StoryEditorOCM
ZdravljeNISU ZA SVE

Orasi su zdravi, ali trebaju li postati vaša nova opsesija? Stručnjaci kažu da, ali uz nekoliko upozorenja

Piše Petra Sokić/Živim
26. kolovoza 2024. - 08:08

Kada je riječ o pokretanju probavnog sustava, borbi protiv upala, jačanju zdravlja mozga i smanjenju rizika od bolesti, orasi bi mogli biti odličan dodatak vašem doručku, ručku ili večeri. Prepuni su hranjivim tvarima i imaju brojne zdravstvene koristi, a uz to su i raznovrsni, bilo da su posuti po zobenim pahuljicama ili pečeni u kolaču. Dakle, trebaju li orasi postati vaša nova opsesija? Stručnjaci kažu da, ali uz nekoliko upozorenja, piše Živim.

image
Shutterstock

Prehrambene vrijednosti

Liječnici se uglavnom slažu da su orasi prehrambene bombe. Bogati alfalinolenskom kiselinom (ALA), vrstom omega-3 masne kiseline, orasi pomažu u borbi protiv upala u cijelom tijelu. Prema dr. Chidozie Odigwe, nefrologu, smanjenje upala može podržati zdravlje različitih sustava, od kardiovaskularnih do gastrointestinalnih i endokrinih. Štoviše, orasi mogu smanjiti rizik od srčanih bolesti, promicati zdravlje crijeva i mozga, pa čak i smanjiti vjerojatnost raka. Dr. Jennie Stanford, stručnjakinja koja se bavi problemom pretilosti napominje i da omege-3 u orasima mogu poboljšati razinu kolesterola, dok antioksidansi pomažu u smanjenju oksidativnog stresa.

image
Shutterstock

Nije za svakoga

Međutim, orasi nisu prikladni za svakoga. Za osobe s kroničnom bubrežnom bolešću (KBB), osobito one u uznapredovalom stadiju ili na dijalizi, orasi mogu biti problematični. Dr. Odigwe objašnjava da su orasi bogati fosforom i kalijem, što može biti štetno za bolesnike s KBB-om jer se njihovi bubrezi bore s obradom tih minerala. To može dovesti do opasnih razina fosfora i kalija u krvi, stanja poznatog kao hiperfosfatemija i hiperkalemija. Dr. Stanford dodaje da plodovi, poput badema, također sadrže oksalate, koji mogu pridonijeti bubrežnim kamencima ako se konzumiraju u velikim količinama. Stoga bolesnici s KBB moraju biti posebno oprezni s unosom oraha.

image
Shutterstock

Hrana koju treba izbjegavati za zdravlje bubrega

Za one koji liječe KBB, liječnici često preporučuju prehranu prilagođenu bubrezima, koja uključuje ograničavanje hrane bogate solju, šećerom i fosforom, kao i određenih pića. Dr. Odigwe ističe da tamna gazirana pića sadrže veće količine fosfora u usporedbi sa svjetlijima, što ih čini sigurnijom opcijom za one koji su na bubrežnoj dijeti. Slično tome, dr. Stanford savjetuje pacijentima s KBB da paze na unos hrane s visokim udjelom kalija, poput banana, agruma i špinata, koji su inače zdravi za većinu ljudi.

Alternativni izvori hranjivih tvari

Ako orasi nisu za vas, postoje i drugi načini za postizanje sličnih zdravstvenih koristi. Kontrola porcija je ključna za pacijente s KKB-om, a alternative poput bobičastog voća, jabuka, masne ribe i lanenih sjemenki mogu osigurati polifenole, antioksidanse i omega-3 masne kiseline bez rizika povezanih s orasima, piše Živim.

image
Shutterstock
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
22. studeni 2024 15:09