StoryEditorOCM
SplitPOMOZIMO IM

Splićanka: ‘Žalosno je vidjeti drugo dijete koje ima sve, a tvoje nema ništa. Prošli Božić proveli smo u Sigurnoj kući‘

Piše Petar Čikeš
24. prosinca 2024. - 20:03

Biti korisnik Caritasove pomoći nije nimalo laka ni ugodna životna okolnost. Svim našim sugovornicama zajedničko je da su prethodno trebale progutati svoj ponos, zanemariti svoje dostojanstvo kako bi se prvi put odvažile zatražiti pomoć drugih za ono najnužnije u životu.

Međutim, jednoj od njih bilo je nešto lakše, ali samo zbog toga što je prethodna životna situacija za nju bila ne samo nedostojanstvena, nego i opasna za život. Prije nego što je postala korisnica Caritasove pomoći, provela je godinu i pol sa svojim danas petogodišnjim blizancima u Sigurnoj kući koju vodi Caritas Splitsko-makarske nadbiskupije.

►►Želite pomoći ovoj obitelji? To možete učiniti ako dođete do kraja teksta, tamo je navedeno kako pomoći. Hvala vam! 

– Godinu dana sam u programu Caritasove pomoći. Očaj me je doveo tu. Brak je bio katastrofa, kao da sam živjela na psihijatriji. Bila sam korisnica Sigurne kuće Caritasa Splitsko-makarske nadbiskupije. Tamo sam provela ukupno godinu i pol dana. Mnogi se žale na tu ustanovu. Pitaju me iz sažaljenja: "Kako si se tamo provela?" Ja im odgovaram da mi je tamo bilo super. Tamo sam se spasila od nasilnika. Živjeli smo s drugim ženama, ali one su me mogle razumjeti jer smo se zbog iste nevolje našle na tome mjestu – kaže nam naša sugovornica te nastavlja. 

image

Gospođu smo fotografirali u prostorijama splitskog Caritasa

P. Č.

– Sad sam podstanar, nije lako, ali dobro, imamo svoj stančić i ono najvažnije – napokon imamo svoj mir. Ne tresem se više, nema toga više. Sada su mi najveći problem financije. Problem je kad dođeš u novi stan, sve ti treba. A i hrane moraš kupiti. Morala sam nabaviti najosnovnije potrepštine jer sam tek došla u novi stan – dodaje.

U oskudici u kojoj živi najteže joj pada to što ne može ispuniti želje svojih sinova. Osjećaj nelagode strujio je zrakom dok nam je govorila kako je najveća sreća to što njezini blizanci više ne idu u vrtić pa ne mogu znati što njihovi vršnjaci dobivaju za rođendane i blagdane.

– Moji blizanci imaju pet godina, veliki su trošak. Ti samo što izađeš van s njima, dobiješ molbu: "Mama, kupi mi lizalicu. Mama, kupi mi smoki." Jednostavno moraš potrošiti, ne možeš gledati da druga djeca imaju, a tvoja nemaju. Tako je žalosno vidjeti drugo dijete koje ima sve, a tvoje nema ništa. U jednu ruku je sreća što ne idu u vrtić pa ne vide što sve druga djeca imaju, a u drugu ruku to mi je veliki problem jer ne mogu raditi kad su mi sami u stanu.

Da su oni tamo, ja bih našla posao. Ako se oni razbole, koji će mi to gazda pravdati te propuštene dane na poslu? Ovako uspijem nešto sa strane. Izrađujem narukvice za jednu udrugu, nešto dobijem od toga. Od 120 narukvica koje sam izradila i prodala, mogla sam platiti vodu i struju. Sad su tom čovjeku koji ih je prodavao ukinuli štand. Ja bih najradije svaki dan radila, imala bih svoju plaću, ne bi mi palo na pamet da idem u Caritas – kroz suze je uspjela iscijediti iz sebe naša sugovornica.

