Pred nama su najljepši blagdani, Božić nam dolazi, obitelji su na okupu, svi sretnih lica čekaju porođenje Isusovo, a kako već i tradicija nalaže, obitelji se okupljaju uz domaću trpezu, uz okićeni bor i, naravno, jaslice u podnožju.
A kakve to trebaju biti jaslice, kako ih napraviti, koja je simbolika tog neizostavnog segmenta kršćanske religije?
– Prvo, jaslice trebaju biti one pred kojima se možete pomoliti, trebaju biti u duhu Božića! – koncizno nas u priču o izradi jaslica uvodi Mario Braškić, splitski umjetnik, najpoznatiji splitski jasličar, cijenjen i diljem svijeta budući da jaslice još od 2000. godine izlaže u sklopu tradicionalne postave “Izložba 100 jaslica” u srcu Rima.
Više od 70 godina iskustva
Osamdesetšestogodišnji umirovljeni djelatnik Muzeja hrvatskih arheoloških spomenika u Splitu ima velikog iskustva u izradi ovog najvažnijeg božićnog motiva.
– Imam itekako iskustva, rekli bismo utakmica u nogama. Preko sedam desetljeća izrađujem jaslice, i mogu reći da sam prvi i jedini Hrvat koji izlaže u rimskom muzeju jaslica, preciznije, redoviti sam član rimske “Udruge prijatelja jaslica”, koja ima svoj muzej sa stalnim postavom jaslica, u kojem je i moj model. Muzej ima tri “lađe”, a moje su jaslice u centralnoj, one napravljene za jubilej 2000. godine – kroz smijeh nam zbori naš sugovornik.
A što se “najfriškijeg” modela tiče, koji je mjesec dana dio “Izložbe 100 jaslica”, na kojoj svoje umijeće prezentiraju jasličari iz cijelog svijeta, Braškić nam otkriva kako se radi o malo prilagođenim, dorađenim jaslicama koje je lani predstavio u Beču, u adventskom vremenu.
– Jedan kuriozitet – jasličari izložbu u Beču zatvaraju tjedan dana prije Božića, kako bi svi ti umjetnici mogli svoje izloške odnijeti u svoj kraj i predstaviti ih domicilnom stanovništvu, dok ove u Rimu, na Trgu sv. Petra, budu izložene do Tri kralja. Tek tada ih skidamo – objašnjava.
Naime, Mario Braškić, iako u životnom kalendaru broji više od osam desetljeća, sam odlazi iz Splita u Rim kako bi postavio svoje jaslice, montira ih, te ih kasnije i “skida” s izložbe.
Jaslice od metra
– Pravilo je za izložbu da eksponat ne smije biti veći od jednog metra i širi od 80 centimetara, dok visina jaslica nije ograničena. To je standard za “Izložbu 100 jaslica”, ali bude i više od sto izložaka. Sada su postavljene vani na Trgu sv. Petra, u kućicama između kolonada, jer se nakon pandemije COVID-a sve izlagalo vani i tako je i ostalo.
Opisuje nam ono što gledaju Rimljani, ali i gosti iz cijeloga svijeta koji u ovo blagdansko vrijeme posjećuju Vatikan.
– Moje jaslice uvijek imaju “touch” hrvatskog, uz, naravno, religijski moment. Za Beč sam lani izradio krstionicu, znak krštenja i dodao sam Kristov monogram, tu je i Biblija s Jaganjcem Božjim. Sada sam je doradio Višeslavovom krstionicom, a baza su crveno-bijele kockice, kao naš, hrvatski grb, uz simbol mora.
Nikada do sada nisam se ponavljao, uvijek sam radio unikate, no ove su jaslice lani u Beču pobrale toliko komplimenata da sam odlučio, uz manju doradu, izložiti ih sada u Vatikanu, u Rimu.
Inače, splitski “meštar od jaslica” od materijala za izradu koristi sve, i gips i drvo i tkaninu, sve ono što mu je potrebno za realizaciju zamišljenog, njegove ideje kako bi jaslice trebale izgledati tu godinu.
Što se tiče vremena utrošenog na provedbu, budući da je umirovljenik, ne radi “na prišu”.
– Komotno radim tijekom cijele godine, iako sve ovisi o izboru teme jaslica. Na kraju ispadne 10 do 15 dana intenzivnog rada na njihovoj izradi. A kako ih izrađujem više od 70 godina, teme biram aktualno. Pratim svjetske događaje, no ako ne vidim nešto prikladno kao motiv jaslica, uzmem citate iz Biblije i radim s tom postavkom.
Doznajemo od splitskog umjetnika da su njegove jaslice također često izložene u Rimu, u hrvatskoj crkvi sv. Jeronima, te da je član međunarodne Udruge jasličara. Često sugerira, pomaže i drugima u organizaciji izložbi, a bio je i u organizaciji brojnih splitskih izložbi, uz jednu zanimljivost:
Edukator i za djecu
– U Rimu su me prije COVID pandemije zatekle dvije Dubrovčanke i zamolile me da im pomognem postaviti sličnu izložbu i u gradu podno Srđa. Tako sam te godine osam dana bio na relaciji Split – Dubrovnik – Beč – Rim, a sve zbog izložbi jaslica.
Mario Braškić podučava i djecu kako praviti jaslice, pa od svog ogromnog znanja u ovom segmentu, ističe kako djeci treba samo dati materijal i osnove značenja jaslica i nakon toga sve prepustiti njihovoj mašti.
– Vjerujte mi, itekako će vas ugodno iznenaditi. Ujedno je moja preporuka obiteljima, kao i župljanima, da svaki dom i svaka župa treba imati jaslice. Napravite ih zajedno, obitelj u svome domu, roditelji zajedno s djecom, te župljani u crkvenom prostoru. Dajte mašti na volju, no opet ću ponoviti – jaslice trebaju biti one pred kojima se možete pomoliti, trebaju biti u duhu Božića – zaključuje i za kraj otkriva kako već u glavi ima motiv za jaslice koje će izraditi dogodine.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....