StoryEditorOCM
ŽupanijaRaj za znanstvenike

Krka među 15 top prirodnih svjetskih lokaliteta: Više od 200 studenata s prestižnih sveučilišta iz 18 država istraživalo u nacionalnom parku

31. srpnja 2017. - 11:38

Tijekom lipnja i srpnja, 210 studenata s prestižnih stranih sveučilišta iz osamnaest zemalja sudjelovalo je u programu istraživanja biološke raznolikosti u Nacionalnom parku „Krka“.
 
Međunarodni kamp je organiziran u suradnji tvrtke BIOTA j.d.o.o. koja djeluje kao gospodarski subjekt Hrvatskog instituta za biološku raznolikost i britanske tvrtke Operation Wallacea Ltd prestižnog Oxfordskog sveučilišta. Opći cilj programa je bio pružanje studentima s različitih svjetskih sveučilišta i visokih škola mogućnosti održavanja prirodoslovne prakse kroz terenski rad. U tom prgramu studenti imaju na raspolaganju znanstveno-istraživačke kampove na petnaest najljepših prirodnih lokaliteta diljem svijeta. U društvu tropskih rajeva kao što su Peru, Honduras, Tajland i drugi, sada se nalazi i Hrvatska.  
 
Studenti odabiru znanstveno-istraživačke projekte na kojima žele sudjelovati i dobivaju jedinstvenu priliku sudjelovanja u aktivnom znanstvenom radu uz kvalitetno vodstvo. Nadalje, studenti dobivaju praktično znanje i iskustvo za svoje daljnje karijere u zaštiti prirode. Znanstvenici dobivaju mogućnost za financiranje fundamentalnih istraživanja, a NP „Krka“ dobiva precizno i planski prikupljene podatke o cjelokupnosti istraživanih ekosustava.
 
Hrvatska je odabrana je kao zemlja sudionica u projektu zbog svojih jedinstvenih prirodnih obilježja te bogate biološke raznolikosti. U Hrvatskoj su strani studenti dvotjednu stručnu praksu imali u nacionalnim parkovima „Krka“ i „Mljet“. Boraveći po tjedan dana u svakom parku studenti su sudjelovali u različitim istraživačkim grupama, pa su tako na Krki proučavali ribe, gmazove, ptice, leptire, sisavce i špilje, a na Mljetu uglavnom morske ekosustave. Preko 200 studenata je na ovaj način upoznalo bioraznolikost Nacionalnog parka „Krka“ tijekom lipnja i srpnja 2017., te dobilo priliku iskustva volontiranja na znanstveno-istraživačkom projektu.

BIOTA j.d.o.o. je za potrebe ovog projekta razvila i aplikaciju za pametne telefone Android i iOS pomoću koje svaki sudionik, izravno na terenu, može unositi podatke. Ti podaci trenutno postaju vidljivi i svima ostalima. Bio je to pilot projekt čiji će rezultati pokazati u kojoj mjeri i na koji način će se kamp za strane studente održati idućih godina. U iščekivanju finalne faze uređenja volonterskog centra Eko kampusa Puljane studenti su ove godine bili smješteni u Domu kulture u Kistanjama.
 
- Specifični ciljevi istraživanja u Nacionalnom parku „Krka“ bili su: određivanje broja sisavaca a posebno čagljeva, lisica i vukova, određivanje utjecaja visine kanjona na zajednice ptica i gmazova, određivanje biološke raznolikosti u špiljama i određivanje zajednica riba i njihovih staništa specifičnima za područje Krke. Veći dio istraživanja odvijao se na području nepristupačnih i netaknutih dijelova kanjona rijeke Krke od jezera Brljan do Roškoga slapa. Zbog velikog interesa studenata za ova istraživanja, već gotovo četiri mjeseca je potpuno popunjeno svih 250 mjesta za 2018. i dio 2019. godine- kazala je Katia Župan, glasnogovornica NP "Krka".
 
Studenti i njihovi mentori napuštaju Nacionalni park „Krka“ u srijedu nakon dva mjeseca intenzivnih radova.

- Zahvaljujemo im na uloženom trudu i požrtvovnosti kojima su, vjerujemo, doprinijeli razvoju znanstvenih istraživanja prirodnih fenomena Krke. Sa zanimanjem očekujemo njihove rezultate. Također se nadamo da će postignuti rezultati i iskustvo stečeni u Hrvatskoj doprinijeti njihovom nastavku obrazovanja, razvoju znanja i vještina i stjecanju međunarodne afirmiranosti- istaknula je Župan.

25. studeni 2024 01:30