Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij ponovio je da je "spreman na pregovore" s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, istaknuvši da se "bez pregovora, rat neće zaustaviti", u razgovoru za CNN objavljenom u nedjelju.
"Spreman sam na pregovore s (Vladimirom Putinom). Spreman sam već zadnje dvije godine i mislim da se bez pregovora, rat neće zaustaviti", rekao je.
Zelenskij je branio više krugova pregovora Kijeva i Moskve održanih od početka ruske invazije na Ukrajinu 24. veljače, ocijenivši da u njima ima "puno vrijednoga".
"Ako postoji samo 1 posto izgleda da se zaustavi ovaj rat, moramo je iskoristiti", rekao je.
Turska, koja nastoji posredovati između Moskve i Kijeva, rekla je u nedjelju da su Rusija i Ukrajina postigle napredak u pregovorima.
Suočeni s ruskom vojskom koja je ušla u Ukrajinu kako bi "istrijebila" stanovništvo, "moramo iskoristiti sve formate, sve prilike za pregovore, mogućnost za razgovor s Putinom", rekao je Zelenskij.
"Ali ako ti pokušaji ne uspiju, to bi značilo da je ovo Treći svjetski rat", upozorio je.
Turski ministar vanjskih poslova Mevlut Cavusoglu rekao je ranije u nedjelju da je došlo do "približavanja pozicija obiju strana na važnim temama, ključnim temama".
"Možemo reći da se nadamo primirju ako strane ne odu korak nazad s trenutnih pozicija", rekao je Cavusoglu bez daljnjeg objašnjavanja.
Glasnogovornik turskog predsjednika Ibrahim Kalin je u razgovoru za televiziju al Jazeera rekao da se dvije strane približavaju na četiri ključna pitanja. Naveo je ruski zahtjev da se Ukrajina odrekne svojih ambicija da se pridruži NATO-u, demilitarizaciju, zatim ono što Rusija naziva "denacifikacijom" i zaštitu ruskog jezika u Ukrajini.
Ukrajina i Zapad odbacili su ruske navode o "neonacistima" u demokratski izabranoj ukrajinskoj vladi kao neutemeljenu propagandu, a Kalin je rekao da su takvi navodi uvredljivi za Kijev.
Unatoč optužbama obiju strana za odugovlačenje, Kijev i Moskva napredovali su u razgovorima prošlog tjedna prema rješenju koje bi jamčilo sigurnost Ukrajine, no izvan NATO saveza.
Kalin je rekao da bi do trajnog primirja moglo doći isključivo susretom između Vladimira Putina i ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskija. No, dodao je da Putin smatra da pozicije o "strateškim pitanjima" Krima i Donbasa nisu dovoljno bliske kako bi se dogovorio sastanak.
Rusija je anektirala Krimski poluotok 2014. godine, a dio istočne industrijske pokrajine Donbas zauzele su proruske separatističke snage.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....