StoryEditorOCM
DubrovnikImovinska zavrzlama

Prvi susjed Dječjeg vrtića ‘Kono’ protivi se njegovoj adaptaciji: Grad ulaže u tuđu imovinu i to treba jasno reći!

Piše Gabrijela Bijelić
28. listopada 2024. - 21:16

Oko Dječjeg vrtića Kono nema mira. Nakon što je na traženje roditelja vrtićaraca da im mališani ostanu na istoj adresi na Ilijinoj glavici, jer im je alternativni smještaj u DOC-u nezgodan, gradska uprava potkraj prošle godine najavila adaptaciju vrtića u prizemlju zgrade iznajmljene od Pravoslavne općine Dubrovnik. Ususret početku radova, oglasio se poduzetnik Boris Ćurković, susjed s gornje etaže zgrade i upozorio na imovinsko-pravne odnose koji će, kaže, prije ili kasnije zakočiti projekt:

Ja sam taj ‘Stanar’!

Ćurković se u otvorenom pismu gradonačelniku Matu Frankoviću osvrće na rujansku sjednicu Gradskog vijeća i podsjeća čelnika grada na izjavu da je detaljno upućen u sve detalje oko suvlasništva nad nekretninom na adresi Zagrebačka 66:

image

Boris Ćurković

Tonci Plazibat/Cropix

- Taj ‘Stanar’ kojega ste spomenuli, a koji se buni za svoja prava smo mi, mlada hrvatska obitelj sa troje djece od 14,11 i 5 godina koja svojim postojanjem doprinosi demografskoj slici ovoga grada i Lijepe Naše. Također smo i poduzetnici koji im ekonomski doprinose. Mi smo taj vaš tajanstveni ‘’Stanar’’ o kojemu, i o čijemu traženju ste toliko upućeni. Želimo napomenuti da smo zajedno s našim cijenjenim susjedima suvlasnici 50 posto navedene nekretnine te polovice dvorišta na kojem se nalazi objekt i zato nemojte umanjivati naša zakonska i ustavna prava – navodi Ćurković pa proziva Frankovića da stavlja pravni interes svojih partnera Pravoslavne općine Dubrovnik ispred prava stanara u objektu, gdje uz Ćurkoviće obitava još jedna familija starosjedilaca.

- Pravoslavna Općina je nakon 70 godina dobila povrat oduzete imovine koji nije u cijelosti, ali se oni ponašaju kao da imaju prava na cijeloj nekretnini. U nekretninu zadnjih više od 30 godina grad zbog povrata nije ništa ulagao znajući da je mora vratiti pa smo mi stanari radi izuzetno trulih greda u suradnji s tadašnjom ravnateljicom vrtića sanirali dio stropa izmjenom 6 greda koje su godinama visile i bile rizik za djecu koja borave u vrtiću. Svojedobno je srušen i nosivi zid u prizemlju, zbog čega je dio kuće potonuo te je statika objekta značajno narušena – upozorava Ćurković i dodaje da krovu zbog prokišnjavanja hitno treba rekonstrukcija, kao i dotrajalom pročelju s kojeg otpadaju komadi oplate.

image

Prizemlje derutne kuće u Zagrebačkoj 66

Tonci Plazibat/Cropix

- Troškove za sanaciju s 50 posto bi trebao snositi vaš partner Pravoslavna Općina Dubrovnik, a samo za novi krov treba izdvojiti 100 tisuća eura. Napominjem da smo sva imovinska pitanja željeli riješiti sa Gradom Dubrovnikom prije 8 godina ali je nažalost grad to odbio zbog povrata imovine crkvi a u isto vrijeme nije ulagao ništa u navedeni prostor. Vrlo je bitno da shvatite da smo svi mi suvlasnici u idealnom dijelu ove nekretnine (stubište, podrum, dvorište) a posebno dijelova dvorišta te kao što mi ne možemo koristiti dvorište kao stvarni vlasnici, tako nije niti crkva koja je već davno trebala s nama dogovoriti i potpisati suvlasničke ugovore kojima bi se to reguliralo. Uvjereni smo da je vaš partner dobro upoznat sa situacijom te je prebacio na vas teret rješavanja njihovih problema. Dok im je trebalo bilo što vezano za izradu projektne dokumentacije i mjerenja objekta, mi smo kao suvlasnici bili potpuno otvoreni i omogućili im pristup svim našim stambenim prostorima – ističe Boris Ćurković.

image

Stanje persijana govori više od riječi

Tonci Plazibat/Cropix

Grad: Mi smo zakupac

On poziva da se prestane obmanjivati roditelje djece koja su dosad pohađali, a i ubuduće bi trebala pohađati Dječji vrtić ‘’Kono’’ izjavama da jedan ‘Stanar’ traži svoja prava:

- Mi već godinama želimo riješiti nastalu situaciju koju su i gradski pročelnici odbijali riješiti zbog povrata imovine Pravoslavnoj Općini. Sada nakon što grad Dubrovnik više od 30 godina nije ulagao u navedeni prostor, odlučeno je novac svih građana Dubrovnika ulagati u tuđu imovinu! - negodovao je prvi susjed vrtića Kono koji je, dodaje, spreman poznati inspekciju ako se ostvari najava da je Grad ograditi parcelu:

- U rujnu sam, pozivajući se na Zakon o pristupu informacijama, od Grada Dubrovnika zatražio da me izvijeste koliko porezne obveznike košta izrada projektne dokumentacije za uređenje vrtića i s tim u vezi koliki će biti troškovnik. Odgovor još čekam - zaključuje revoltirani Boris Ćurković.

Iz Grada Dubrovnika su na ovu temu pak kratko poručili da kao zakupac prostora dječeg vrtića ne mogu sudjelovati u rješavanju tuđih imovinsko-pravnih odnosa.

image

Samo za novo krovište treba 100 tisuće eura

Tonci Plazibat/Cropix

Pravoslavna općina Dubrovnik: Tek odnedavno nam je vraćen prostor gdje se nalazi dječji vrtić

- Što se tiče prostora u kojem se nalazi vrtić Kono (Zagrebačka 66), treba znati da je tek nedavno dio zgrade, i to baš prostor gdje se nalazi dječji vrtić, vraćen u vlasništvo SPC. Do vraćanja u vlasništvo SPC, prostor o kojem je riječ bio je pod upravljanjem Grada Dubrovnika te je to i nadalje ostao. Grad Dubrovnik je pri tom preuzeo obvezu uređenja tog prostora o svom trošku, budući da ga i nadalje želi koristiti u iste svrhe. Prema tome, umjesto što trči žaliti se u medije gospodin Ćurković kao ‘zabrinuti’ suvlasnik zgrade u kojoj se nalazi vrtić, trebao se prvo informairati o stanju stvari. Jer jasno je da SPC ne može sanirati ništa u prostoru dok u njemu aktivno radi vrtić, a radi neprestano godinama. Stoga molimo redakciju lista da ‘ zabrinutog’, (ali neobaviještenog) građanina preusmjeri na pravu adresu – odgovorili su iz Srpske pravoslavne općine Dubrovnik.

U kontekstu imovinsko-pravnih odnosa u zgradi dječjeg vrtića spominju se i dubrovački radio-amateri s kojima je Grad pokušavao postići dogovor prije početka adaptacije.

28. listopad 2024 21:20