Strani nogometfinale lige prvaka

Raal Madrid je po 14. put postao prvak Europe: čudesni Courtois obranio je ‘kraljevski klub‘ od silnih napada Liverpoola

Piše R.R., T.B.
28. svibnja 2022. - 22:30

Real Madrid osvojio je svoju četrnaestu titulu prvaka Europe, Luka Modrić okitio se svojim petim naslovom, čime se nastavio sjajan niz od deset sezona u kojima su hrvatski nogometaši osvajali Ligu prvaka. Sve je počelo s Mandžukićem 2013. godine, a osim Modrića elitno europsko natjecanje osvajali su po jednom još Rakitić, Lovren, Perišić i Kovačić.

Nevjerojatan je bio Realov put ove sezone u Ligi prvaka, tri puta su bili pred ispadanjem, no svaki put su se vraćali. I sinoć je Liverpool dominirao od početka, no Thibaut Courtois je sjajno branio, bio je nesavladiv za napadače „redsa“. Liverpool je najbliže golu bio u 21. minuti, kada je pucao Mane, a Courtois skrenuo loptu u stativu.

Na poluvrijeme se otišlo bez golova, a onda je Real u 59. minuti iz svog prvog udarca prema golu zabio, pokazalo se, ključni i zlata vrijedan gol. Madriđani su lijepom kombinacijom stvorili višak na desnoj strani, odakle je Valverde uputio loptu na drugu stativu, a Viniciusu nije bilo teško zabiti u praznu mrežu. Liverpool nije pokazao pravu reakciju, Real je uspio umrtviti igru. Ipak, Courtois je još nekoliko puta spašavao „kraljevski klub“ i sačuvao svoju mrežu čistom.

Inače, početak utakmice je kasnio više od pola sata zbog problema s ulaskom navijača, ispred stadiona je navodno nastao stampedo, te je policija čak intervenirala suzavcem. Teren je ipak bio dobar, bez obzira što se tjedan dana ranije na Stade de Franceu održao koncert.

Semafor

Liverpool – Real Madrid 0:1 (0:0)

Pariz – Stade de France. Gledatelja 78.000.

Sudac: Clement Turpin (Francuska).

Strijelac: 0:1 Vinicius (59)

Žuti kartoni: Fabinho (Liverpool).

Najbolji igrač: Thibaut Courtois (Real Madrid).

Liverpool (4-3-3): Alisson – Alexander-Arnold, Konate, Van Dijk, Robertson – Henderson (od 77. Keita), Fabinho, Thiago (od 77. Firmino) – Salah, Mane, Diaz (od 65. Jota).

Real Madrid (4-3-3): Courtois – Cavajal, Militao, Alaba, Mendy – Modrić (od 90. Ceballos), Casemiro, Kroos – Valverde (od 86. Camavinga), Benzema, Vinicius.

Tijek susreta

90' + 5 Kraj susreta, Real Madrid je novi prvak Europe

90' + 2 U igru je ušao Rodrygo umjesto strijelca Viniciusa

90' + 1 Velika prilika Realla da zaključi ovaj dvoboj, Ceballos je na kraju petljao i od svega ništa

90' Igrat će se pet minuta sudačkog dodatka

89' Iz igre je izašao MOdrić, novi je igrač Ceballos

85' Izmjena kod Reala, u igru je ušao Camavinga umjesto Valverdea

83' Ovo je mogao biti mat, brza kontra Reala, Benzema u prostor prema Viniciusu, ali je Allison bio na mjestu

83' Čudesna obrana Courtoisa, ovo je njegova večer, udarac Salaha koji je pobjegao Mendyju je uspio izbiti u korner

81' Firmino je odigrao povratnu loptu, ali je Keita sa dvadesetak metara pucao previsoka

80' Čudesni Courtois opet spašava, Salah je pucao, Jota naletio na loptu i promijenio smjer, ali je Belgijanac i to uhvati, odbio u korner

78' Strašan pritisak Liverpoola

76' Klopp više nema što čekati, izvadio je dva vezna igrača Thiaga i Hendersona, u igru su ušli Keita i Firmino

73' Alexander-Arnold je oštro pucao Diogo Jota nije uspio skrenuti loptu prema golu

70' Vinicius je ostao sam na širokom prostoru, pokušao proći Konatea, ali je stoper Engleza dobro reagirao

68' Jota je odlično nadskočio svog čuvara na lijevoj vratnici, prebacio na suprotnu stranu gdje je Salah pucao iz mrtvoga kuta, ali Courtois je opet obranio

65' Izmjena u Liverpoolu, umjesto Luisa Diaza ušao je Diogo Jota

64' Još jedna velika obrana Courtoisa, Salah je ušao s desnoga krila u sredinu, odlično pucao u suprotni kut, ali Courtois spašava

61' Zaoštrio se dvoboj, i prvi žuti karton je dobio Fabinho nakon faula nad Valverdeom

