- Sve ove prazne boce i tetrapaci od mlijeka poslagane u ovoj prostoriji pokazuju na kojem sam stupnju preživljavanja. Nisam tu ambalažu od mlijeka poredao zato što sam lud, nego zato da dokažem kako živim od 2019. godine od kada su mi isključili vodu i struju. Ne mogu popiti više od tri decilitra mlijeka dnevno. Ostatak bih stavio u frižider, ali kako nisam imao struju sve što nisam popio se pokvarilo.
Govori to Ante Lucić, 77-godišnjak koji s očajem i ogorčenošću iščekuje četvrtak, 28. studenoga, kada bi mogao postati beskućnik zbog ovrhe koja se tog dana treba provesti. Ne zbog neplaćenih računa ili bankovnih računa, nego zbog spora oko vlasništa nad objektom u kojem živi.
Naime, do datuma Lucić se prema rješenju šibenskog Općinskog suda i sutkinje Silvije Maleš, mora iseliti iz objekta koji je davne 1997. godine izgradio isključivo svojim novcem za potrebe izložbeno-prodajnog autosalona Mazda s pripadajućim servisom, dok je na gornjoj etaži objekata napravio stan za sebe.
Gradio je na zemljištu tvrtke Šipad-Komerc iz Sarajeva s kojom je o tomu sklopio poslovni ugovor. No, sarajevski Šipad-Komerc teren u Bilicama, zajedno s nekadašnjim autosalonom u koji je Lucić uložio 1, 5 milijun tadašnjih maraka, prodao je 2004. godine zagrebačkom Šipadu, tj. tvrtki punog imena Šipad Komerc–Drvo Zagreb u vlasništvu su Borisa Hrnjkaša, poduzetnika koji, prema sudskom registru, u svom vlasništvu ima još nekoliko tvrtki, a u slučaju terena i bivšeg autosalona u Bilicama u zemljišnom ulošku pojavljuje se i tvrtka Bilice trade. Taj je ugovor i izmjene koje su uključivale i bilički teren, 2009. potvrdilo je i Ministarstvo pravosuđa RH. No, Lucić tvrdi kako ima dokaze koji potvrđuju da je puno toga oko te prodaje sumnjivo te se zbog toga i parniči sa Šipadom Komerc-Drvom Zagreb.
- Kako je moguće da tvrtka koja je navodni vlasnik ove čestice i zgrade ne plaća komunalije, odvoz smeća, slivne vode... Svi ti računi dolaze na moje ime i ja ih plaćam do dana današnjeg! Ako netko može reći da je 100 kuna uložio u ovaj objekt, ja idem van istog trena!
Šipad Komerc-Drvo Zagreb sada je Lucićev ovrhovoditelj, a na njeno traženje prije pet godina ostao je i bez vode i struje.
- Žalio sam se na ovrhu za iseljenje i postupak se vodi na Županijskom sudu u Zagrebu. Odluka nije donesena, ali je šibenski Općinski sud ipak odlučio provesti ovrhu iako sudski postupak još traje – govori Lucić izgražajući se nad takvom postupkom šibenskog suda te ističe kako postoji još jedan razlog da se ne deložira iz sporne zgrade, a to je zabilježba nad njom zbog spora koji se vodi oko vlasništva. I dok se to ne riješi, nema ni deložacije, smatra Lucić kojemu je nekadašnji autosalon jedini dom. Živi u uvjetima koji nisu dostojni čovjeka, a društvo mu prave tek dva vjerna psa mješanca Vučko i Kuki. Preživio je i nekoliko provala i krađa.
- Živim teško. Vidite kako ni suđe ne mogu oprati kada nema vode. Živim u uvjetima koji nisu za noramalan život a koje mi je nametnula firma Šipad Komerc – Drvo Zagreb – govori Lucić i kaže kako živi od nevelike mirovine koju je stekao u Austriji i Njemačkoj gdje je radio, a u situaciji koju sada proživljava najveća mu je podrška rodica Marina i njezin suprug koji su došli iz Švicarske, u kojoj žive, da ovih teških dana budu uz njega.
U međuvremenu Lucićevo se zdravstveno stanje dodatno pogoršalo. Dijabetičar je na inzulinu, a na podužoj listi njegovih dijagnoza su i srčane bolesti. Nedavno je doživio i moždani udar zbog čega je završio u šibenskoj bolnici. Otpušten je 12. studenog, ali mu predstoji, kaže, operacija glave. I to hitna koju mora obaviti u Splitu i već bi na nju otišao, dodaje, da nije deložacije koja mu prijeti.
- Ne znam što ću. Nemam nikavog rješenja. Nemam gdje otići – suznih očiju govori nam Lucić i ističe nelogičnosti i apsurd odluke šibenskog Općinskog suda o deložaciji.
