StoryEditorOCM
ŽupanijaODBAČENA KAZNENA PRIJAVA

Životi dvojice Hrvata brodolomaca bezvrijedni su prema interesima moćnih slovenskih nautičara

6. veljače 2017. - 10:27

Općinsko državno odvjetništvo u Splitu odbacilo je ovih dana kaznenu prijavu podnesenu protiv posade slovenskih nautičara zbog kaznenog djela nepružanja pomoći u pomorskoj nesreći kod trogirskog Malog Drvenika 12. rujna 2014.
Tada su nekim čudom brodolom preživjeli solinski ribolovci Srđan Vitez i Dragan Parađina, pukim slučajem pronađeni i spašeni sutradan kod Žirja 15 milja od mjesta nesreće, nakon gotovo 17 sati provedenih u moru. Od požrtvovnih spasilaca Vitez i Parađina postali su tuđom krivnjom i bešćutnošću žrtve, no to je za državu njihov privatni problem.
Nakon nesreće DORH nije reagirao po službenoj dužnosti, niti je protiv slovenskih nautičara otvoren prekršajni postupak, te je prijavu podnio Srđan Vitez. No, do sudskog i pravičnog raspleta ovog dramatičnog događaja, gotovo je sigurno, neće doći, unatoč presudnim činjenicama koje idu u prilog unesrećenima. S odbijanjem kaznene prijave država je samo potvrdila svoj prijašnji, teško razumljiv stav o ovome jedinstvenom slučaju, a brodolomci s druge strane nemaju novca za privatno pokretanje i vođenje dugotrajnog sudskog postupka, kazao nam je Srđan Vitez.
Na poziv s jedrilice koja je navodno ostala bez pogona Solinjani su tog predvečerja priskočili bez dvoumljenja, namjeravajući ih uzeti u tegalj, no krstaš se odjednom pokrenuo i trzaj već privezanog konopca prevrnuo je gotovo trostruko manju Vitezovu brodicu. Ribolovci su se učas našli u moru držeći se za kobilicu 4,6-metarske pasare.


 

'Brodolomce se moglo pronaći brzo i jednostavno!'

Ono što je uslijedilo diže kosu na glavi od jeze jer se na jedrilici za njima nisu ni okrenuli, kamoli im dobacili konop da ih izbave. Naprotiv, spasilačku službu i policiju tek su jedan sat poslije obavijestili o njihovu brodolomu i smišljeno ih usmjerili na netočnu poziciju havarije ne bi li prikrili svoj teški propust. Zato se Viteza i Parađinu tražilo tamo gdje nije trebalo, dokazao je u međuvremenu u svojoj javno iznesenoj stručnoj ekspertizi u organizaciji Udruge pomorskih kapetana mr. sc. Mladen Russo iz Splita, kapetan duge plovidbe, koji nas je obavijestio o DORH-ovu odbacivanju kaznene prijave protiv slovenskih nautičara.
Da im je bilo stalo do ljudi koji su im pritekli u pomoć, Vitez i Parađina bili bi pronađeni brzo i jednostavno, kao na kakvoj vježbi, tvrdi Russo u izlaganju pod nazivom "Zašto službena potraga nije našla brodolomce?".
Sasvim slučajno, utopljenike je drugog dana pronašao vodički ribolovac Anton Roca i prebacio ih u Rogoznicu, a odatle su, iscrpljeni i pothlađeni, prevezeni u šibensku bolnicu, ubrzo i kući u Solin.
– Ista bi stvar bila i da smo nestali u dubinama i samo je pojačan od prvog dana težak osjećaj da su životi nas dvojice državi Hrvatskoj bezvrijedni prema interesu nekih moćnih stranaca kojima ni dlaka neće pasti s glave. Državne službe očito su s vrha usmjerene da se to zataška i prikrije njihova odgovornost jer nam nisu pomogli! Živi smo, premda su nas hladnokrvno ostavili da umremo, i to je ipak najvažnije, no poslije ovoga poruka svima spremnima pomoći drugome u nevolji je da radije okrenu glavu! – komentira DORH-ovo odbijanje kaznene prijave Srđan Vitez, duboko razočaran u pravnu državu i cijeli sustav.
Dvojica od šestero nautičara iz susjedne države, naime, pripadaju utjecajnoj političkoj i poslovnoj kremi Slovenije, povezanoj s istim miljeom u nas, a jedan od njih je i višemilijunski – u eurima – ulagač na području Gospića.
Te činjenice previše se poklapaju nakon što DORH ništa nije poduzeo po službenoj dužnosti odmah nakon havar i sada, odbacujući privatnu kaznenu prijavu Srđana Viteza, premda Udruga DORH-u dostavila primjerak Kapetanova glasnika s objavljenom ekspertizom, upoznavši odvjetništvo sa svim važnim elementima važnima za konačnu odluku. Također, bili su na raspolaganje ustrebaju li ikakva dodatna objašnjenja, no to nitko nije zatražio, unatoč činjenicama koje teško optužuju slovenske nautičare.

