila i ogradi drugookrivljene, čime je Dekanić izbjegao plaćanje te odštete.
Svi okrivljeni su tijekom istrage negirali krivnju te su uporno ponavljali kako je Bičanić vozio Dekanićevu službeni Škodu. Međutim, čak četvero svjedoka u svojim je iskazima decidirano navelo da je upravo Dekanić vozio Škodu kojom je izazvao sudar, te da s njim nije bio nitko drugi u vozilu.