Naime, Lucićeva deložacija zakazana je u 10 sati, a sat vremena kasnije, u 11 sati, bit će mu ponovo uključena voda! Struju je, nakon pet godina, dobio prije petnaestak dana, a odluku o provedbi privremenog rješenja o uključenju vode i struje donijela je sutkinja Maleš, premda je istoga dana naložila i ovrhu nad Lucićem kako bi se iselio i iznio sve svoje stvari iz zgrade i dvorišta. Takav "tajming" sutkinje Maleš o deložacije i vraćanju struje Luciću sat vremena kasnije u objekt u kojem više ne bi mogao biti, odvjetnik Neven Penjak iz Splita, smatra bizarnim i nezabilježenim u hrvatskom sudstvu. Penjak je angažiran u kolovozu ove godine i uz šibenskog odvjetnika Žarka Čogelju, jedan je od Lucićevih odvjetnika.
Zbog toga što je sutkinja Maleš donijela prvo zaključak da se 28. studenog u 11 sati Luciću uključi voda i struja, a onda i odluku da se on istoga dana u 10 sati udalji iz objekta te da se uklone njegove stvari, Penjak ocjenjuje pristranom i samtra da Maleš pogoduje ovrhovoditelju te je takvim postupanjem pokazala animozitet prema Luciću.
- Donošenjem ovakve odluke faktički se pogoduje ovrhovoditelju koji će dobiti struju i vodu jer je to zatražio ovršenik. Uistinu apsurdno! Ovakvom odlukom sutkinja Silvije Maleš ne pruža dostatno jamstva da se isključi svaka moguća sumnja u njezinu nepristranost. Kao preduvjet donošenja pravilne i zakonite odluke ustavna je i zakonska obveza u parničnim postupku da sudi neovisan i nepristran sudac što se u konkretnom slučaju ne može reći za postupanje sutkinje Silvije Maleš – tvrdi Penjak koji je zbog svega toga zatražio izuzeće šibenske sutkinje.
Smatra i kako je upornost u provedbi ovrhe "nesvrsishodna i nerazumna" te da šibenski Općinski sud zanemaruje to što je Lucić starije životne dobi i da nema drugi stambeni prostor te bi provedbom ovrhe postao beskućnik. Penjak navodi i kako je Lucić zbog stresa i uzrujanosti, nakon što je saznao za odluku suda da ga se 28. studenog deložira, doživio moždani udar te je bio hospitaliziran. Također traži i odgodu ovrhe pozivajući se na to da se Lucićeva žalba na odluku Općinskog suda u Šibeniku u predmetu kojim se tražila nedopuštenost ovrhe još uvijek nije riješena i nalazi se na Županijskom sudu u Zagrebu.
Odgovor Općinskog suda u Šibeniku zbog traženja izuzeća sutkinje Maleš brzo je stigao. Predsjednik suda Mirko Škarica zahtjev je odbio kao neosnovan te ustvrdio da sumnja u pristranost sutkinje proizlazi iz nezadovoljstva stranke njezinim vođenjem postupka i odlukama koje je donijela. Zbog toga ovršenik Laća ima pravo na pritužbe, ali njegovo nezadovoljstvo ne pobija nepristranost sutkinje, navodi Škarica. Također, zakazivanje provedbe ovrhe i provedbe privremene mjere uključivanja vode i struje koje je donijela sutkinje Maleš, Škarica, suprotno navodima Laćina odvjetnika, smatra svrsishodnim te na kraju zaključuje kako se izražena sumnja u nepristranost sutkinje ne može smatrati objektivno opravdanom te je zahtjev o njenom izuzeću odbio kao neosnovan.
Što će pak biti s ovrhom i hoće li biti prihvaćena njezina odgoda ili ne, odgovor sa šibenskog suda do zaključenja ovog članka nije stigao.
Kraj Laćine sudske trakavica ne nazire se, a u međuvremenu sudu je podnio i prijedlog za ponavljanjem postupka. Povod tomu je, kako navodi, promjena vlasništva nad nekretninom iz koje bi se trebao za koji dan iseliti i predati ga tvrtki Šipad Komerc-Drvo Zagreb koja ga je za to i tužila. Lucić je, međutim, prije neki dan, 19. studenog, saznao da njegov tužitelj više nije vlasnik zemljišta i nekadašnjeg autosalona, pa mu se utoliko nema što vraćati te je deložacija u korist zagrebačkog Šipad Komerc-Drva besmislena. Novi vlasnik postale su, naime, Bilice trade, sa sjedištem u Zagrebu i na istoj adresi kao i Šipad Komerc-Drvo. U prijedlogu za ponavljenjem postupka leže i Lucićeve nade da teško bolesta u 77. godini ipak neće postati beskućnik.