Nautički sajam u Biogradu tema je broja novoga Otvorenog mora. Uz dvadesetak premijera predstavljamo i najzanimljivije novitete u brodskoj opremi i motorima.
Hrvatski brodograditelji dobro su parirali uvoznim ljepoticama od kojih sve veći broj dolazi s Dalekog istoka. Nakon što su Kinezi poharali tržište elektronike, bijele tehnike, pa i automobila, očito je došao red na nautiku.
Rekordan broj izložaka u Biogradu iznenadio je i najveće optimiste, ali sva ta nova plovila u Jadranu trebat će negdje i prezimiti. Istražili smo sve bolju ponudu suhih marina koje, osim rješavanja problema manjka vezova u velikim centrima na obali, nude i dodatne prednosti i usluge.
Priče o budućnosti nautičkog biznisa pak zaokupljaju poslovne ljude i znanstvenike. Po mišljenju docenta Luke Vukića s Pomorskog fakulteta tajna leži u maritimnoj kulturi koja bi mogla unaprijediti pomorstvo i čartersku djelatnost ugroženu neplanskim rastom.
Umjesto primitivnog zadovoljavanja financijskih apetita, nebrige o okolišu i nedostatnoj edukaciji, trebamo se okrenuti prema održivosti i očuvanju mora kao strateškog resursa.
U tu sferu svakako spada i reciklaža, a primjeri iskorištavanja praznih ljuštura od školjaka je jedan od najlakše pojmljivih.
Biološki otpad uz malo mašte i truda može postati dragocjena sirovina za proizvodnju tanjura, nakita, pa čak i tekstila čime bi se udahnuo novi život ostacima od ručka.
Do ribljega objeda se sve češće dolazi s umjetnim varalicama koje mrdanjem repa izluđuju grabežljivice.
Kako ih najbolje koristiti savjetuje Šime Duvančić uz niz korisnih savjeta poput onoga za čuvanje lignjarića od zapinjanja.
Na testu predstavljamo Nautic 880, poljski brod koji po životnom prostoru i komforu nadmašuje konkurente u klasi.
Iz novoga broja preporučujemo kolumne Tonke Alujević, Marijana Žuvića, Ede Šegvića, Damira Višića, Alena Solde i još mnogo toga što Otvoreno more čini najpoželjnijom revijom za sve ljubitelje mora i plovidbe.