Košarkafinale prvenstva

Odluka o prvaku pada u Višnjiku: Zadar fantastičnom obranom slomio otpor ‘žutih‘ i uvjerljivo slavio na Gripama

Piše Frane Vulas
31. svibnja 2024. - 22:32

U ponovno fantastičnoj atmosferi na Gripama Zadar je upisao zasluženu, uvjerljivu pobjedu i finalnu seriju Favbet Premijer lige košarkaša koja se igra na tri pobjede izjednačio na 2:2. Prvo ime susreta bio je nevjerojatni Božić koji je imao triple-double učinak od 25 koševa, 11 asistencija (kojima je najviše „hranio” Mazalina) i 10 skokova. Kada je to ostvario, trener Jusup ga je tri minute prije kraja poslao na zasluženi odmor.

- MVP! MVP! - skandirao mu je u tim trenucima Tornado.

Paun Paunović/Cropix

Split je u ovom susretu imao „meč loptu”, vodio je 2:1 i samo jedna pobjeda dijelila je „žute” od prvog naslova prvaka Hrvatske poslije 21 godine. Trofej i medalje već su čekali spremni na stoliću ispod koša, ako padne odluka o pobjedniku. Međutim, Božić i suigrači pored te Tornado koji je skakao i pjevao iznad, nisu dali da se priča završi ove večeri. Branitelj naslova sada ima veliku priliku na svom parketu doći do novog trofeja. Odlučujuća peta utakmica, majstorica, igrat će se u petak u 20 sati na Višnjiku (prijenos Sportska televizija i MaxSport).

Nisu bili „žuti” na visini zadatka, odnosno Zadar je bio dvije klase bolji. Dominirao je cijelim tijekom susreta, domaći sastav nijednom nije vodio. Zadar je energičnije, čvršće, bolje otvorio utakmicu. Forsiranje i spuštanje lopti na Božića je davalo rezultate. Kada nije pogađao najbolji igrač hrvatske lige, sami bi na trici ostajali Lakić ili Žganec.

Jakov Prkić/Cropix

Junak pobjede Splita u prošloj utakmici Shorter bio je na otvaranju utakmice potpuno zatvoren, odličan je tu posao napravila Jusupova momčad. Split pritom gotovo pa uopće nije imao unutarnju igru, a pogotovo ne energiju koju je imao u prvoj odnosno trećoj utakmici u kojima je slavio.

Ono što je Žganec propustio kada kod rezultata 8:14 nije pogodio otvorenu tricu, bilo je samo odgađanje neminovnog. Imao je Zadar pred kraj prve četvrtine dvoznamenkastu prednost, bilo je 13:23.

U prvoj četvrtini ponovno raspoloženi Tišma zabio je više od polovine poena svoje momčadi, devet od 16, ali nije imao raspoložene suigrače. Na drugoj strani je nezaustavljiv bio Božić. Gotovo sve što je zamislio mu je polazilo za rukom. Pogodio je čak i tricu od table. Nije Splitu „upalila” ni zona. U prvih 15 minuta zabio je 17 poena, a semafor je u 16. minuti pokazivao u prvom poluvremenu najvećih 28:41 za goste s Višnjika. Da sve ide prema petoj utakmici u Višnjiku pokazala je i zadnja minuta prvog poluvremena. Shorterovo dodavanje za Tišmu nije bilo točno, a tom pogreškom ostalo je dovoljno vremena Ramljaku za tricu sa sirenom i euforiju u gostujućim redovima. Na veliki odmor su otišli s velikim kapitalom, bilo je 34:47.

U prve četiri minute treće četvrtine domaćin je zabio samo dva poena, a gosti su stigli do ogromnih plus 17, bilo je 36:53. Izostao je učinak Kučića iz prethodne utakmice, Kalajžića i Sullivana iz prethodnih u seriji... Generalno, vanjski šut Splita bio je skroman, trica tek 4/23 odnosno 17 posto). „Žuti” su se mučili baš za svaki poen. A kada bi se Split i uspio malo približiti, nije uspio kontrolirati obrambeni skok. To je pogotovo kažnjavao Mazalin iz drugih, trećih napada.

Nekakav tračak nade za Split ukazao se na početku zadnje četvrtine. Tišma je zakucao za 52:63, ali to je bilo najbliže što su stigli „žuti”. Tada je uslijedio potpuni raspad sustava kod domaćina i serija Zadra od čak 21:0. Zadrov „žuti” Drežnjak na drugoj je strani promtptno odgovorio tricom. Kada je Lakić zabio tricu za 52:72 na pet minuta i 22 sekunde do kraja jedan dio navijača „žutih” već je počeo napuštati dvoranu.

Popustili su potom i živci igrača Splita kako je razlika još više rasla, pred kraj i na čak 52:84. Tišma je zaradio nesportsku zbog guranja Mazalina na parket, pri čemu je tome očito prethodio neki njihov razgovor, a uskoro je nesportsku pogrešku skrivio i Perković.

Semafor

Split – Zadar 55:84

Split – Dvorana na Gripama. Gledatelja 2500. Četvrta utakmica finala doigravanja za prvaka Favbet Premijer lige košarkaša: Split – Zadar 55:84 (16:23, 18:24, 16:16, 5:21). U seriji na tri pobjede rezultat je 2:2. Suci: Denis Hadžić (Pula), Marko Mustapić (Zagreb) i Marko Stanković (Rijeka).

Split: Funderburk (5), Perković (9), Shorter (14), Sullivan (5), Kalajžić (4), Tišma (11), Runjić (1), Kučić (6), Vuko, Dubravčić, Pavin, Ljubičić.

Zadar: Davis, Klarica, Vujačić, Žganec (6), Mazalin (20), Lakić (11), Mekić (9), Jambrović, Drežnjak (7), Grbić, Božić (25), Ramljak (6).

20. lipanj 2024 08:25