59' Vodi Real, Casemiro je odlično otvorio kontranapad, prebacio do Valverdea na desno, povukao je napadač "kraljevskog kluba" loptu, oštro ubacio na drugu stativu gdje je "zaspao" Alexander-Arnold kojem se iza leđa prikrao Vinicius i mirno zakucao loptu pored nemoćnog Allisona

58' Dobra akcija Liverpoola! Salah je ušao u šesnaesterac i dvaput pucao, drugi put je lopta pogodila Alabu u ruku, no ona je bila ispred tijela i uz njega

55' Luis Diaz je ružno srušio Eder Militaa i još mu koljenom pao na glavu, ali se Realov stoper pridigao

54' Oštar ubačaj Arnolda malo prejak za Thiaga, no ne i za Courtoisa koji to boksa izvan šesnaesterca

51' Nastavilo je u istom ritmu s početka dvoboja, Liverpool drži loptu, Real se brani

47' Krenuo je Liverpool s visokim pritiskom

46' Počelo je drugo poluvrijeme

45' + 3 Kraj prvog poluvremena

45' Igrat će se tri minute sudačke nadoknade

45' Tri minute je trajala VAR provjera, prvo mogući prekršaj Valverdea, pa onda i zaleđe Benzeme, predugo, ali je na kraju Turpin pokazao da od gola nema ništa

42' Lopta je u mreži, Benzema je odlično izbjegao zaleđe, ušao iza leđa obrane Liverpoola, odigrao povratno, spetljali su se Allison i Konate, pa se od Valverdea opet lopta odbila do Benzeme koji je poslao u mrežu

40' Robertson je okomitom loptom našao Manea koji se okrenuo i pucao, ali je Militao blokirao

36' Benzema gura loptu do Viniciusa, ovaj se sjurio prema golu, umalo i izborio izglednu priliku, ali u posljednji trenutak to zaustavlja Henderson uklizavanjem

34' Konate je probio prvu liniju Realove obrane, proslijedio loptu do Arnolda koji ubačajem pronalazi Salaha, ali njegov udarac glavom, ide točno u ruke Courtoisa.

30' Ovo čeka Real cijelo vrijeme, pobjegao je Vinicius obrani Liverpoola, ali je Alexander-Arnold fenomenalno zaustavio dugu loptu koja bi poslala Brazilca u čistu šansu.

27' Pokušao je Fabinho iz daljine, ali preko gola

26' Dobro je Modrić pronašao Carvajala, ali je branič Reala komplicirao i izgubio loptu

24' Smirio je Real igru, stali su malo na loptu i usporili nalete "redsa"

20' Courtois spašava Real, velika obrana, Mane se odlično okrenio, izbjegao braniče Madrižana i fantastično pucao, ali je Belgiijanac uspio odbiti loptu u stativu, a onda i odbijanac pokupiti

17' Nastavio se pritisak Liverpoola, pokušaj Diaza je blokiran, a Thiagov udarac vratar Reala je lako obranio

15' Prva prilika na utakmici, odlično je prošao Alexander-Arnold po desnoj strani, ubacio na peterac odakle je pucao Salah, ali je Courtois obranio

10' Ima Liverpool terensku nadmoć, kontrolira igru i stalno su u pritisku, ali još ništa konkretno nisu napravili

5' Dosta živ početak, dinamičan, ispituju se snage suparnika

1' Konačno je počeo susret

0' - Nikad ovo nisam doživio otkad idem na utakmice. Bio sam ispred ulaza Y sat i pol i nitko se nije pomaknuo. Redari s druge strane su suzavcem špricali ljude. Vidio sam desetak navijača koji su se pokušali popeti preko ograde. Nikad nisam na utakmicama vidio ovakav kaos. Navijači su stisnuti - rekao je novinar BBC-a Nick Parrott.

0' Ispred ulaza na stadion vlada kaotično stanje, policija je navodno koristila i suzavac kako bi zaustavila navijače prilikom ulazaka prema tribinama

0' Problem je nastao izvan stadiona, očito zbog loše organizacije jer dosta navijača nije ušlo na tribine, vjerojatno je došlo i do određenih sukoba po ulicama okolo samo St. Denisa

0' Igrači su se pojavili na travjaku, ali na novo zagrijavanje, utakmica bi prema najavama trebala početi u 21.30 sati

0' Mnogima još nije jasno kako su organizatori mogli dopustiti ovu blamažu, protkol je dobro poznat i puno prije dvoboja i ove se svakako moralo izbjeći

0' Engleski mediji prenose kako je tisuće engleskih navijača ispred stadiona i da vrlo teško ulaze na tribine, očito su se u organizaciji dvoboja peračunali

0' Početak susreta će kasniti 15 minuta, prilično neočekivano, ali je igrači Liverpoola kasnili u dolasku i potrebno je ispoštivati protokol

0' Objavljeni su sastavi

18. lipanj 2022 16:58