StoryEditorOCM
DubrovnikŠTO PRIJAVLJUJEMO NA DUBROVAČKOM OKU

Nekome smeta šator na Pilama, a nekome oči bode Lovrjenac bez ‘i‘.....

Piše Gabrijela Bijelić
13. kolovoza 2023. - 17:27

Dubrovačko oko sve bolje vidi, dalo bi se zaključiti po broju dojava građana koji putem ove platforme prijavljuju komunalne nepravilnosti, kvarove i štete iz djelokruga Odsjeka za komunalno redarstvo. Do kraja srpnja su tako na adresu dubrovačkih komunalaca putem web stranice i aplikacije Dubrovačko oko pristigle 773 prijave, dok ih je u prvih sedam mjeseci 2022. zabilježeno 500.

Privatno je nedostupno

Prijavljuju Dubrovčani svašta, od pokvarenih bumbeta i razbijenih skalica na plažama, preko pretrpanih koševa za otpad, krađa inventara na dječjim igralištima, korovom obraslih šetnica i prometnih znakova, do izvaljenih ormarića za struju. Nešto se riješi brže, nešto sporije, a nešto zbog više sile trajno ostaje u statusu quo.

image

Probleme s ormarićima za struju rješava Elektrojug

Iz dojava s Dubrovačkog oka otkriva se da se neki komunalni problemi ne mogu otkloniti zbog imovinsko-pravnih odnosa. Primjerice, nekoliko pritužbi sugrađana na otpatke koji redovito zatrpavaju skaline kod Maxi Konzuma pod Dubom, ostale su bez odjeka jer onečišćeni dio parcele nije u nadležnosti Grada Dubrovnika, već vlasnika koji bi se, vele nam, trebao pobrinuti za čistoću parcele, ma tko taj bio. Gradski komunalci prisiljeni su se izuzeti i u slučaju kvarova ili otvorenih ormarića od struje - ako su ti pod nadležnošću Elektrojuga, Grad njemu prosljeđuje prijavu a terenska ekipa dalje po njoj djeluje. U turističkoj sezoni se intenziviraju i prijave nepropisno parkiranih vozila i kampera stranih registracija koja onda zauzimaju mjesta Dubrovčanima, nekad i zaustavljanjem na parkingu za invalide.

image

Primjera nepropisnog parkiranja ne fali po Dubrovniku

Du Oko/

U takvim slučajevima s Dubrovačkog oka preusmjeravaju na poziv prometnom redaru ili Postaji prometne policije Dubrovnik koji na licu mjesta utvrđuju eventualno kršenje Zakona o sigurnosti prometa na cestama.

Među dojavama se nađe i onih koji se tiču buke u rani jutarnji sat, pa tako građani pišu o kosilicama koje bruje već od 6 ujutro, ali i o samovolji pojedinih investitora koji za privatne objekte prekapaju nogostupe i ostave ih nezatrpane ili tornom tuku cijeli vikend...Za ilegalne šatoraše poput onih nedavno uhićenih na Pilama građani se mogu javiti dežurnom komunalnom redaru na broj 099 388 2729, dok se nepropisna parkiranja prijavljuju dežurnom prometnom redaru na broj 099 388 2730.

Kako i kome prijaviti?

Najviše prijava na Dubrovačkom oku ipak se tiče nepravilnosti koje se mogu u najkraćem roku ukloniti, kao što su oštećenja kolnika, nogostupa, neuredan okoliš, oštećeni elementi komunalne opreme poput ograda, rukohvata i slično. Najučestalije prijave se odnose na kvarove na javnoj rasvjeti, a u gradskoj upravi dosad ih je kroz godinu zabilježeno 80. Velika većina tih kvarova je otklonjena kroz jedan do tri dana, kažu nam iz Grada Dubrovnika.

image

Komunalna aplikacija Dubrovačko oko

Dubrovacko Oko/screenshot/

Na upit o profilu prosječnog dojavljivača, ističu kako im je teško procijeniti koje se generacije ili struke služe platformom koju su nadležni maksimalno pojednostavili za korištenje. Uvjet je da građani nepravilnosti prijavljuju uz kratak opis problema, fotografiju i lokaciju, a dopušteni su i civilizirani komentari.

- Također, kako bi se omogućila što lakša i neposrednija komunikacija, osim Dubrovačkog oka, građani na raspolaganju imaju i dva broja telefona Pododsjeka za hitne intervencije - 0800 203020 i 020/333-792 s mogućnošću ostavljanja govornih poruka van radnog vremena, ali i e-mail adresu hitneintervencije@dubrovnik.hr.

image

Prekrcani spremnik na Đivovićima

Iz gradske uprave sugrađanima napominju kako sve ostale nepravilnosti komunalne infrastrukture mogu prijaviti na brojeve telefona za hitne intervencije, to je 0800 20 30 20 i 020 333 792.

Lovrijenac ili Lovrjenac?

Nisu u điru samo komunalne nepravilnosti, neki upozoravaju i na pravopisne pogreške na natpisima na dubrovačkim pročeljima. Tragom jedne takve dojave iz Pila, iz Grada Dubrovnika su se raspitali u Društvu prijatelja dubrovačke starine gdje im je rečeno da nema greške. Točnije da natpis Lovrjenac, a ne Lovrijenac kako sugerira dojavljivač, stoji dugi niz godina. Administrator Dubrovačkog oka podsjetio je kako Dubrovčani kažu Lovrjenac, a uz ovaj naziv pravilno je reći i Lovrijenac. Dakle, i jedno i drugo je u redu napisati, navodi.

image

S igrališta na Gorici ukradena je mreža s bare

image

Hrpe smeća u Androvićevoj česta su tema Dubrovačkog oka

image

Skaline kod Maxi Konzuma trebao bi počistiti privatni vlasnik

01. lipanj 2024 05:15