– Jako mi je teško tražiti od drugoga, mrzim to, a moram. Prošli Božić proveli smo u Sigurnoj kući. Sada mi je problem što dati djeci za Božić. Stalno pričaju među sobom o Joe Bidenu, ha-ha. To je neka blesava igrica i sad oni pričaju međusobno o tome, žele to za Božić, a nemam ni za tortu, kamoli za igricu – ispričala nam je nakon što se pribrala.

Našoj sugovornici bivši suprug plaća skromnu alimentaciju tek otkako je sud odredio da je dužan plaćati je. Djecu smije viđati samo u prisutnosti treće osobe.

– Najbitniji je mir, to ću barem imati sada – završila je.

Nažalost, sve ostalo, uključujući i tortu za rođendan svojih blizanaca i božićne poklone, a možda i toplu vodu i struju u unajmljenom stanu, imat će samo uz humanitarnu pomoć.

Splićanka: ‘Živjela sam u autu s djecom. Prala bih im robicu po kafićima, a spavali smo u okolnim šumicama‘

EVO KAKO POMOĆI

Mnoga će djeca ove blagdane dočekati gladna i bez darova, nitko im ništa neće staviti pod bor.

Zato ste nam potrebni vi, dragi čitatelji! I ta djeca i njihovi roditelji zaslužuju osjetiti čar Božića i Nove godine. 

Vaša mala uplata može donijeti itekakav osmijeh na lica gladnih mališana Dalmacije.

Pomoći ovoj i drugim obiteljima možete uplatom na službeno registrirani račun Caritasa, specijalno otvoren za ovu akciju:

►IBAN RAČUNA HR4423400091511305900

►Model i poziv na br: HR99

SWIFT CODE: PBZGHR2X

Uplatiti možete i skeniranjem koda:

Akcija je službeno prijavljena u nadležnom uredu državne uprave, te će uplate i donacije biti transparentno objavljene na kraju prikupljanja.

►Ako želite pak donirati hranu i potrepštine, onda i to možete učiniti.

• DJEČJA HRANA (slatkiši, čokolino, kašice, pahuljice...)

• KONZERVIRANA HRANA (za odrasle i djecu)

• DJEČJA HIGIJENA (pelene, vlažne maramice, kupke, šamponi, pasta za zube itd.)

• HIGIJENA ZA ODRASLE

• NOVE IGRAČKE ZA DJECU

Akcija traje od 20. 12. do 31. 12. 2024. godine.

Svi dobročinitelji svoju donaciju mogu ostaviti radnim danom do 31. prosinca od 8:00 do 15:00 sati u prostorima Caritasove podružnice "Dječji osmijeh", na adresi Gundulićeva 7, Split.

Akcija Caritasa koju medijski pomaže "Slobodna Dalmacija" zove se "Božićne zvjezdice".

Ovo je prilika za čin djelotvorne ljubavi koja se umnaža našim zajedničkim nastojanjem i brigom za drugoga!

Informacije o tome kako pomoći možete dobiti i na telefon splitskog Caritasa:

Tel. +385 99 851 0036

REZULTATI PROŠLOGODIŠNJE AKCIJE:

Prošlogodišnja Caritasova akcija "Božićne zvjezdice" ostvarila je veliki uspjeh. Za 40 siromašnih obitelji prikupljen je iznos od čak 76.885,91 eura, svaka obitelj dobila je 1922 eura i pune ruke hrane i igračaka. 

Ovo su priče nekih od obitelji koje su dobile pomoć:

Splićanka: Ispred djece moram biti hrabra, ali kada se zatvorim u sobu, raspadnem se. Teško mi je, jedva i s vama pričam

Majka devetero djece iz Hrvatske: ‘Bili smo tri mjeseca bez struje. Toga se uvijek bojim. Jedva skupimo za kruh‘

‘Kad nas je izbacio iz kuće, djeca i ja nismo imali što jesti ni čime se grijati. Sada preživljavamo od 600 € mjesečno‘

Splićanka: Moj mališan želi čokolino, a moram mu reći da nema, da će biti sutra. Molim se Bogu da ne pita kad se probudi

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
24. prosinac 2024 20:04