Greenpeace aktivisti su na brodu "Rainbow Warrior" koji je već nekoliko dana usidren uz šibensku rivu, održali konferenciju za medije na kojoj su predstavili rezultate istraživanja vezane za potonuće plinske platforme Ivana D.
Podsjećamo, riječ je o Ininoj plinskoj platformi koja se nalazila nedaleko od Pule, a koja je potonula uslijed udara vjetra i velikih valova.
Do danas, prema riječima Petre Andrić, programske voditeljice Greenpeacea u Hrvatskoj, INA i MOL nisu se oglasili po pitanju 500 tona teške platforme koja još uvijek leži na dnu mora, javlja Šibenski.hr.
- Prije nekoliko dana "Greenpeaceov" brod je obišao područje potonuća plinske platforme Ivana D u sjevernom Jadranu. Tom prilikom aktivisti su zabilježili alarmantnu pojavu. Naime, na video snimkama jasno se vidi kako iz zahrđalih cijevi cure mjehurići plina – istaknula je Petra.
Rezultati ovog istraživanja, po prvi put su javno prezentirani javnosti. Prema nadležnom ministarstvu, INA-i i MOL-u, aktivisti su ovom prigodom, iznijeli i jasne zahtjeve.
- Punih godinu i pol dana slušamo izjave iz INA-e i nadležnog ministarstva kako je sve u redu. Dok s druge strane, isto tako, slušamo stručnjake koji konstantno upozoravaju na rizik od erupcije plina i na općenito opasnost od bušotine koja zahtjeva hitnu sanaciju. Ovim putem, zahtijevamo od Vlade da se javnosti prezentira stvarno stanje stvari jer istraga o ovom slučaju traje već 17 mjeseci. Krajnje je vrijeme da se poduzmu konkretno koraci ka očuvanju okoliša i našeg mora – naglasila je Petra.
Okupljenima se obratila i kapetanica broda, Nizozemka, Hattie Geenen, naglasivši kako je vrijeme da se spriječi upotreba fosilnih goriva.
- Ovo je drugi put da sam u Hrvatskoj, prvi put je to bilo 2014. godine, a ovog puta smo se vratili s jasnom i konkretnom porukom - spriječimo upotrebu fosilnih goriva! Uplovljavanjem u Šibenik opet sam uvidjela ljepotu ove prirode i otoka. Trebamo čuvati planet, jer planet ne pripada nama, mi pripadamo planetu – kazala je Hattie.
Voditeljica regionalne kampanje protiv plina, Eszter Matyas, naglasila je kako je su fosilna goriva, najveći zagađivač na području Europe.
- Ono što nas najviše zabrinjava je činjenica se INA i MOL još uvijek nisu javno izjasnili o ovom problemu. Sve tvrtke u ovoj industriji, pa tako i INA su izuzetno bogate, umjesto da brinu o očuvanju okoliša, njihov fokus je usmjeren samo i isključivo na zaradu. Ono što mi zahtijevamo je prekid upotrebe fosilnih goriva do 2035. godine te zabranu promidžbe i oglašavanja fosilnih goriva – zaključila je Eszter.