Kako onda, tako i danas

Da su stvari mutne, ukazuje i podatak da Lučka kapetanija nije provela upravnu istragu, a bila je dužna po zakonu jer je Vitez ostao bez opremljene brodice koja leži negdje na dnu. Međutim, i za taj je postupak istekao dvogodišnji zakonski rok, govori Mladen Russo, koji nas je obavijestio o DORH-ovu odbacivanju Vitezove kaznene prijave.
– Kako onda, tako i danas. DORH ostaje pri istom, nepromijenjenom stavu - naglašava Russo, sa zaključkom da je uzalud bila javna tribina Udruge pomorskih kapetana i sve drugo što su poduzeli ne bi li u interesu istine DORH-u omogućili da raspolaže relevantnim podacima. Očito im do istine nije stalo, nastavlja, dodajući kako sve ukazuje na zaključak da je Eugen Tolić, zamjenik općinskog državnog tužitelja u Splitu, inače autor obrazloženja rješenja kojim se odbacuje Vitezova kaznena prijava (rješenje K-DO-134/2017, od 16. siječnja 2017.), postupao po nalogu odozgo.
– Kada to pročitate, pomišljate da je autor branitelj osumnjičenika, a ne državni tužitelj RH. Oni čiji je posao da štite naše zakone i naše građane u ovom slučaju djeluju posve suprotno, štite tuđinca, počinitelja kaznenog djela – ocjenjuje Mladen Russo.


Protiv bezobzirnosti i bahatosti na moru
Udruga pomorskih kapetana zainteresirala se za ovaj slučaj nakon što je u Slobodnoj Dalmaciji lani u travnju objavljen članak "Ostavili su nas da umremo", u kojem se navodi i izjava iz DORH-a da nema utemeljenja za kaznenu odgovornost slovenskih nautičara. Sve činjenice iz službenih zabilješki istrage koje su kap. Russo i prof. dr. Dragan Bolanča sa splitskog Pravnog fakulteta analizirali u ekspertizi na strani su brodolomaca.
– Zbog građanske i profesionalne dužnosti da ukažemo na značajni propust u istrazi ove pomorske nesreće, organizirali smo javnu tribinu i ponudili stručno viđenje slučaja. Bila nam je namjera potaknuti mjerodavne da sankcioniranjem bezobzirnog i bahatog ponašanja na moru naš Jadran učine sigurnijim morem za sve, pa i za one u skromnim i sporim brodicama – kazao nam je kap. Russo.
Izlaganje kap. Russa može se pročitati na internetskim stranicama Udruge pomorskih kapetana Split u elektroničkom izdanju časopisa Kapetanov glasnik na adresi www.upks.hr/glasnik_br30-31pdf.


'Valovi Šibenika' Vitezu i Parađini
S Vitezom smo za Šibenski list razgovarali lani u studenome, kada su ga prijatelji iz JK 'Val' pozvali na oproštaj od stare klupske barake u Docu. Njemu i Parađini šibenski jedriličari dodijelili su 2014. godine svoju godišnju plaketu "Valovi Šibenika" za požrtvovnost pri pokušaju pomaganja jedrilici kod Malog Drvenika, a njihov spasilac Anton Roca dobitnik je priznanja.

23. studeni 2024 10:14