U Hrvatskoj oko 70.000 ljudi pati od zatajenja srca, a svakog sata jedna osoba u našoj zemlji umre od tog poremećaja, što dovodi do zastrašujuće godišnje bilance od čak 9000 ljudi, piše Živim.hr. Prepoznavanje znakova zatajenja srca znači da možete dobiti ranu dijagnozu, a to može pomoći da bolest i njene simptome držite pod kontrolom. Ako osjetite bilo koji od sljedećih podmuklih simptoma, a naročito više njih odjednom, trebali bistese što prije obratiti liječniku.
Umor
Osjećati umor zbog noćnog izlaska, stresa ili previše obaveza je jedno, ali ako vas je obuzeo ekstreman umor bez ikakvog logičnog razloga, to može biti rani simptom srčanog zatajenja. U istraživanju iz 2007. otkriveno je da je umor prisutan u 39 posto od 12.285 slučajeva zatajenja srca. Umor obično prolazi nakon malo odmora, ali ako se to ne dogodi, moguće je da nešto ipak nije u redu.
Oticanje
Jednako kao što je to slučaj sa boli u nogama, zglobovima i stopalima, tako postoje i brojni uzroci oticanja donjih udova, uključujući lijekove za hipertenziju, neaktivnost, trudnoću, pa čak i preusku odjeću. Međutim, ako otečenost ne prolazi, čak ni nakon što odmorite noge, to bi mogao biti razlog za zabrinutost jer se srce muči kako bi djelotvorno pumpalo krv. Obavezno trebate popričati s liječnikom ako oticanje potraje ili je praćeno simptomima kao što su vrtoglavica i otežano disanje. Bol ili grčevi u listovima dok hodate također mogu biti uzrokovani smanjenim dotokom krvi. Britansko udruženje za srce upozorava da je to znak periferne arterijske bolesti uzrokovane nakupljanjem masnog plaka u krvnim žilama, uslijed čega kroz žile može proći manja količina krvi.
Naglo debljanje
Ako vaga pokazuje višak kilograma ili osjećate da vam je odjeća postala preuska, čak i ako ste se trudili smršavjeti, to bi moglo ukazivati na probleme sa srcem. Kad srce ne pumpa krv kako treba, to može dovesti do smanjenog dotoka krvi u bubrege. Ti organi reguliraju ravnotežu tekućine i natrija u organizmu i reagiraju na smanjeni dotok krvi tako što zadržavaju tekućinu i natrijum. Tekućina se može nakupljati i u drugim dijelovima tijela. Naglo i neobjašnjivo debljanje, naročito ako je praćeno drugim simptomima, može ukazivati na povećan rizik za zatajenje srca.
Otežano disanje
Ako se lako "zadišete", naročito ako ležite ili samo nakon nekog blažeg naprezanja, i to je razlog za brigu. Kako srce slabi, ne može više djelotvorno pumpati krv u pluća, što dovodi do nakupljanja tekućine, a to može prouzročiti otežano disanje. Drugi znak je ako vam je noću potrebno više jastuka ili ako ostanete bez daha nakon što se popnete uz samo nekoliko stepenica.
Uporan kašalj
Teško disanje i kašalj koji ne prolaze i često se pogoršavaju noću, kao i sluz s tragovima krvi ili sukrvice, ne smiju se zanemarivati. Do toga dolazi kad zbog zatajenja srca dođe do nakupljanja tekućine u plućima, pa porazgovarajte s liječnikom ako vam kašalj traje dulje od tri tjedna, piše Živim.hr.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....