„Mošte ja te krstim u vino u ime onoga koji te napravio i u ime onih koji te budu u veselju pili. U ime presvetoga oca sv. Martina i onog duha od kojeg mošt kuha. Mošt je otišao, a u našim čašama je mlado vino. Pijmo ga u čast našeg domaćina sve do idućega Martinja“.
Tom je blagoglagoljivom molitvom prološki biškup i ovogodišnji „bradati kum“ Marko Sučić dvadesetu godinu za redom u vinariji obitelji Grabovac u Prološcu ispratio ovogodišnji mošt u mlado vino. Fešta je to koja kreće početkom studenog kada se prestaje s radovima u vinogradu i vrijeme toplih besjeda poput one subotnje upriličene po navadi njihovih predaka koja kaže da će vinar koji te večeri istoči najviše vina na Martinje imati najbolje vino iduće godine.
A bome ono je u Prološcu teklo u potocima.
Brojni vinari i prijatelji dobre i plemenite kapljice okupilo se na obiteljskom gospodarstvu Grabovčevih razmjenjujući iskustva o urodima, okusima, bojama, a najviše o njihovoj Kujunđuši autohtonoj sorti Imotskih vinogradara koja se ponovo vraća na domaćinske stolove gdje joj je i mjesto. O vinskim sortama svjedočili su i odabrani kušači vina sa „Letve prijateljstva“. Pet žena i isto toliko muškaraca zavrtjelo je turu. Ovi potonji su podbacili jer umjesto u sebe, vino su prolili po sebi. Žene su pak druga priča. Nije ih trebalo pretjerano nagovarati da se prihvate čašice i u tom su deklasirale ove njihove rivale jačeg spola.
Osim tradicionalne Kujunđuše sa letve prijateljstva i druga bogatstva okusa i mirisa u tečnom i krutom stanju preplavili su grabovačko vinogorje. Svi su došli na svoje. Osim dobre kapljice, nije manjkalo ni tradicionalnih imotskih, a i onih „uvoznih„ delicija.
- Ovo je dan kada pozivamo svoje kupce, kolege vinare, prijatelje, poslovne partnere i sve ljude dobre volje. Pogotovo što je ova godina bila dosta zahtjevna. Vegetacija je popriličito uranila nego je to uobičajeno. Zatim, u periodu zriobe pogodila nas je velika suša, tako da smo imali nešto manje prinose, ali zato smo dobili vrhunsku kvalitetu.
Što se tiče Martinja, on nije toliko uobičajen u imotskoj krajini, pa i u Dalmaciji općenito, koliko u drugim krajevima Hrvatske. Mi i na ovaj način pokušavamo vratiti sjajnu tradiciju imotskog vinogorja koje je u nekim drugim vremenima zauzimalo važno mjesto na karti vinskih područja - kažu nam domaćini i organizatori Martinjske veselice u Prološcu. Za njih je ovo vrhunac njihovog cjelogodišnjeg rada i dan kada će njihovi gosti kušali svih dvadesetak vrsta etiketiranih vrsta vina.
Ovogodišnje slavlje svojim dolaskom uveličali su i organizatori „Bradate aukcije“ u čijem su pokretnom brijačkom vozilu svoje brade ostavljali rasne imotske bradonje. Među njima svoje „bradate vlasi“ ostavio je i poznati vinar Stipe Đuzel iz Vinjana.
- Zadnji put sam se obrijao 1989 godine. I danas je pala odluka da u humanitarne svrhe u Prološcu ostavim svoju bradu. Čujte, ne znam kako izgledam jer nemam ogledalo, ali čini mi se onako pod rukom, dosta uglađenije.
Dođi sine-zove Stipe svog nasljednika. Reci mi,al‘ iskreno, šta ti se čini, kakav sam-interesuje Stipu njegove vanjske preinake.
- Ćaća čini mi se da su puno mlađi nego si bijo. Uostalom i ne pamtim kakav si bio, jer od kad znam za sebe, imao si bradu-dodaje njegova krv.
Što se tiče aukcije, ona je po kazivanju njihovih organizatora prošla jako dobro. Za bradate imoćane doniralo se i do petsto eura po glavi, što tvrdi Marko Sučić ovogodišnji kum i jedan od začetnika bradate aukcije, i nije tako loše
"Brada će narasti, al‘ muda neće“, naš je slogan usmjeren na važnost prevencije i brige o muškom zdravlja. Među desetak prijavljenih ovdje u Prološcu, svoje brkove i bradu su osim samih mještana, donirali i brojni gosti iz svih krajeva. Tako da imamo čovjeka iz Pleternice, a i iz Slovenije, točnije Ljubljane. Svi oni radu su se odazvali na naš poziv. U Prološcu smo prvi puta i mogu vam kazati da smo vrlo zadovoljni-prisnažuje Sučić, najavljujući svoj dolazak i iduće godine.
Jer ako ćemo po duši, u što su uvjereni svi prisutni te večeri, Dalmatinci, po njihovom subjektivnom mišljenju malko humaniji od ostalih krajeva Lijepe naše, a bome imaju i bolji cug.