StoryEditorOCM
Hrvatska i svijetDali joj novi život

Revolucionarnom terapijom spasili život 13-godišnjakinji s agresivnim tumorom: ‘Ovo je nadrealno‘

Piše DV
11. prosinca 2022. - 12:42
Revolucionarnom terapijom protiv tumora spašen život 13-godišnjoj djevojčiciScreenshot Youtube/great Ormond Street Hospital/

Dr. David Liu 2016. godine osmislio je ‘prepravljanje baza‘ koje označava promjenu jedne baze, odnosno jednog slova u DNK

Liječnici bolnice Great Ormond Street u Londonu pomoću nove revolucionarne terapije nazvane "prepravljanje baza" (base editing) izliječili su agresivni tumor jednoj britanskoj tinejdžerici, ekskluzivno je objavio BBC. Alyssi (13) iz Leicestera u svibnju je dijagnosticirana akutna limfoblastična leukemija (ALL) T-stanica.

Riječ je o malignoj bolesti kod koje T-stanice (T-limfociti) našeg imunološkog sustava, koje služe za izravnu obranu od mikroorganizama kao što su virusi, nekontrolirano rastu i zamjenjuju normalne stanice. Akutna limfoblastična leukemija T-stanica najčešće pogađa djecu i tinejdžere. Kad je Alyssi dijagnosticirana maligna bolest, liječnici su je pokušali liječiti kemoterapijom i presađivanjem koštane srži, ali to nije bilo uspješno. Jedino je preostala eksperimentalna terapija "prepravljanje baza".

Riječ je o terapiji koju je 2016. godine osmislilo dr. David Liu, biokemičar s Broad Institutea te suosnivač kompanija Editas Medicine, Beam Therapeuthics i Prime Medicine. Pojednostavljeno rečeno, "prepravljanje baza" označava promjenu jedne baze, odnosno jednog slova u DNK. Kao što je poznato, DNK se sastoji od komplementarnih parova baza. Ako je s jedne strane adenin (A), s druge strane je timin (T) ili ako je s jedne strane gvanin (G), s druge strane je citozin (C).

"Knjiga života", odnosno humani genom, cjelovit skup uputa za stvaranje ljudskog bića, sastoji se od oko tri milijarde baza, odnosno "slova" A, T, G i C. "Prepravljanje baza" omogućuje znanstvenicima da "zumiraju" jedan dio genetskog koda i zatim mijenjaju molekularnu strukturu samo jedne baze, pretvarajući je u drugu i tako mijenjajući genetske upute.

Nakon primanja terapije, Alyssa je bila osjetljiva na sve infekcije, jer su dizajnirane stanice napadale i maligne T-stanice u njezinu tijelu, ali i one koje je štite od bolesti. Nakon mjesec dana, bolest je bila u remisiji, a djevojčica je podvrgnuta drugoj transplantaciji koštane srži kako bi se obnovio njezin imunološki sustav. Alyssa je provela 16 tjedana u bolnici i nije mogla vidjeti svog brata zbog opasnosti da joj prenese neki patogen.

Ona je prva od 10 pacijenata na kojima će se u sklopu kliničkog pokusa primijeniti terapija "prepravljanja baza".

28. studeni 2024 07:38