
Od 11. do 15. listopada u Splitu i Solinu se održavaju Dani hrvatske arheologije, u povodu 200. obljetnice osnivanja Arheološkog muzeja u Splitu (1820. – 2020.) i 200. obljetnice sustavnih arheoloških istraživanja u Saloni (1821. – 2021.).
Arheološki muzej u Splitu i Hrvatsko arheološko društvo organizatori su znanstvenog skupa pod nazivom "Salona između Sredozemlja i Panonije", koji će se održati od 12. do 15. listopada u Solinu. Na skupu će sudjelovati oko 200 arheologa, povjesničara umjetnosti i povjesničara, a održat će se 50 predavanja. U okviru skupa održat će se i okrugli stol pod nazivom "Budućnost Salone" i dodjela godišnjih nagrada Hrvatskog arheološkog društva.
Velika izložba "Vis-a-Vis 200. Arheološka baština otoka Visa" bit će postavljena u Arheološkom muzeju u Splitu i bit će otvorena godinu dana, do listopada 2022. godine. Na izložbi će biti izloženo više od 750 najreprezentativnijih spomenika pronađenih na viškom području, jednom od najvažnijih arheoloških lokaliteta u Hrvatskoj. Svečano otvorenje izložbe bit će u utorak, 12. listopada, u 20 sati, u Arheološkom muzeju, Zrinsko-frankopanska 25.
U solinskom Domu kulture "Zvonimir" 13. listopada otvorit će se izložba "U temeljima hrvatske arheologije", na kojoj će biti prikazano kako su se u prvih trideset godina razvijali Muzej i radovi u Saloni. Izložba se zasniva na rukopisnoj i tiskanoj građi iz Muzeja.
Izložba "Krajolici i spomenici zadarskog područja krajem 19. i početkom 20. stoljeća u istraživanjima prof. dr. Luke Jelića" bit će 15. listopada otvorena u Muzeju hrvatskih arheoloških spomenika. M.Č.