Nakon prošlotjedna dva potvrđena slučaja zaraženih ospicama u Dubrovačko-neretvanskoj županiji, tijekom vikenda je za još tri osobe za koje postoji sumnja u zarazu zatražena liječnika pomoć Pedijatrijskog odjela Opće bolnice Dubrovnik.
- Nijedna od tri osobe za koje postoji sumnja u zarazu ospicama nije cijepljena. Slučajevi nisu međusobno povezani, a imamo podatak da je jedno od troje djece boravilo u Sarajevu. Iako zbog toga postoji velika mogućnost da je uistinu riječ o ospicama, pričekat ćemo službenu potvrdu po primitku laboratorijskih nalaza, što se očekuje tijekom dana - kaže dr. Miljenko Ljubić, voditelj Službe za epidemiologiju dr. Miljenko Ljubić.
Kod prva dva potvrđena slučaja ospica radilo se o djetetu iz Bosne i Hercegovine, koje je na dubrovačkom području boravilo na praznicima, dok je drugo dijete, školske dobi, posjetilo Sarajevo radi natjecanja.
- Ukoliko se potvrde sumnje u ospice kod tri slučaja koja su danas na testiranju, može se očekivati daljnje širenje bolesti. U jednom slučaju, riječ je o djetetu koje je boravilo u Sarajevu i nije moglo biti cijepljeno s obzirom na dob, dok za ostala dva nemamo informacije o boravku izvan države – izjavio je dr. Ljubić.
Roditeljima djece s povišenom temperaturom i osipom preporučuje se da prije odlaska liječniku nazovu ordinaciju telefonom kako bi dobili upute o postupanju. Preporuku je iznimno važno slijediti radi sprječavanja širenja zaraze u zdravstvenim ustanovama. Posljednja epidemija ospica u Dubrovačko-neretvanskoj županiji razbuktala se upravo u bolničkom okruženju, 2018. godine, podsjeća sugovornik.
- Osoba koja je bila prvi zabilježeni slučaj te godine zarazila je deset osoba koje su u isto vrijeme bile u bolnici. Nadamo se da nećemo imati sličan scenarij, jer su zdravstveni djelatnici u ustanovama dobili preporuke o postupanju i izoliranju takvih pacijenata – rekao je sugovornik.
Kod potvrđenog slučaja ospica, Služba za epidemiologiju prikuplja podatke i obavještava osobe koje su bile u kontaktu sa zaraženim. Cijepljena djeca mogu nesmetano ići u vrtić ili na nastavu. Za predškolsku dob je dovoljna jedna primljena doza, a za školsku djecu dvije doze. Od zaražavanja do pojave osipa obično prođe 14, ali može proći i 21 dan. Stoga epidemiolozi izdaju preporuku da se necijepljena djeca, koja su bila u kontaktu sa zaraženom osobom, ne šalju u veće kolektive do 21 dan.
- Kod kuće treba pratiti hoće li doći do razvoja bolesti. Problem je što smo na kraju školske godine, ali sjetimo se pandemije koronavirusa. Vidjeli smo da se za dijete u ovakvim okolnostima može organizirati nastava i na drugi način. Mi izdajemo preporuku da se izbjegavaju velika okupljanja i pohađanje nastave u školi, ali nemamo zakonsku mogućnost zabraniti odlazak djeteta u školu – kaže dr. Ljubić i poziva roditelje da prijave svoju djecu na cijepljenje.
Obuhvat cijepljenja djecom kombiniranim cjepivom protiv ospica, zaušnjaka i rubeole (MPR) Dubrovačko-neretvanskoj županiji i dalje je među najnižima u Hrvatskoj, daleko ispod potrebnih 95 posto za održavanje kolektivnog imuniteta. Ovdašnji epidemiolog iznosi posljednje podatke, za 2023. godinu: primarno cijepljenje je na razini 79,5 posto, a u školskoj dobi tek 77,1 posto je potpuno cijepljeno.
- Kod oboljelih se mogu javiti komplikacije kao što su upala uha, upala pluća, febrilne konvulzije, ali i encefalitis. U slučaju većih epidemija, nažalost, mogući su i smrtni slučajevi. Najgore je što ljudi odmahuju rukom i kažu da je to obična dječja bolest. Važno je poručiti da se osobe oslabljenog imuniteta ne mogu cijepiti, a upravo kod njih može doći do težih komplikacija. Treba misliti na trudnice i imati na umu da ospice mogu ostaviti teške posljedice kod vulnerabilnog djeteta i male bebe – poručio je dr. Ljubić.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....