Zagrebačka bolnica Rebro pogođena je ozbiljnom krizom nakon nedavnog slučaja uzrokovanog legionarskom bolešću. Ovaj događaj skrenuo je pažnju na opasnost koju predstavlja Legionella, bakterija koja može izazvati tešku upalu pluća. Incident je izazvao zabrinutost među pacijentima i osobljem bolnice, kao i šire javnosti, te postavio važna pitanja o prevenciji i kontroli ove opasne bolesti u zdravstvenim ustanovama.
Legionella je ozbiljna bakterija, koja može izazvati teške respiratorne infekcije i uzrokuje legionarsku bolest (poznatu i kao legioneloza) i Pontijakovu groznicu. Ova bakterija dobila je ime po događaju iz 1976. godine, kada je došlo do izbijanja teške epidemije među članovima Američke legije na konferenciji u Philadelphiji.
Legionarska bolest
Legionarska bolest je ozbiljna vrsta upale pluća, koju uzrokuje bakterija Legionella pneumophila. Najčešće pogađa starije osobe, pušače i osobe s oslabljenim imunosnim sustavom. Nije vrlo česta, ali može biti smrtonosna. Najčešće se javlja u ljetnim i jesenskim mjesecima jer više temperature pogoduju razmnožavaju bakterije Legionella.
Simptomi
Simptomi legionarske bolesti obično se pojavljuju između dva do deset dana nakon izlaganja bakteriji. Uključuju: visoku temperaturu, groznicu i zimicu, kašalj, koji može biti suh ili s iskašljavanjem, kratkoću daha, bol u mišićima, glavobolju, umor, gubitak apetita, proljev, mučninu ili povraćanje (u nekim slučajevima).
Ako se ne liječi, legionarska bolest može biti smrtonosna, posebno za ranjive grupe ljudi.
Način prenošenja
Legioneila se najčešće prenosi udisanjem sitnih kapljica vode ili aerosola kontaminiranih bakterijom. Jednom kada bakterija uđe u pluća, napada i razmnožava se unutar makrofaga, stanica imunosnog sustava. To izaziva upalu pluća, koja može biti vrlo ozbiljna. Česti izvori infekcije uključuju: klimatizacijske jedinice (posebno one s vodom), hidromasažne kade, fontane, složeni vodovodni sustavi (kao u velikim zgradama, hotelima, bolnicama).
Prevencija
Prevencija legionarske bolesti uključuje redovito održavanje i dezinfekciju sustava za klimatizaciju, vodovoda i drugih potencijalnih izvora bakterija. To podrazumijeva redovito čišćenje i dezinfekciju rashladnih tornjeva i sustava za klimatizaciju, održavanje odgovarajućih temperatura u sustavima za toplu vodu (iznad 50 stupnjeva) te korištenje odgovarujućih kemijskih sredstava za dezinfekciju.
Dijagnoza i liječenje
Dijagnosticiranje legionarske bolesti može biti izazovno jer simptomi mogu biti slični drugim vrstama upale pluća. Dijagnoza bolesti obično se postavlja na temelju simptoma, medicinske povijesti i laboratorijskih testova, kao što su: analiza urina na Legionella antigen, kultura iskašljaja, krvni testovi.
Liječenje legionarske bolesti uključuje upotrebu antibiotika, kao što su makrolidi (azitromicin) ili fluorokinoloni (levofloksacin), koji se najčešće koriste. Oni su učinkoviti protiv Legionella bakterija i prodiru dobro u pluća. Rano otkrivanje i liječenje ključni su za uspješan oporavak. Zatim hospitalizacija kod težih slučajeva, posebno kod pacijenata s teškom upalom pluća, zatajenjem disanja ili sepsom. U teškim slučajevima, može biti potrebna mehanička ventilacija kao podrška disanju.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....